Содержание

НОВОСТИ ЗАКОНОДАТЕЛЬСТВА
Скасування Звіту про суми податкових пільг та зміна форми Декларації з ПДВ

З 1 січня 2020 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2010 р. № 1233» від 31 жовтня 2018 року № 891, відповідно до якої скасовується Звіт про суми податкових пільг, а ведення обліку податкових пільг з ПДВ контролюючими органами здійснюватиметься на підставі податкової звітності.


Мінфін повинен протягом місяця змінити форму ЄСВ-звітності заради електронних трудових книжок

Кабмін постановою від 27 листопада 2019 року № 1084 (далі — Постанова № 1084) затвердив Порядок обліку трудової діяльності працівника, фізичної особи — підприємця, фізичної особи, яка забезпечує себе роботою самостійно, в електронній формі (далі — Порядок).

Також Мінфіну доручено протягом місяця переглянути форму звіту з ЄСВ.


Парламент підтримав підвищення лімітів для єдинників

Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства повідомляє, що Верховна Рада ухвалила законопроект № 1210, в якому, зокрема, міститься норма щодо підвищення доз­волених граничних доходів для фізичних осіб — підприємців І, ІІ, ІІІ груп спрощеної системи оподаткування до 1, 5 та 7 мільйонів гривень на рік.


Оплата за товар/послугу отримана через термінал: чи є доходом єдинника утримана банком комісія

Податківці надали низку роз’яснень щодо податкового боку такої ситуації, коли при використанні платіжних терміналів гроші зараховуються на банківський рахунок за мінусом банківської комісії (зокрема, індивідуальні податкові консультації ГУ ДПС від 17 грудня 2019 року № 1934/04-36-33-02-07/ІПК та ГУ ДПС у Дніпропетровській області від 2 грудня 2019 року № 1665/04-36-33-02-07/ІПК).


Як ФОП-єдиннику порахувати доходи в іноземній валюті

ДПСУ в своїй індивідуальній податковій консультації від 9 грудня 2019 року № 1793/6/99-00-04-07-03/ІПК роз’яснила деякі моменти щодо визначення доходу, отриманого в іноземній валюті ФОП — єдинником 3 групи, що не є платником ПДВ.


За результатами року платники ПДВ мають здійснити річний перерахунок

ГУ ДПС у Тернопільській області звертає увагу платників ПДВ: якщо придбані та/або виготовлені товари/послуги, необоротні активи частково використовуються в оподатковуваних операціях, а частково — ні, платник ПДВ зобов’язаний нарахувати податкові зобов’язання (виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до п. 189.1 Податкового кодексу України, далі — ПК).


Отримання витягу із реєстру платників ПДВ: обов’язок чи добра воля

Отримання витягів з Реєстру платників ПДВ не є обов’язковим для платників.


Як фіскали перевіряють реальність проведених операцій з придбання товарів: інформація для покупців

ГУ ДПС у м. Києві звертає увагу, що в ході проведення перевірок особлива увага приділяється дос­лідженню походження придбаних суб’єктом господарювання товарів (робіт, послуг), реальності та можливості здійснених ним операцій.


Продаж товару через інтернет зобов’язує застосовувати РРО, але не завжди
Податківці роз’яснили, коли треба використовувати РРО при продажу товарів в інтернеті. Звісно, це не стосується підприємців, які мають РРО-пільги.

Електронний сервіс для платників у мобільному додатку «Пенсійний фонд»

Доступ з мобільних пристроїв (смартфонів та планшетів) до особистого кабінету на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду України через мобільний додаток дозволяє:

  • подати заяву на призначення або перерахунок пенсії, в тому числі за принципом «одне відві­дування», що передбачає подання документів для призначення пенсії виключно в електронному вигляді зі зверненням до сервісного центру тільки за отриманням пенсійного посвідчення;
  • подати запит для внесення змін до пенсійної справи;
  • отримати та завантажити до мобільного пристрою електронні документи з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, які дос­тупні в особистому кабінеті;
  • переглянути відомості з реєстру застрахованих осіб (анкетні дані, надана роботодавцем (страхувальником) інформація про заробітну плату, сплачені на користь особи страхові внески, набутий страховий стаж) та з електронної пенсійної справи;
  • одержувати та переглядати повідомлення від Пенсійного фонду України.

Запрацював транспортний портал електронних послуг

В Україні 27 грудня 2019 року запрацював транспортний портал електронних послуг (https://e-transport.gov.ua), який об’єднує електронні сервіси у всіх сферах транспортної галузі в одну розумну систему.


Кабмін знову змінив порядок проведення «трудових» перевірок

Із 31 грудня 2019 року діє оновлений Порядок здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю. Зміни привнесла постанова КМУ від 4 грудня 2019 року № 1132.

З нього зник такий вид перевірок як невиїзні інспектування. Натоміть прописали, що держконтроль за додержанням законодавства про працю здійснюють у формі інспекційних відвідувань, що проводяться інспекторами праці Держпраці та її територіальних органів.


Оновлено Реєстр ліцензій на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами

Інформацію про дію ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями та тютюновими виробами можна перевірити on-line на веб-сайті фіскальної служби. Про це повідомили в ГУ ДПС у Луганській області.


Спрощені правила закриття банківських рахунків у разі ліквідації підприємництва

Відтепер у разі держреєстрації припинення підприємницької діяльності закрити поточний банківський рахунок платнику стане простіше: 

  • якщо на такому рахунку немає залишку коштів, банки зможуть закрити поточний рахунок без отримання будь-яких документів від клієнта;
  • у разі наявності на такому рахунку коштів банкам надано право закрити поточний рахунок, перерахувавши залишок коштів на рахунок цієї особи, відкритий для власних потреб.

НБУ про використання ФОП коштів з підприємницьких рахунків на власні потреби

Спочатку Нацбанк вніс зміни (постанова № 162 Правління НБУ, прийнята 27 грудня 2019 року, набула чинності 3 січня 2020 року, далі — Постанова № 162) до Інструкції про порядок відкриття та закриття рахунків клієнтів банків і кореспондентських рахунків банків — резидентів та нерезидентів. Нововведеннями була передбачена заборона використання підприємницьких рахунків для здійснення операцій, пов’язаних з власними потребами. НБУ дозволив перераховувати кошти з ФОП-рахунків на громадянські рахунки лише після сплати податків/зборів.


Планується пом’якшити відповідальність суб’єктів господарювання за РРО-порушення
2 січня парламентом одержано урядовий законопроект «Про внесення змін до Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» щодо контролю та відповідальності суб’єктів господарювання» № 2711.


НАЛОГОВЫЙ КАЛЕНДАРЬ ПРЕДПРИНИМАТЕЛЕЙ
Податковий календар приватних підприємців на лютий 2020 року
У календарі (див. ТУТ) наведено найпоширеніші для приватних підприємців граничні строки подання звітності та сплати податків (зборів). Для уникнення проблем з контролюючими органами рекомендуємо не відкладати виконання своїх податкових обов’язків на останній день.


ДЛЯ ЧАСТНЫХ ПРЕДПРИНИМАТЕЛЕЙ НА ОБЩЕЙ СИСТЕМЕ
Декларація про доходи загальносистемника: приклад заповнення
У № 23 газети за 2019 рік було розглянуто порядок заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи (далі — Декларація про доходи) підприємцем-загальносистемником (див. на стор. 17–23). Тепер наведемо числовий приклад.


ВСЁ ДЛЯ ПЛАТЕЛЬЩИКОВ ЕДИНОГО НАЛОГА
Механізм заповнення податкової декларації платниками першої та другої групи
Річну податкову декларацію платника єдиного податку — фізичної особи — підприємця (далі — Декларація єдинника) підприємці 1 та 2 групи подають протягом 60 днів після закінчення календарного року. Форму її затверджено наказом Міністерства фінансів України від 19 червня 2015 року № 578. Як правило, першо- та другогрупники подають річну Декларацію єдинника, але є винятки. Зокрема, платники 1 і 2 групи подають квартальну Декларацію єдинника (протягом 40 днів після закінчення звітного кварталу) при переході у старшу групу або на загальну систему оподаткування.


ПРАВОВАЯ ШКОЛА ЧАСТНЫХ ПРЕДПРИНИМАТЕЛЕЙ
Індексація зарплати за січень 2020 року

Розрахунок сум індексації проводиться за кожним працівником окремо.


Як відбувається первинне та вторинне формування цифрових підписів

Відповідно до вимог Регламенту Кваліфікованого надавача електронних довірчих пос­луг ІДД ДПС заявник має бути особисто присутнім під час первинної процедури реєст­рації для отримання електронних довір­чих послуг.


Адміністративна відповідальність за порушення законодавства про захист прав споживачів
У попередньому номері ми розглянули фінансові санкції за порушення продавцями (виконавцями) законодавства про захист прав споживачів (громадян, які не є суб’єктами господарювання), а зараз наведемо адміністративну відповідальність у нижченаведеній Таблиці.