Главная arrow Архив газеты arrow 2020arrow 09arrow «Перехідні» відпускні: нарахування, оподаткування та відображення в звітностіДЛЯ ВСЕХ ЧАСТНЫХ ПРЕДПРИНИМАТЕЛЕЙ
«Перехідні» відпускні: нарахування, оподаткування та відображення в звітності

Коли щорічна відпустка працівника припадає на один місяць, не виникає ніяких труднощів при обчисленні податків та заповненні звітності. Тому в цій публікації ми розглянемо специфіку нарахування, оподаткування та відображення в звітності відпускних, якщо щорічна відпустка розпочинається в одному місяці, а закінчується — в іншому.

Відпустки, які починаються в одному місяці, а закінчуються в наступному, називають «перехідними». Існують свої особливості обчислення ПДФО, військового збору (далі — ВЗ), ЄСВ виходячи із сум таких відпусток. Ці особливості також необхідно правильно відобразити у звітності.
Вважаємо, що «перехідні» відпускні треба нараховувати частинами, тобто окремо за кожний місяць, на який припадають календарні дні відпустки. Адже у пп. 1.6.1 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату України від 13 січня 2004 року № 5 (далі — Інструкції № 5) вказано: «Нарахування відображаються за календарний місяць (з першого до останнього числа місяця). Наприклад, суми нарахувань за час відпусток, на відміну від порядку їхньої фактичної виплати, розподіляються пропорційно часу, що припадає на дні відпустки у відповідному місяці».
Зверніть увагу! Якщо працівник перебував у відпустці частину місяця, то оплата праці за відпрацьований час провадиться пропорційно виконаній нормі праці.

ПДФО і ВЗ

Відпускні відносяться до фонду оплати праці. Про це нам говорять абз. 3 пп. 169.4.1 Податкового кодексу України (далі — ПК) тапп. 2.2.12 Інструкції № 5.

ПДФО
При нарахуванні та оподаткуванні відпускних слід дотримуватися правил оподаткування заробітної плати.
1. Об’єкт оподаткування ПДФО зменшується на суму податкової соціальної пільги (далі — ПСП), якщо працівник має на неї права (п. 164.6 ПК).
Сума відпускних враховується при визначенні граничного розміру доходу, що дає право на отримання ПСП (пп. 169.4.1 ПК).
2. Відпускні обкладаються ПДФО за ставкою 18%.
3. Коли працівнику нараховується дохід у вигляді заробітної плати (також і за період її збереження згідно із законодавством), в тому числі за час відпустки, то для визначення граничної суми доходу, що дає право на отримання ПСП, такі доходи (їх частина) відносяться до відповідних податкових періодів їх нарахування (абз. 3 пп. 169.4.1 ПК).
Для правильного визначення ПДФО частини суми відпускних необхідно враховувати у тих місяцях, на які припадає кожна з них.
Слід пам’ятати, що податковий агент має утримати та перерахувати ПДФО з повної суми відпускних під час їх виплати. І немає значення, якщо їх частина буде відноситись до наступного місяця. Сплатити ПДФО необхідно перед відпусткою одночасно з виплатою відпускних.
Після того, як сума відпускних буде нарахована та виплачена, її слід розподілити за місяцями для розрахунку ПДФО (щоб визначити, чи має право працівник на ПСП). Тобто податковий агент здійснює перерахунок доходів (пп. 169.4.2 ПК).

ВЗ
З відпускних утримується ВЗ за ставкою 1,5% (п. 16-1 підрозд. 10 розд. XX ПК). При цьому ВЗ утримують із загальної суми відпускних у місяці їх нарахування без розподілу.