Содержание

НОВОСТИ ЗАКОНОДАТЕЛЬСТВА
Прийнято Закон про єдиний рахунок
16 квітня президент підписав Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запровадження єдиного рахунку для сплати податків і зборів, єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 13 квітня 2020 року № 559-IXПрийняті зміни забезпечують створення єдиного рахунку для сплати податків/зборів (крім ПДВ та акцизного податку з реалізації пального і спирту,  оскільки для їхньої сплати є дві інші спеціальні системи електронного адміністрування) та ЄСВ.

Новим законопроєктом планується звільнити від податків частину зарплати
У Верховній Раді зареєстровано законопроєкт «Про внесення змін до розділу ХХ Перехідні положення Податкового кодексу України щодо звільнення від оподаткування частини заробітної плати найманих працівників в сумі фактичного прожиткового мінімуму на період надзвичайної ситуації чи/та карантину» від 13 квітня 2020 року № 3331.

Чим підприємцю підтвердити свої витрати
Для загальносистемників дуже важливо правильно документально оформити витрати. Адже неправильно складений документ або його відсутність не дає права на витрати. А це означає, що підприємцю, який має прибутковий бізнес, доведеться сплатити більше податків.

Правила обчислення ЄСВ з суми відпускних
Ситуація: найманий працівник виходить з відпустки та відпрацьовує неповний календарний місяць. Внаслідок цього — розмір отриманої заробітної плати менше мінімальної. ДПСУ в «ЗІР» (підкатегорія 201.04.01) роз’яснює, як за такий місяць нарахувати ЄСВ.

Механізм подання реєстраційної РРО-заяви через Електронний кабінет
Реєстрація РРО здійснюється в податковому органі за основним місцем обліку суб’єкта господарювання як платника податків (гл. 2 розд. II «Порядку реєстрації та застосування реєстраторів розрахункових операцій, що застосовуються для реєстрації розрахункових операцій за товари (послуги)», затвердженого наказом Мінфіну України від 14 червня 2016 року № 547, далі — Порядок № 547).

РРО-порушення у «карантинний період» під мораторій не підпадають
ДПСУ в індивідуальній податковій консультації від 26 березня 2020 року № 1249/6/99-00-05-04-01-06/ІПК роз’яснила, що за РРО-порушення, які були допущені під час карантину, податківці будуть штрафувати. Мораторій на перевірки стосується тільки штрафів за порушення податкового законодавства.

«Орендні пільги» під час карантину: чергові зміни

Нагадаємо, що спочатку депутати прийняли Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)» від 30 березня 2020 року № 540-IX (далі — Закон № 540). Автори «антикризового» Закону № 540 заявляли, що врегулювали питання оренди (детальніше про норми Закону № 540 читайте на стор. 25–28 № 7 за 2020 рік). Але минуло зовсім мало часу, як Верховна Рада знову повернулася до орендної тематики — депутати прийняли Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» від 13 квітня 2020 року 553-IX (далі — Закон № 553).

Норми Закону № 553, зокрема, врегулювали питання визначення розміру орендної плати під час карантину. В залежності від того, повністю не використовується орендована площа чи частково, Закон № 553 розглядає два варіанти розвитку подій.


Допомога єдинникам на дітей для компенсації «карантинних збитків»

Кабінет Міністрів України ухвалив постанову «Деякі питання соціальної підтримки сімей з дітьми» на засіданні Уряду 22 квітня 2020 року. Наведемо основні нововведення. 


Інтернет-подання заяв-розрахунків для отримання лікарняних
Як відбувається прийом заяв-розрахунків від роботодавців для виплати лікарняних і декретних під час карантину, роз’яснив Фонд соціального страхування України.


ДЛЯ ВСЕХ ЧАСТНЫХ ПРЕДПРИНИМАТЕЛЕЙ
Практичні особливості застосування «карантинних» ПДВ-пільг: поради фіскалів
Державна податкова служба у зв’язку із введенням карантину та прийняттям низки законів регулярно надає роз’яснення щодо особливостей застосування найсвіжіших нововведень. У цій публікації наведемо відповіді, які розкривають механізм дії «карантинних» ПДВ-пільг.

Нацбанк роз’яснює як будуть працювати нові правила фінмоніторингу

28 квітня 2020 року набув чинності Закон України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» від 6 грудня 2019 року № 361-IX (далі — Закон № 361).

Починаючи з 28 квітня діють нові вимоги щодо супроводження переказу коштів інформацією про платника та отримувача, а також новий порядок проведення заходів належної перевірки під час здійснення переказів коштів без відкриття рахунку, що відрізняються від порядку, що існує сьогодні.

Банки, фінустанови і платіжні системи повинні забезпечити, щоб всі перерахування супроводжувалися інформацією, яка викладена в ст. 14 Закону № 361, зокрема, про платника і одержувача платежу.


Карантинні ЄСВ-­нововведення

З 1 березня по 30 квітня 2020 року тимчасово звільняються від нарахування, обчислення та сплати ЄСВ «за себе» лише:

  • ФОП, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування;
  • особи, які провадять незалежну професійну діяльність, а саме наукову, літературну, артистичну, художню, освітню або викладацьку, а також медичну, юридичну практику, в тому числі адвокатську, нотаріальну діяльність, або особи, які провадять релігійну (місіонерську) діяльність, іншу подібну діяльність та отримують дохід від цієї діяльності;
  • члени фермерського господарства, якщо вони не належать до осіб, які підлягають страхуванню на інших підставах.
Це передбачено Законом України від 17 березня 2020 року № 533-ІХ (далі — Закон № 533)Якщо платник вже здійснив оплату внесків за березень та квітень 2020 року до 18 березня 2020 року, такі суми зараховуватимуться податковими органами у рахунок майбутніх платежів (без будь-яких заяв).


ВСЁ ДЛЯ ПЛАТЕЛЬЩИКОВ ЕДИНОГО НАЛОГА
Як отримати «єдиноподаткову» пільгу
Платники єдиного податку 1 і 2 груп, які не використовують працю найманих осіб, звільняються від сплати єдиного податку протягом одного календарного місяця на рік на час відпустки, а також за період хвороби, підтвердженої копією листка (листків) непрацездатності, якщо вона триває 30 і більше календарних днів (п. 295.5 Податкового кодексу України, далі — ПК).


ПРАВОВАЯ ШКОЛА ЧАСТНЫХ ПРЕДПРИНИМАТЕЛЕЙ
Як роботодавцю правильно організувати дистанційну роботу та гнучкий графік

Гнучкі форми організації праці та дистанційну роботу регламентує Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-2019)» від 30 березня 2020 року № 540-IXЦе створює додаткові можливості для зайнятості, сприяє оптимізації процесу праці.


Чи може роботодавець змусити працівника написати заяву на звільнення під час карантину
Працівник не може бути звільнений інакше як з підстав, прямо визначених законом. Зауважимо, що дію Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП) на період карантину ніхто не скасовував.

Звільнення працівника у разі тривалої непрацездатності
Роботодавець може звільнити працівника відповідно до п. 5 ст. 40 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП) за нез’явлення його на роботу більше як чотирьох місяців підряд внаслідок тимчасової непрацездатності (до цього строку не зараховуються відпустки по вагітності та пологах).

Допомога працівникам по частковому безробіттю на період карантину
Відповідно до статті 47-1 Закону України «Про зайнятість населення» від 5 липня 2012 року № 5067-VI допомога по частковому безробіттю надається центрами зайнятості застрахованим особам у разі втрати ними частини заробітної плати внаслідок вимушеного скорочення тривалості робочого часу в зв’язку із зупиненням (скороченням) діяльності через проведення заходів щодо запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), передбачених карантином, встановленим КМУ, за зверненням роботодавця для її виплати працівникам.

Розрахунок лікарняних за період простою
Допомога по тимчасовій непрацездатності не надається за період перебування застрахованої особи у відпустці без збереження заробітної плати, творчій відпустці, додатковій відпустці у зв’язку з навчанням.