Главная arrow Архив газеты arrow 2020arrow 08arrow «Орендні пільги» під час карантину: чергові зміниНОВОСТИ ЗАКОНОДАТЕЛЬСТВА
«Орендні пільги» під час карантину: чергові зміни

Нагадаємо, що спочатку депутати прийняли Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)» від 30 березня 2020 року № 540-IX (далі — Закон № 540). Автори «антикризового» Закону № 540 заявляли, що врегулювали питання оренди (детальніше про норми Закону № 540 читайте на стор. 25–28 № 7 за 2020 рік). Але минуло зовсім мало часу, як Верховна Рада знову повернулася до орендної тематики — депутати прийняли Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» від 13 квітня 2020 року 553-IX (далі — Закон № 553).

Норми Закону № 553, зокрема, врегулювали питання визначення розміру орендної плати під час карантину. В залежності від того, повністю не використовується орендована площа чи частково, Закон № 553 розглядає два варіанти розвитку подій.

Варіант № 1. Часткове використання об’єкта оренди продовжується або таке використання можливе. З моменту встановлення карантину, введеного постановою Кабінету Міністрів України «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» від 11 березня 2020 року № 211, і до його скасування плата за користування нерухомим майном (або його частиною) підлягає зменшенню за вимогою орендаря-підприємця, впродовж всього часу, коли майно не могло використовуватися в підприємницькій діяльності наймача в повному обсязі через запроваджені обмеження або заборони (п. 14 розд. «Прикінцеві та перехідні положення» Цивільного кодексу України, далі — ЦК).
Тобто орендар має право вимагати зменшення орендної плати (ч. 4 ст. 762 ЦК). На скільки зменшиться ця сума — справа перемовин орендаря та орендодавця.

Варіант № 2. Через карантин об’єкт оренди не може бути використаний за призначенням взагалі. В такому разі згідно з ч. 6 ст. 762 ЦК наймач звільняється від орендної плати. Важливим (хоча і не єдиним) аргументом орендаря у перемовинах з орендодавцем є висновок Торгово-промислової палати, який підтверджує неможливість використання найманих площ.