Содержание

НОВОСТИ ЗАКОНОДАТЕЛЬСТВА
З 5 червня кафе/ресторанам дозволено приймати відвідувачів у приміщеннях
Міністр охорони здоров’я України Максим Степанов повідомив, що з 5 червня в регіонах, які відповідають критеріям послаблення, кафе/ресторанам буде дозволено приймати відвідувачів у приміщеннях.

Змінено терміни подання «ліквідаціїної» звітності загальносистемниками: нововведення Закону № 466
ГУ ДПС у м. Києві інформує, що Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві» від 16 січня 2020 року № 466-ІХ внесено зміни та доповнення до Податкового кодексу України (далі — ПК) зокрема, до п. 177.11, відповідно до якого у разі припинення підприємницької діяльності ФОП, що перебуває на загальній системі оподаткування, подаватиме податкову декларацію про майновий стан і доходи у строки, встановлені ПК для місячного податкового періоду.

Які граничні обсяги доходів у єдинників
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)» від 30 березня 2020 року № 540-IX (далі — Закон № 540) внесено зміни до п. 291.4 Податкового кодексу України (далі — ПК) щодо збільшення граничних обсягів доходу, які надають право суб’єктам господарювання застосовувати спрощену систему оподаткування.

Самостійне виправлення ПДФО-помилки: коли податковий агент несе відповідальність

Порядок проведення перерахунку сум нарахованих доходів та утриманого ПДФО визначено п. 169.4 Податкового кодексу України (далі — ПК). Для визначення правильності розрахунку ПДФО податковий агент здійснює перерахунок.


Індивідуальні податкові консультації: що змінилося?

ГУ ДПС у м. Києві повідомляє, що 23 травня 2020 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві» від 16 січня 2020 року № 466-IX (далі — Закон № 466), яким було внесено зміни, зокрема, до глави 3 «Податкові консультації». 

Наразі Податковий кодекс України (далі — ПК) визначає, що за вибором платника податків індивідуальні податкові консультації (далі — ІПК) можуть надаватися не тільки в усній і письмовій формі, але й в електронній.


Як коректно перенести відомості з листків непрацездатності до заяви-розрахунку
При оформленні заяви-розрахунку, за якою Фонд соціального страхування України фінансує лікарняні, роботодавці мають вказувати ті листки непрацездатності, на підставі яких необхідно здійснити виплату матеріального забезпечення.

Кабмін розширив коло ФОП — отримувачів «дитячої» допомоги
Нагадаємо: на період карантину та на один місяць після дати його скасування уряд запровадив виплату допомоги на дітей ФОП-єдинникам 1–2 груп (одному з батьків).

Коли єдинники — платники ПДВ мають застосовувати місячний звітний період для ПДВ-декларації

Із 23 травня 2020 року набув чинності Закон України від 16 січня 2020 року № 466-ІХ (далі — Закон № 466), яким внесено зміни до ст. 202 Податкового кодексу України (далі — ПК), відповідно до яких встановлюється єдиний звітний період для усіх категорій платників податку (у тому числі для єдинників — платників ПДВ), який дорівнює календарному місяцю. Квартальний звітний період для податкової звітності з ПДВ скасовується.


Чи зобов’язані платники ПДВ подавати декларації за «бездіяльні» періоди?
Податківці у консультації «ЗІР» (підкатегорія 101.23) зазначають, що згідно із п. 49.2 Податкового кодексу України (далі — ПК) платник зобов’язаний за кожний встановлений ПК звітний період, в якому виникають об’єкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню, подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є.

Оплачені, але не отримані товари: що робити у разі анулювання ПДВ-реєстрації
Як відомо, якщо товари/послуги, необоротні активи, суми ПДВ за якими були включені до складу податкового кредиту, не були використані в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності, такий платник в останньому звітному періоді не пізніше дати анулювання його реєстрації як платника ПДВ зобов’язаний визначити податкові зобов’язання за такими товарами/послугами, необоротними активами виходячи із їх звичайної ціни (норми встановлені п. 184.7 Податкового кодексу України).

Товари відвантажені до ПДВ-реєстрації: податкові наслідки «другої події»

ГУ ДПС у Запорізькій області зазначило, що оскільки виникнення податкових зобов’язань з ПДВ відбувається за правилом «першої події», якою у цьому випадку є дата постачання товарів покупцю, то у постачальника, який на таку дату не був зареєстрований платником ПДВ, податкові зобов’язання з ПДВ у разі надходження оплати за відвантажені товари після його реєстрації платником ПДВ, не виникають.

Тобто у разі, якщо на момент відвантаження товарів постачальник не був зареєстрованим платником ПДВ, то при надходженні оплати за такі товари після його реєстрації платником ПДВ податкові зобов’язання не відображаються.


Коли новостворений третьогрупник може стати платником ПДВ

Зареєстровані в установленому законом порядку суб’єкти господарювання (новостворені), які протягом 10 днів з дня державної реєстрації подали заяву щодо обрання спрощеної системи оподаткування та ставки єдиного податку для 3 групи, яка не передбачає сплату ПДВ, вважаються платниками єдиного податку з дня їх державної реєстрації (абз. 2 пп. 298.1.2 Податкового кодексу України, далі — ПК).


Чи можна працівнику брати відпустку «авансом»?
Управління Держпраці у Рівненській області вказує: відпустка наперед може надаватися як працівникам, які працюють до одного року в організації, так і працівникам з тривалим стажем роботи у роботодавця.

Облік трудової діяльності працівника в електронній формі: урядом схвалено рішення

3 червня 2020 року на засіданні уряду схвалено проєкт Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обліку трудової діяльності працівника в електронній формі».

«Фактично ми йдемо шляхом відмови від паперових трудових книжок. Ми визначаємо законодавчі підстави для автоматичного призначення пенсій за віком, через особистий електронний кабінет особи на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України», — поінформувала міністр соціальної політики Марина Лазебна.


Моніторинг ПН/РК в Електронному кабінеті

ДПСУ повідомляє, що в приватній частині Електронного кабінету (меню «Моніторинг ПН/РК») забезпечена можливість доступу до інформації щодо відповідності платника податків критеріям ризиковості, передбачених Порядком зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року № 1165.НАЛОГОВЫЙ КАЛЕНДАРЬ ПРЕДПРИНИМАТЕЛЕЙ
Податковий календар приватних підприємців на липень 2020 року
У календарі (див. ТУТ) наведено найпоширеніші для приватних підприємців граничні строки подання звітності та сплати податків (зборів). Для уникнення проблем з контролюючими органами рекомендуємо не відкладати виконання своїх податкових обов’язків на останній день.


ДЛЯ ВСЕХ ЧАСТНЫХ ПРЕДПРИНИМАТЕЛЕЙ
Основні преференції для підприємців на період карантину
Встановлено мораторій на проведення документальних та фактичних перевірок на період з 18 березня по останній календарний день місяця, у якому закінчується дія карантину.


ДЛЯ ЧАСТНЫХ ПРЕДПРИНИМАТЕЛЕЙ НА ОБЩЕЙ СИСТЕМЕ
ФОП-­загальносистемник очима податківців (порядок визначення доходів)
Редакція продовжує цикл публікацій (початок див. у № 2, 4 газети за 2020 рік), у яких наведе­но роз’яснення фіскалів щодо застосування загальної системи оподаткування фізичними особами — підприємцями. Наведемо найбільш відповіді ДПСУ.

Амортизація у ФОП на загальній системі
Загальносистемникам дозволили відносити на витрати суму амортизації, яка обчислюється виходячи із вартості основних засобів (далі — ОЗ) та нематеріальних активів (далі — НА). Зазначимо, що, з одного боку, нарахування амортизації — плюс, а з іншого — це дуже складна тема з безліччю правил, які ми і розглянемо.


ПРАВОВАЯ ШКОЛА ЧАСТНЫХ ПРЕДПРИНИМАТЕЛЕЙ
Індексація зарплати за червень 2020 року
Розрахунок сум індексації проводиться за кожним працівником окремо.

Головні правила оформлення трудових книжок
Трудова книжка відповідно до ст. 48 Кодексу законів про працю (далі — КЗпП) є основним документом про трудову діяльність працівника, який підтверджує стаж роботи, а також дає змогу власнику при прийнятті на роботу мати уяву про досвід роботи працівника.

Перенесення щорічної відпустки у «декретниці»

Запитання: Чи має право роботодавець відмовити прийняти лікарняний (у зв’язку з вагітністю та пологами) під час щорічної відпустки?


Три нюанси звільнення працівників
При звільненні за власним бажанням згода роботодавця не потрібна. Працівник повідомляє роботодавця про звільнення за два тижні письмово (пише заяву) і роботодавець зобов’язаний звільнити працівника в обумовлені у заяві строки згідно з вимогами ч. 1 ст. 38 Кодексу законів про працю України.