Главная arrow Архив газеты arrow 2020arrow 09arrow Нововведення у валютному законодавствіНОВОСТИ ЗАКОНОДАТЕЛЬСТВА
Нововведення у валютному законодавстві

28 квітня 2020 року набрав чинності Закон України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» від 6 грудня 2019 року № 361-IX, яким передбачається збільшення ліміту транзакцій, за якими здійснюється фінансовий моніторинг до 400 тис. грн. (детальніше норми цього закону проаналізовано на стор. 8–11 попереднього номера).

Новий закон не тільки змінює сам процес фінансового моніторингу (зокрема, зменшує до чотирьох кількість ознак, за якими операція підлягає фінансовому моніторингу, та запроваджує ризик-орієнтований підхід), але й безпосередньо впливає на валютний нагляд, який здійснюють упов­новажені банки за зовнішньоекономічними операціями.

Нагадуємо, що граничні строки розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів, визначені постановою Правління НБУ від 2 січня 2019 року № 5, не поширюються на операції в незначному розмірі з експорту, імпорту товарів (уключаючи незавершені розрахунки за операцією), крім дроблення операцій з експорту товарів або дроблення валютних операцій. Цією ж НБУ-постановою визначено термін «незначний розмір валютної операції» — розмір валютної операції (в еквіваленті за офіційним курсом гривні до іноземних валют, установленим НБУ на дату здійснення операції), який є меншим, ніж розмір, що установлений для фінансових операцій, що підлягають обов’язковому фінмоніторингу. 

У зв’язку із вищезазначеним ГУ ДПС у м. Києві робить висновок: з 28 квітня 2020 року зовнішньоекономічні операції в розмірі до 400 тис. грн. не підлягатимуть валютному нагляду.