Содержание

НОВОСТИ ЗАКОНОДАТЕЛЬСТВА
За 2017 рік треба подавати Декларацію про доходи за новою формою

Нагадуємо, що наказом Міністерства фінансів України від 6 червня 2017 року № 556 (далі — Наказ № 556) викладено у новій редакції форму податкової декларації про майновий стан і доходи (далі — Декларація про доходи) та інструкцію щодо її заповнення (детальніше про нововведення читайте на стор. 3 № 14 газети за 2017 рік). Наказ № 556 набирає чинності з 31 грудня 2017 року.

На підставі цього ГУ ДФС у Тернопільській області зазначає, що з 1 січня 2018 року фізособи, які згідно з Податковим кодексом України (далі — ПК) зобов’язані та/або мають право подати Декларацію про доходи, подають її за формою, затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 2 жовтня 2015 року № 859 у редакції Наказу № 556 (тобто за новою формою).

Редакція не згодна з тернопільськими фіскалами, адже, якщо виходити з п. 46.6 ПК, то нову декларацію треба подавати починаючи зі звіту за 2018 рік. Однак податківці ігнорують законодавство, стверджуючи, що за результатами 2017 року треба подавати Декларацію про доходи за новою формою.


Що буде з системою блокування податкових накладних

7 грудня 2017 року Верховна Рада прийняла Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2018 році» (далі — Закон) (на базі законопроекту № 6776-д), яким вносяться серйозні зміни до податкового законодавства. Одним з головних нововведень є норми, що стосуються блокування податкових накладних/розрахунків коригування (докладніше про це див. на стор. 3–4 № 23 за 2017 рік). Потім 21 грудня 2017 року парламент проголосував редакційні уточнення до Закону.

Отже, на сьогодні (станом на 26.12.2017 р.) президент не підписав Закону. Більше того, відсутній фінальний текст прийнятого Закону. У зв’язку з цим найближчим часом має прояснитися ситуація з подальшою його долею.


Чи завжди загальносистемник повинен сплачувати авансові ПДФО-платежі
Нагадаємо: загальносистемники повинні самостійно розраховувати авансові платежі з ПДФО виходячи з фактичних даних, зазначених у Книзі обліку доходів і витрат. У таблиці систематизуємо строки сплати авансових платежів, які передбачені пп. 177.5.1 Податкового кодексу України (далі — ПК).

Кабмін змінив вимоги для використання розрахункових книжок із КОРО без РРО

Прийнята постанова КМУ від 18 грудня 2017 року № 984, якою внесені зміни до Переліку окремих форм та умов проведення діяльності у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, яким дозволено проводити розрахункові операції без застосування реєстраторів розрахункових операцій з використанням розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 серпня 2000 року № 1336 (далі — Постанова № 1336). Наведемо три основних нововведення.


Уряд розробив законопроект щодо подання єдиної звітності з ЄСВ + ПДФО

Для спрощення ведення бізнесу Мінфін напрацював законопроект щодо подання єдиної звітності з ЄСВ та ПДФО, яка є більш уніфікованою з єдиним встановленим терміном, а саме:

  • для підприємців на загальній системі передбачено, що відомості про нарахування, обчислення і сплату ЄСВ з доходів від підприємницької діяльності подаються у складі річної податкової декларації про майновий стан і доходи;
  • для підприємців на спрощеній системі передбачено подання звітності з ЄСВ у складі податкової декларації платника єдиного податку.

Коли підприємцю за борги скасовують «єдиноподатковий» статус
ГУ ДФС у Львівській області підтверджує, що податківці мають право скасувати статус платника єдиного податку підприємцю, якщо він протягом двох кварталів має недоплату за єдиним податком. При цьому як аргумент львівські фіскали наводять пп. 8 пп. 298.2.3 Податкового кодексу України, де зазначено, що у разі наявності податкового боргу на кожне перше число місяця протягом двох послідовних кварталів виключення з Реєстру платників єдиного податку відбувається в останній день другого із двох послідовних кварталів. Тобто підприємця-порушника примусово переводять на загальну систему оподаткування.

Вимоги до первинних документів загальносистемників

ДФСУ зазначила, які обов’язкові реквізити повинні мати первинні документи для підтвердження витрат ФОП на загальній системі оподаткування. Наведемо основні висновки фіскалів.


Можливість амортизувати витрати залежить від дати придбання основного засобу

Фіскали зробили висновок («ЗІР», підкатегорія 104.05), що ФОП на загальній системі оподаткування при придбанні основних засобів (крім основних засобів подвійного призначення: земельні ділянки; об’єкти житлової нерухомості; легкові та вантажні автомобілі):

  • до 1 січня 2017 року — не має права віднести на витрати амортизаційні відрахування;
  • після 1 січня 2017 року — має право (за власним бажанням) включати до складу витрат, пов’язаних з провадженням його господарської діяльності, амортизаційні відрахування (розраховані  виходячи з вартості придбаних основних засобів та нематеріальних активів або самостійно виготовлених основних засобів) за наявності відповідних підтверджувальних документів.

Індекс інфляції за листопад 2017 року
За даними Державної служби статистики України, інфляція на споживчому ринку в листопаді 2017 року (у відсотках до попереднього місяця) становила 100,9%, з початку року — 112,5%.

Працівник виконав доручену йому роботу: чи можна раніше піти з роботи?
Управління Держпраці у Хмельницькій області наголошує, що виконання норми праці за коротший час не дає права працівнику залишати робоче місце до закінчення робочого часу.

Запрацювали нові редакції трьох процесуальних кодексів
Депутати ухвалили Закон України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів» від 3 жовтня 2017 року № 2147-VIII (далі — Закон № 2147), який дає старт судовій реформі.

КМУ рекомендує президенту скасувати «штрафоготівковий указ»
Уряд пропонує главі держави скасувати Указ «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» від 12 червня 1995 року № 436/95 (далі — Указ № 436).

Оподаткування новорічних подарунків
ГУ ДФС у Львівській області розглянула таку ситуацію: роботодавець придбав новорічні подарунки для працівників (наприклад, цукерки). Подарунки видано згідно з відомістю з ідентифікацією осіб. Чи потрібно роботодавцю утримувати ПДФО, військовий збір?


ДЛЯ ВСЕХ ЧАСТНЫХ ПРЕДПРИНИМАТЕЛЕЙ
Квоти на працевлаштування громадян-пільговиків
Чи повинні приватні підприємці виконувати квоти щодо прийняття на роботу громадян, які мають додаткові гарантії у сприянні працевлаштуванню?

14 основних нюансів щодо працівників-­сумісників

На сумісників, як і на працівників за основ­ним місцем, поширюється трудове законодавство. Роботодавець повинен, зокрема:

  • укладати з сумісником трудовий договір у письмовій формі;
  • повідомляти фіскалів про прийняття сумісника на роботу;
  • виплачувати зарплату;
  • надавати відпустки.
У цій консультації ми розглянемо основні (тобто найпопулярніші) нюанси, які відрізняють сумісників від працівників за основним місцем роботи.


ДЛЯ ЧАСТНЫХ ПРЕДПРИНИМАТЕЛЕЙ НА ОБЩЕЙ СИСТЕМЕ
Числовий приклад заповнення загальносистемником декларації про доходи
ГУ ДФС у Тернопільській області навела числовий приклад заповнення нової форми податкової декларації про майновий стан і доходи (далі — Декларація про доходи) та ДодаткаФ2 «Розрахунок податкових зобовязань з податку на доходи фізичних осіб та військового збору з доходів, отриманих самозайнятою особою» (ТУТ).

Декларація загальносистемника: головні нюанси

Наказом Мінфіну від 6 червня 2017 року № 556 (далі — Наказ № 556) оновлена форма податкової декларації про майновий стан і доходи (далі — Декларація про доходи) та інструкція щодо її заповнення (затверджені наказом Міністерства фінансів України від 2 жовтня 2015 року № 859, далі — Інструкції № 859).

Якщо виходити з п. 46.6 Податкового кодексу України (далі — ПК), то нову форму Декларацї про доходи треба подавати починаючи зі звіту за 2018 рік. Однак податківці ігнорують законодавство (див. на стор. 3 поточного номера), стверджуючи, що за результатами 2017 року підприємці на загальній системі подають за новою формою Декларацію про доходи (не пізніше 9 лютого 2018 року).ПРАВОВАЯ ШКОЛА ЧАСТНЫХ ПРЕДПРИНИМАТЕЛЕЙ
Як розслідують випадки отруєння у закладах громадського харчування: ексклюзивне роз’яснення

У чинному законодавстві немає алгоритму дій держорганів при розслідуванні випадків харчових отруєнь у закладах громадського харчування.

Тому редакція звернулася до Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів з вимогою прояснити ситуацію.


Судові позови з фіскалами: що нового

З 15 грудня 2017 року набули чинності зміни до процесуальних кодексів, що одержали назву «судової реформи», згідно з якими в новій редакції викладено Господарський процесуальний кодекс України, Цивільний процесуальний кодекс України та Кодекс адміністративного судочинства України (далі — КАС). Оскільки більшості платників податків так чи інакше доводилося або доведеться в майбутньому зіштовхуватися в судах з Державною фіскальною службою, а також іншими контролюючими органами (суб’єктами владних повноважень), важливо знати, які зміни в процедурі судочинства відбулись із 15 грудня.

Наведемо 10 основних нововведень.