Главная arrow Архив газеты arrow 2018arrow 03arrow Чи враховується індексація при порівнянні зарплати з її мінімальним розміром: нові подробиціПРАВОВАЯ ШКОЛА ЧАСТНЫХ ПРЕДПРИНИМАТЕЛЕЙ
Чи враховується індексація при порівнянні зарплати з її мінімальним розміром: нові подробиці

Якщо керуватися нормами трудового законодавства, то у ч. 2 ст. 3-1 Закону України «Про оплату праці» від 24 березня 1995 року № 108/95-ВР (далі — Закон) визначений вичерпний перелік виплат, які не враховуються при обчисленні розміру заробітної плати працівника для забезпечення її мінімального розміру. Це — доплати за роботу в несприятливих умовах праці та підвищеного ризику для здоров’я, за роботу в нічний та надурочний час, роз’їзний характер робіт, премії до святкових і ювілейних дат. Усі інші складові заробітної плати, які не перелічені у ч. 2 ст. 3-1 Закону, мають брати участь у порівнянні з мінімальною заробітною платою.

Здавалося б, все просто, проте останнім часом офіційні відомства не можуть дати чіткої відповіді на просте запитання: чи включається сума індексації до виплат, які мають враховуватись до заробітної плати при забезпечені її мінімального розміру. Винуватцем такої заплутаної ситуації є Міністерство соціальної політики України.

Річ у тім, що спершу міністерство в листі від 13 лютого 2017 року № 317/0/101-17/282 (далі — Старий Лист) вказало: «сума індексації, визначена відповідно до пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 р. № 1078 (із змінами), включається до виплат, які мають враховуватись до заробітної плати при забезпечені її мінімального розміру». А потім Мінсоцполітики листом від 7 вересня 2017 року № 2341/0/101-17 (далі — Новий Лист) відкликало Старий Лист, не давши жодних пояснень. Тому виникає питання, що стало причиною: зміна позиції чи якісь інші обставини, які не впливають на загальний висновок?

Тривалий час усі чекали пояснень і ось нарешті вони з’явилися. Мінсоцполітики в листі від 10 січні 2018 року № 27/0/101-18 вказав: «Частиною другою статті 3-1 Закону визначений вичерпний перелік виплат, які не враховуються при обчисленні розміру заробітної плати працівника для забезпечення її мінімального розміру. Це — доплати за роботу в несприятливих умовах праці та підвищеного ризику для здоров’я, за роботу в нічний та надурочний час, роз’їзний характер робіт, премії до святкових і ювілейних дат. Тобто у випадку, коли працівнику встановлена доплата за використання дезінфікуючих засобів та прибирання туалетів, то зазначена доплата має виплачуватись понад розмір мінімальної заробітної плати. Всі інші складові зарплати, які не перелічені в частині другій статті 3-1 Закону, мають враховуватись до мінімальної заробітної плати».

Підтримує Мінсоцполітики і Держпраці, яка в листі від 29 грудня 2017 року № 12290/4/4.3-дп-17 також вказує, що виплати, які не перелічені в ч. 2 ст. 3-1 Закону, мають враховуватись у розмірі зарплати при її порівняння з мінімалкою.

Таким чином, хоча Мінсоцполітики з Держ­праці не дали чіткої прямої відповіді на цікаве для нас питання, але опосередковано вони підтвердили нашу позицію. На жаль, «трудові» відомства не пішли далі й прямо не вказали про те, що суми індексації не зазначені в ч. 2 ст. 3-1 Закону, а тому повинні враховуватися у складі зарплати, яка має бути не менше мінімального розміру.

Редакція газети «Консультант приватного підприємця»