Главная arrow Архив газеты arrow 2020arrow 16arrow Під час карантину ФОП несвоєчасно сплатив ЄСВ: чи є адміністративна відповідальністьНОВОСТИ ЗАКОНОДАТЕЛЬСТВА
Під час карантину ФОП несвоєчасно сплатив ЄСВ: чи є адміністративна відповідальність

Фізичні особи — підприємці (у тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування) зобов’язані сплачувати ЄСВ, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок (абз. 3 ч. 8 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 8 липня 2010 року № 2464-VI, далі — Закон № 2464).

У зв’язку з проведенням заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби, ФОП тимчасово звільняються від нарахування, обчислення та сплати ЄСВ «за себе» за періоди з 1 березня по 31 травня 2020 року (п. 9 прим. 10 розд. VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2464). 

Крім того, за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) ЄСВ за періоди з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія коронавірусного карантину, штрафні санкції, визначені ч. 11 ст. 25 Закону № 2464, не застосовуються (п. 9 прим. 11.1 розд. VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2464). 

За несвоєчасну сплату ЄСВ, зокрема, до ФОП застосовується адміністративна відповідальність відповідно до ст. 165-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Враховуючи викладене, ДПСУ («ЗІР», підкатегорія 201.09) вказує, що до платників ЄСВ — підприємців за неповну або несвоєчасну сплату сум ЄСВ на період дії коронавірусного карантину:

  • не застосовуються штрафні санкції;
  • не нараховується пеня.
Проте відсутня норма щодо звільнення від адміністративної відповідальності за зазначені порушення.