Главная arrow Архив газеты arrow 2018arrow 05arrow Які контролери можуть проводити планові перевірки в 2018 роціНОВОСТИ ЗАКОНОДАТЕЛЬСТВА
Які контролери можуть проводити планові перевірки в 2018 році

Відповідно до Заключних положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2018 рік» від 7 грудня 2017 року № 2246-VIII до 31 грудня 2018 року продовжено мораторій на проведення органами державного нагляду планових перевірок у сфері господарської діяльності.

Для цього парламент вніс відповідні зміни до Закону України «Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 3 листопада 2016 року № 1728-VIII (далі — Закон № 1728).

Зокрема, Законом № 1728 передбачено, що КМУ має визначити органи контролю, мораторій на які не поширюється. І ось, постановою Кабінету Міністрів України від 18 грудня 2017 року № 1104 затверджено Перелік органів державного нагляду (контролю), на які не поширюється дія Закону України «Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (далі — Перелік № 1104) (його текст див. нижче).

Відповідно до цього переліку обмеження за перевірками суб’єктів господарювання не поширюється на досить широкий перелік органів, серед яких — Держпраці; ДФС; виконавчі органи міських рад міст обласного значення та сільських, селищних, міських рад об’єднаних територіальних громад (в частині заходів щодо здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю), Держпродспоживслужба (в частині заходів із здійснення державного ветеринарно-санітарного контролю, державного нагляду (контролю) за дотриманням санітарного законодавства, безпечністю та окремими показниками якості харчових продуктів, дотриманням законодавства про захист прав споживачів, державного нагляду у сферах карантину та захисту рослин) і т. д.

Як видно, попередня позиція податківців про те, що Закон № 1728 не повинен стосуватися податкових перевірок, оскільки законодавчо не внесено змін до Податкового кодексу України (далі — ПК) в частині дії мораторію в 2018 році, фактично підтвердилась. Виходячи з цього, суб’єкти господарювання тепер не зможуть апелювати відсутністю затвердженого переліку органів, як підставою незаконності перевірки контролюючими органами в 2018 році. Слід зазначити, що Перелік № 1104 набрав чинності з моменту його опублікування (23 лютого 2018 року) і діє до 31 грудня 2018 року включно (тобто він не діє з 1 січня 2018 року).

Окремо слід звернути увагу на висновки, які зробила Держрегуляторслужба в зв’язку з прийняттям Переліку № 1104.

 • З 1 січня 2018 року і до дня опублікування Переліку № 1104 (23 лютого 2018 року) в Україні діяла заборона на проведення планових перевірок, яка поширювалася на всі (без винятку!) планові заходи державного нагляду (контролю) всіх (без винятку!) органів держконтролю. При цьому контролюючі органи, включені до Переліку № 1104, отримали право проведення планових заходів тільки після опублікування Переліку № 1104 (23 лютого 2018 року). Відповідно, планові заходи державного нагляду (контролю), які мали відбутися в період з 1 січня по 23 лютого 2018 року, не могли бути проведені. Чинні законодавчі акти не передбачають перенесення термінів планових заходів державного нагляду (контролю), тому зазначені заплановані заходи не можуть бути проведені в інший період 2018 року.
 • Тільки з дня опублікування Переліку № 1104 (23 лютого 2018 року) вказані в ньому органи отримали право на проведення планових заходів державного нагляду (контролю). Тобто проведення планових перевірок розблоковано. Обмеження на проведення позапланових перевірок органами державного контролю, зазначеними у Переліку № 1104, не поширюється (зокрема, за поданням громадян про порушення суб’єктами господарювання їхніх прав позапланові перевірки органами державного нагляду (контролю), які раніше проводилися виключно за письмовим узгодженням з Держрегуляторслужбою, можуть проводитися без такого узгодження).
Витяг із Переліку № 1104
 
ЗАТВЕРДЖЕНО постановою Кабінету Міністрів України від 18 грудня 2017 р. № 1104
ПЕРЕЛІК органів державного нагляду (контролю), на які не поширюється
дія Закону України «Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю)
у сфері господарської діяльності»

 • Національний банк
 • Національна Рада з питань телебачення і радіомовлення
 • НКРЕКП та її територіальні органи
 • НКЦПФР та її територіальні органи
 • Антимонопольний комітет та його територіальні відділення
 • Державіаслужба
 • Держархбудінспекція та її територіальні органи
 • Держатомрегулювання та її територіальні органи
 • Держаудитслужба та її територіальні органи
 • Держекоінспекція та її територіальні органи (в частині здійснення у межах повноважень, передбачених законом, державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства щодо екологічної та радіаційної безпеки)
 • Держекспортконтроль
 • Держлікслужба та її територіальні органи
 • Адміністрація Держспецзв’язку та її територіальні органи
 • Мінприроди
 • Держгеонадра
 • Держгеокадастр та його територіальні органи
 • Держпраці та її територіальні органи
 • Держпродспоживслужба та її територіальні органи (в частині заходів із здійснення державного ветеринарно-санітарного контролю, державного нагляду (контролю) за дотриманням санітарного законодавства, безпечністю та окремими показниками якості харчових продуктів, дотриманням законодавства про захист прав споживачів, державного нагляду у сферах карантину та захисту рослин)
 • ДСНС та її територіальні органи (в частині здійснення державного нагляду (контролю) стосовно закладів оздоровлення та відпочинку дітей, інтернатних закладів, закладів дошкільної освіти, загальної середньої освіти, професійної (професійно-технічної) освіти, спеціалізованої освіти, а також суб’єктів господарювання з високим ступенем ризику (у тому числі об’єктів паливно-енергетичного, військово-промислового комплексів, об’єктів підвищеної небезпеки, хімічно-небезпечних об’єктів та об’єктів висотного будівництва)
 • ДФС та її територіальні органи
 • Структурні підрозділи з питань державного архітектурно-будівельного контролю Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій
 • Виконавчі органи з питань державного архітектурно-будівельного контролю сільських, селищних, міських рад
 • Виконавчі органи міських рад міст обласного значення та сільських, селищних, міських рад об’єднаних територіальних громад (в частині заходів із здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю)
 • Органи державного ринкового нагляду у межах сфер своєї відповідальності, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2016 року № 1069 «Про затвердження переліку видів продукції, щодо яких органи державного ринкового нагляду здійснюють державний ринковий нагляд» (Офіційний вісник Украї­ни, 2017 р., № 50, ст. 1550).