Главная arrow Архив газеты arrow 2018arrow 02arrow НБУ оновив порядок ведення касових операційНОВОСТИ ЗАКОНОДАТЕЛЬСТВА
НБУ оновив порядок ведення касових операцій

Нацбанк постановою Правління від 29 грудня 2017 року № 148 у новій редакції виклав Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні (далі — Положення № 148).
Положення № 148 передбачає низку новацій.

1. НБУ змінив поняття «оприбуткування готівки».

  • Стара редакція: оприбуткування готівки — проведення підприємствами і підприємцями обліку готівки в касі на повну суму її фактичних надходжень у касовій книзі, книзі обліку доходів і витрат, книзі обліку розрахункових операцій.
  • Нова редакція: оприбуткування готівки — проведення суб’єктами господарювання обліку готівки в касі на повну суму її фактичних надходжень у касовій книзі/книзі обліку доходів і витрат. 
Згідно з оновленим трактуванням тепер оформлення операції в книзі обліку розрахункових операцій (далі — КОРО) не вважається оприбуткуванням готівки. Тому відсутність відповідного запису в КОРО не повинна бути підставою для застосування п’ятикратного штрафу за неоприбуткування готівки.
 
2. До Положення № 148 включено вимоги постанови Правління НБУ «Про встановлення граничної суми розрахунків готівкою» від 6 червня 2013 року № 210 (зі змінами), яка втратила чинність, щоб уникнути дублювання норм. При цьому граничні суми розрахунків готівкою залишилися не змінними, а саме:
  • 10 тис. грн. — між суб’єктами господарювання (підприємствами, підприємцями) протягом одного дня за одним або кількома платіжними документами;
  • 50 тис. грн. — між підприємством/підприємцем та фізичною особою протягом одного дня;
  • 50 тис. грн. — між фізичними особами за договорами купівлі-продажу, які підлягають нотаріальному посвідченню.
3. Положенням № 148 затверджено нові форми касових документів, зокрема:
  • відомість на виплату готівки;
  • прибутковий касовий ордер;
  • видатковий касовий ордер;
  • касова книга.
Нагадаємо, що підприємці не виписують ані прибуткового касового ордеру, ані видаткового касового ордеру. Не ведуть касової книги. А ось відомість на виплату готівки підприємці-роботодавці можуть використовувати при виплаті зарплати та інших виплат. Взагалі вони не зобов’язані цього робити і на практиці найчастіше використовують розрахунково-платіжні відомості.
 
4. І зараз, і раніше фізичним особам — підприємцям ліміт каси та строки здавання готівкової виручки (готівки) не встановлюються.
 
Положення № 148 набрало чинності з 5 січня 2018 року.