Содержание

НОВОСТИ ЗАКОНОДАТЕЛЬСТВА
Форму № Ф4-ФСС з ТВП планують скасувати

27 вересня 2018 року за участі представників виконавчої дирекції Фонду соціального страхування відбулася селекторна нарада. Під час заходу в. о. директора виконавчої дирекції Фонду Сергій Нестеров зазначив, що проектом постанови «Про деякі питання обліку заборгованості страхувальників зі сплати страхових коштів до Фонду соціального страхування України» передбачено скасування двох соцзвітів:

  • Звіту по коштах загальнообов’язкового державного соціального страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням (форма № Ф4-ФСС з ТВП); 
  • Звіту щодо сплати заборгованості зі сплати страхових коштів до Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України (у цій формі слід вказувати суму заборгованості на звітну дату з «травматичних» коштів, що виникла до 1 січня 2011 року).

Перші жертви перевірки громадянських рахунків ФОП

У попередніх номерах ми вже писали про те, що ДФСУ отримала від банків інформацію щодо наявності рахунків усіх підприємців, які мають рахунки як фізособи. За словами фіскалів, вони пішли на це, оскільки вважають, що значна частина ФОП приховує свої справжні прибутки, використовуючи для своєї господарської діяльності громадянські рахунки.

Отже, тих підприємців, яких піймають на «гарячому», чекає сплата незадекларованих податків і, звичайно, штрафи. І ось вже є перші результати. 


Чи може єдинник надавати послуги інтернет-зв’язку

Не можуть бути єдинниками ті підприємці, які надають послуги зв’язку, що підлягають ліцензуванню (пп. 8 пп. 291.5.1 Податкового кодексу України).


Без РРО-шні єдинники зобов’язані виписувати товарний чек, навіть якщо покупець його не вимагає

Усе зрозуміло, якщо підприємець повинен використовувати РРО: він видає покупцю фіскальний чек. А ось як бути єдинникам, які мають РРО-пільги.


Чи може єдинник використовувати нефіскальні РРО
Статтею 13 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 6 липня 1995 року № 265/95-ВР визначено, що підприємець, який звільнений від обов’язкового застосування РРО, має право їх використовувати без переведення у фіскальний режим роботи.

ДФС запустила тестування системи E-Receipt

Нагадаємо, що за допомогою системи E-Receipt (електронний чек) планується запровадити РРО-революцію, яка дозволить спростити проведення розрахункових операцій: використовувати смартфони, планшети, ноутбуки тощо замість касових апаратів. Ще нова система дасть можливість здійснювати оnline-реєстрацію пристроїв та не потребуватиме абонентської плати за користування нею.


Використання РРО, який вичерпав термін експлуатації: відповідальність для платника
ГУ ДФС у Тернопільській області вказує, що фактично після закінчення строку служби апарата виробник не гарантує подальшу працездатність РРО, і, що головне, не гарантує збереження інформації у фіскальній пам’яті.

Як зараховують стаж підприємців-спрощенців з 1998 по 2003 рік

3 жовтня 2018 року прийнято постанову Кабінету Міністрів України за № 793 «Про внесення зміни до пункту 4 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній» (далі — Постанова № 793).


На скільки подорожчав алкоголь
Головне управління ДФС у Дніпропетровській області повідомляє про підвищення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв. Відповідне рішення прийняв Кабінет Міністрів України у постанові від 5 вересня 2018 року № 748 (далі — Постанова № 748).

Держстат: середня зарплата в Україні в 2,4 раза перевищує мінімальну
Дані Державної служби статистики України свідчать, що середня заробітна плата в Україні у серпні 2018 року сягнула 8977 грн., що в 2,4 раза більше встановленої законом мінімальної зарплати (3723 грн.).

Індекс інфляції за вересень 2018 року
Держстат повідомляє, що базовий індекс споживчих цін у вересні 2018 року порівняно з попереднім місяцем становив 101,9%, з початку року — 105,5%.


НАЛОГОВЫЙ КАЛЕНДАРЬ ПРЕДПРИНИМАТЕЛЕЙ
Податковий календар приватних підприємців на листопад 2018 року
У календарі (ТУТ) наведено найпоширеніші для приватних підприємців граничні строки подання звітності та сплати податків (зборів).


ДЛЯ ВСЕХ ЧАСТНЫХ ПРЕДПРИНИМАТЕЛЕЙ
Приклад розрахунку фінштрафу + пені за несплату ФОП ЄСВ «за себе»

Усі знають, що підприємцям потрібно своєчасно та в повному обсязі сплачувати ЄСВ, адже за це передбачені штрафи.

Для наочності на числовому прикладі наведемо, скільки коштів слід перерахувати фізичній особі — підприємцю, яка має заборгованість з ЄСВ за 2017 рік та І півріччя 2018 року.


Як ФОП оподатковувати лікарняні «для себе»

Ситуація.  ДФС України в листі від 29 грудня 2017 ро­ку № 17616/М/99-99-13-01-02-14 (далі — Лист № 17616) та в індивідуальній податковій консультації від 19 грудня 2017 року № 3040/Ч/99-99-13-02-03-14/ІПК наголошує: Фонд соціального страхування, який виплачує допомогу по тимчасовій непрацездатності особисто для ФОП, має виконати функції податкового агента у частині нарахування, утримання та сплати (перерахування) до бюджету за рахунок таких осіб ПДФО і військового збору та відобразити зазначену допомогу в формі № 1ДФ.

Однак у Фонду (лист від 8 грудня 2016 року № 3.2-29-2184) інша позиція: після отримання ФОП «на себе» суми лікарняних (зазначених у заяві-розрахунку) на банківський рахунок страхувальник повинен перерахувати ПДФО та військовий збір, за утримання яких несе відповідальність.


Заповнення заяви-розрахунку на отримання соціальних допомог: алгоритм від Фонду

У публікації Фонд соціального страхування України розглянув нюанси заповнення:

  • лицьового боку заяви-розрахунку;
  • зворотного боку заяви-розрахунку;
  • додатка 1.1 до заяви-розрахунку;
  • Повідомлення про виплату коштів застрахованим особам.

Новий порядок отримання соцдопомог від Фонду

Фонд соціального страхування затвердив три документи, які змінили механізм надання соцвиплат, а саме:

  • Порядок призначення, перерахування та проведення страхових виплат, затверджений постановою правління Фонду соціального страхування України від 19 липня 2018 ро­ку № 11 (далі — Порядок № 11) (його дія поширюється на потерпілих від нещасного випадку на виробництві та/або професійного захворювання та осіб, які мають право на страхові виплати в разі втрати годувальника); 
  • Порядок фінансування страхувальників для надання матеріального забезпечення застрахованим особам у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та окремих виплат потерпілим на виробництві за рахунок коштів Фонду соціального страхування України, затверджений постановою правління Фонду соцстраху від 19 липня 2018 року № 12 (далі — Порядок № 12); 
  • Положення про комісію (уповноваженого) із страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності, затверджене постановою правління Фонду соціального страхування України від 19 липня 2018 року № 13 (далі — Порядок № 13). 

Порядок № 11 та Порядок № 12 набули чинності з 1 жовтня 2018 року, а Порядок № 13 — з 27 липня 2018 року.ПРАВОВАЯ ШКОЛА ЧАСТНЫХ ПРЕДПРИНИМАТЕЛЕЙ
Чи є банківською таємницею інформація щодо операцій на рахунку платника

Фіскали вважають, що значна кількість приватних підприємців приховує свої доходи на  громадянських банківських рахунках. Більш того, у податківців є перші результати в цьому питанні (див. новину на стор. 3–4 поточного номера).

У зв’язку з цим актуальна консультація податківців в «ЗІР» (підкатегорія 135.04), в якій вони роз’яснюють свої повноваження щодо отримання інформації про наявність та рух коштів на банківському рахунку.


Індексація зарплати за жовтень 2018 року
Розрахунок сум індексації проводиться за кожним працівником окремо.