Содержание

ГОРЯЧАЯ ТЕМА
Нововведення — 2019 для єдинників
Нещодавно Законом України від 23 листопада 2018 року № 2628-VIII були внесені зміни до Податкового кодексу України, які набирають чинності з 1 січня 2019 року (за винятком окремих положень). Проаналізуємо основні зміни, які стосуються платників єдиного податку.


НОВОСТИ ЗАКОНОДАТЕЛЬСТВА
Прийнято новий звіт щодо боргу зі сплати страхових внесків

Правлінням Фонду соціального страхування України прийнято постанову «Про деякі питання обліку заборгованості страхувальників по сплаті страхових коштів до Фонду соціального страхування України» від 12 грудня 2018 року № 28, якою затверджено форму Звіту по заборгованості страхувальника зі сплати страхових коштів до Фонду соціального страхування України.


З 2019 року скасовано звіт за ф. № Ф4-ФСС з ТВП

Згідно з постановою правління Фонду соціального страхування України від 12 грудня 2018 року № 28 з 2019 року скасовано звіт за ф. № Ф4-ФСС з ТВП. Страхувальники мають останній раз його подати за підсумками 2018 року до 21 січня 2019 року.


Оновлено довідник ознак доходів для ф. № 1ДФ

Положення Податкового кодексу України постійно змінюються. Однак до порядку заповнення ф. № 1ДФ (затверджений наказом Мінфіну від 13 січня 2015 року № 4) з моменту його прийняття не було внесено жодних змін.

Щоб виправити ситуацію, Мінфін наказом від 31 жовтня 2018 року № 863 затвердив зміни до Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, затвердженого наказом Мінфіну від 13 січня 2015 року № 4.


Електронний підпис звичайної фізособи можна використовувати і для підприємницької звітності
Фіскали надали відповідь на запитання: чи може фізособа, яка отримала електронний цифровий підпис як фізособа, скористатись цим підписом для подання звітності в електронному вигляді як ФОП?

Податкові нововведення у 2019 році
Депутати прийняли Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо покращення адміністрування та перегляду ставок окремих податків і зборів» від 23 листопада 2018 року № 2628-VIII, який набирає чинності з 1 січня 2019 року (за винятком окремих положень).

Як діяти при виявленні розбіжностей у меню «Стан розрахунків з бюджетом» Електронного кабінету

Ситуація така: платник у меню «Стан розрахунків з бюджетом» приватної частини Електронного кабінету побачив, що там відображена недостовірна інформація за податками/зборами/ЄСВ (наприклад, задвоєння оплати/нарахування, переплата/недоплата).


Зменшено ставку ЄСВ для ФОП-роботодавців, у яких працюють особи з інвалідністю
ГУ ДФС у Рівненській області повідомляє, що з 1 січня 2019 року фізичні особи — підприємці будуть застосовувати ставку ЄСВ до доходів працівників — осіб з інвалідністю у розмірі 8,41%. Відповідні зміни до ч. 13 ст. 8 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 8 липня 2010 року № 2464-VI внесено Законом України від 23 листопада 2018 року № 2628-VIII.

Ситуація навколо мораторію на продаж сільськогосподарської землі
Верховна Рада України 20 грудня прийняла законопроект «Про внесення змін до розділу Х «Перехідні положення» Земельного кодексу України щодо продовження заборони відчуження сільськогосподарських земель» від 4 грудня 2018 року № 9355-5 (далі — Закон про мораторій), згідно з яким мораторій на відчуження сільськогосподарських земель продовжено до 2020 року. 

Як уряд має намір боротися з контрабандою

Заступник міністра фінансів Сергій Верланов розповів про дві стратегії, які застосовує уряд для боротьби з контрабандою. Він зазначив, що зараз в Україні законно, використовуючи спрощену систему оподаткування, можна торгувати будь-яким товаром, не маючи на нього первинних документів. А це сприяє тому, що контрабанда існує, адже продати речі, які були контрабандно завезені, легко.


Податкову і митницю хочуть розділити
Мінфін повідомив, що Кабінет Міністрів України схвалив постанову про реорганізацію Державної фіскальної служби шляхом поділу на Державну податкову і Державну митну служби як окремі центральні органи виконавчої влади.

Фіскали оприлюднили план-графік перевірок на 2019 рік
22 грудня 2018 року ДФСУ оприлюднила на своєму офіційному веб-сайті план-графік проведення документальних планових перевірок платників податків на 2019 рік. Цей план-графік складається з чотирьох розділів.


ДЛЯ ВСЕХ ЧАСТНЫХ ПРЕДПРИНИМАТЕЛЕЙ
Роботодавцеві про працевлаштування осіб з інвалідністю
Наявність найманих працівників накладає на роботодавців, у тому числі на підприємців як на загальній, так і на спрощеній системі, низку обов’язків. Зокрема, вони повинні дотримуватися не тільки трудового, податкового та соціального законодавства, а ще й норм, що стосуються працевлаштування інвалідів.

Перерахунок ПДФО за 2018 рік: пам’ятка для роботодавця

Роботодавець (податковий агент) зобов’я­заний здійснити перерахунок суми доходів, нарахованих працівнику у вигляді заробітної плати, а також суми наданої податкової соціальної пільги (далі — ПСП) (пп. 169.4.2 Податкового кодексу України, далі — ПК):

  • за наслідками кожного звітного податкового року під час нарахування заробітної плати за останній місяць звітного року;
  • під час проведення розрахунку за останній місяць застосування ПСП у разі зміни місця її застосування за самостійним рішенням працівника або у випадках, коли її застосування заборонено;
  • під час проведення остаточного розрахунку з працівником, який звільняється.


ДЛЯ ЧАСТНЫХ ПРЕДПРИНИМАТЕЛЕЙ НА ОБЩЕЙ СИСТЕМЕ
Річна Декларація загальносистемника: основні нюанси
Підприємці на загальній системі повинні подавати річну податкову декларацію про майновий стан і доходи (далі — Декларація про доходи), у якій відображають усі свої доходи отримані протягом року (як підприємницькі (на загальній і спрощеній системі), так і громадянські).


ПРАВОВАЯ ШКОЛА ЧАСТНЫХ ПРЕДПРИНИМАТЕЛЕЙ
Мораторій на перевірки у 2019 році не діє — Голова Держрегуляторслужби
Відповідно до Закону України «Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 3 листопада 2016 року № 1728-VIII (далі — Закон № 1728) до 31 грудня 2018 року діяв мораторій на проведення органами держнагляду планових перевірок у сфері господарської діяльності. Правда, цей мораторій не поширювався на державні органи, перелік яких був затверд­жений постановою Кабінету Міністрів України від 18 грудня 2017 року № 1104 (це зокрема, Держпраці, ДФС, Держпродспоживслужба (в частині заходів із здійснення державного ветеринарно-санітарного контролю, державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства, безпечністю та окремими показниками якості харчових продуктів, дотриманням законодавства про захист прав споживачів, державного нагляду у сферах карантину та захисту рослин)).