Содержание

НОВОСТИ ЗАКОНОДАТЕЛЬСТВА
З 2021 року для єдинників скасовано обов’язок ведення Книги обліку
Президент підписав Закон України № 786-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо функціонування Електронного кабінету та спрощення роботи фізичних осіб — підприємців», який Верховна Рада ухвалила 14 липня 2020 року (далі — Закон № 786). Про ухвалу законопроєкта № 2524 ми писали в № 13 за 2020 рік на стор. 6.

Новації законодавства для ФОП: строки подання декларації у разі зміни системи оподаткування
Законом України від 16 січня 2020 року № 466-ІХ внесено зміни до пп. 177.5.2 Податкового кодексу України (далі — ПК) щодо подання фізичною особою — підприємцем декларації у разі зміни системи оподаткування (набрали чинності з 23 травня 2020 року).

Нові правила подання форми № 20-ОПП

Мінфін наказом від 24 червня 2020 року № 323 затвердив зміни до Порядку обліку платників податків і зборів (далі — Наказ № 323). 

ГУ ДПС у Тернопільській області повідомляє, що Наказ № 323 набрав чинності з 27 липня 2020 року. Наказом № 323, зокрема, удосконалено порядок подання повідомлення про об’єкти оподаткування або об’єкти, які пов’язані з оподаткуванням або через які проводиться діяльність за формою № 20-ОПП.

Уточнено, що у повідомленні за формою № 20-ОПП надається інформація про всі об’єкти оподаткування, що є власними, орендованими або переданими в оренду.


Особливості заповнення податкових накладних відповідно до оновленого УКТ ЗЕД
Заповнюючи податкові накладні з 3 липня 2020 року, необхідно керуватись оновленими кодами УКТ ЗЕД. 

Зміни у порядку cтягнення податкового боргу

Так, зокрема, скорочується строк, наданий для самостійного погашення платником суми податкового боргу, з 60 до 30 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги, протягом яких не здійснюється стягнення коштів та продаж майна.


Нововведення у податковому аудиті
ГУ ДПС у Тернопільській області продовжує цикл роз’яснень нововведень, передбачених Законом України від 16 січня 2020 року № 466-ІХ.

Із 3 серпня змінився режим операційного дня для сплати податків
Із метою створення сприятливих умов для платників податків та відповідно до Технологічного регламенту роботи системи електронних платежів Національного банку України (затвердженого рішенням Правління НБУ від 25 лютого 2020 року № 142, далі — Рішення № 142) Державна казначейська служба України повідомляє, що з 3 серпня 2020 року учасник системи електронних платежів — Казначейство ЕАП (код банку 899998) працюватиме в режимі 23/7. Відтепер система доступна для проведення міжбанківських платежів 23 години (з 01:00 до 24:00) на добу 7 днів на тиждень.

Місце провадження господарської діяльності єдинника
Фізична особа — підприємець, яка виявила бажання здійснювати діяльність на спрощеній системі оподаткування, повинна дотримуватись вимог ст. 298 Податкового кодексу України (далі — ПК) та зазначати в заяві про застосування спрощеної системи оподаткування (далі — Заява) обов’язкові відомості, у тому числі місце провадження господарської діяльності, — розповіли в ГУ ДПС у Луганській області.

Z-звіт у програмному РРО
Визначення «фіскальний звітний чек» встановлено Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» та інших законів України щодо детінізації розрахунків у сфері торгівлі та послуг» від 20 вересня 2019 року № 128-IX, який відповідно до Закону України від 17 березня 2020 року № 533-ІХ набрав чинності 1 серпня 2020 року. 

Індекс інфляції за липень 2020 року
За повідомленням Державної служби статистики України індекс споживчих цін (індекс інфляції) у липні 2020 року (у відсотках до попереднього місяця) становить 99,4%.


НАЛОГОВЫЙ КАЛЕНДАРЬ ПРЕДПРИНИМАТЕЛЕЙ
Податковий календар приватних підприємців на вересень 2020 року
У календарі (див. ТУТ) наведено найпоширеніші для приватних підприємців граничні строки подання звітності та сплати податків (зборів). Для уникнення проблем з контролюючими органами рекомендуємо не відкладати виконання своїх податкових обов’язків на останній день.


ОТЧЁТНОСТЬ ЧАСТНЫХ ПРЕДПРИНИМАТЕЛЕЙ
Топ­-5 помилок при заповненні декларації з плати за землю

Фахівці Офісу великих платників податків ДПС проаналізували звітність з плати за землю за 2020 рік та виявили найбільш поширені помилки, що призводять до застосування штрафних санкцій, а іноді можуть також слугувати приводом для  проведення позапланової перевірки. Тож з метою недопущення таких прикрих випадків наводимо, на що слід звернути увагу та як саме уникнути порушень.ДЛЯ ВСЕХ ЧАСТНЫХ ПРЕДПРИНИМАТЕЛЕЙ
Чи можна тестувати ПРРО після 1 серпня?
З 1 серпня 2020 року здійснюється реєстрація дійсних ПРРО та реєстрація (фіскалізація) фактично проведених розрахункових операцій. 

Коли у платника настає відповідальність: практичні ситуації
Документ без названия

ГУ ДПС у Рівненській області надала відповіді на низку цікавих запитань.

  • Чи передбачена відповідальність для платника ПДВ при порушенні ним термінів подання реєстраційної заяви платника ПДВ за формою № 1-ПДВ з позначкою «Перереєстрація», у разі виникнення змін у його даних?
  • Яка відповідальність передбачена за несвоєчасне подання податкової декларації про майновий стан і доходи фізичною особою?
  • Чи передбачена відповідальність за неподання ФОП-єдинником, який змінив місце провадження господарської діяльності, заяви про застосування спрощеної системи оподаткування для внесення відповідних змін до відомостей, що зазначені у Реєстрі платників єдиного податку?
  • Чи повинен платник податків повідомляти контролюючий орган про оскарження податкового повідомлення-рішення в суді?


ВСЁ ДЛЯ ПЛАТЕЛЬЩИКОВ ЕДИНОГО НАЛОГА
Випадки застосування РРО/ПРРО ФОП­-єдинником
ФОП-єдинники 2–4 груп, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо)формі при продажу товарів (наданні послуг), зобов’язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи РРО та/або програмні РРО (далі — ПРРО) з роздрукуванням відповідних розрахункових документів ...


ПРАВОВАЯ ШКОЛА ЧАСТНЫХ ПРЕДПРИНИМАТЕЛЕЙ
Індексація зарплати за серпень 2020 року

Розрахунок сум індексації проводиться за кожним працівником окремо.


Розрахунок лікарняних під час карантину

Відповідно до ч. 1 ст. 22 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне стра­хування» від 23 вересня 1999 року № 1105-XIV допомога по тимчасовій непрацездатності надається застрахованій особі* у формі матеріального забезпечення, яке повністю або частково компенсує втрату заробітної плати (доходу) на період тимчасової непрацездатності. 

Підставою для виплати лікарняних є виданий і оформлений у встановленому порядку листок непрацездатності, а в разі роботи за сумісництвом — копія листка непрацездатності, засвідчена підписом роботодавця та печаткою за основним місцем роботи.

Розмір допомоги по тимчасовій непрацездатності залежить від страхового стажу працівника: чим більший стаж — тим більший відсоток виплати.

Страховий стаж визначається у відсотках, а саме: до 3 років — 50%; від 3 до 5 ро­ків — 60%; від 5 до 8 років — 70%; понад 8 років — 100% та застосовується до середньоденної заробітної плати.


Ознаки підозрілої діяльності: коли банки блокують рахунки в результаті фінмоніторингу

Нагадаємо, що 22 травня 2020 року набула чинності постанова Правління Національного банку від 19 травня 2020 року № 65, якою затверджено нове Положення про здійснення банками фінансового моніторингу (далі — Положення № 65). 

Керуючись нормами цієї постанови, банки аналізують інформацію про клієнтів, а за необхідності — блокують рахунки. Причому межа для фінмоніторингу зросла до 400 тис. грн. Оцінюють дії клієнтів банки комплексно, а вже потім роблять висновки, блокувати рахунки чи ні. На практиці вже не поодинокі випадки, коли банки блокують рахунки клієнтів.