Главная arrow Архив газеты arrow 2018arrow 05arrow Використання ФОП «громадянського» рахунку в підприємницьких цілях та навпаки: позиція фіскалівНОВОСТИ ЗАКОНОДАТЕЛЬСТВА
Використання ФОП «громадянського» рахунку в підприємницьких цілях та навпаки: позиція фіскалів

Як відомо, фізична особа може виступати як підприємець, а може як громадянин. Для того, щоб не заплутатися і відрізняти підприємницьку діяльність від громадянської, існують різні види банківських рахунків (окремо відкривають для здійснення підприємницької діяльності, і окремо для власних потреб) (п. 1.3 глави 1 Інструкції про порядок відкриття, використання і закриття рахунків у національній та іноземних валютах, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 12 листопада 2003 року № 492, далі — Інструкція № 492).

Враховуючи те, що фізична особа має повний доступ до усіх своїх рахунків, нерідко відбувається нецільове використання рахунків. Розглянемо позицію фіскалів у двох найпопулярніших ситуаціях.

Ситуація 1: фізособа використовує «громадянський» рахунок у підприємницьких цілях
При відкритті «громадянського» банківського рахунку власник рахунку (чи його представник), зобов’язаний письмово повідомити банк про наявність або відсутність у нього статусу підприємця або особи, яка провадить незалежну професійну діяльність (абз. 2 п. 1.14 глави 1 Інструкції № 492).
ГУ ДФС у Рівненській області звертає увагу на те, що забороняється використовувати поточні рахунки фізичних осіб для проведення операцій, пов’язаних із здійсненням підприємницької діяльності (п. 7.7 глави 7 Інструкції № 492).
За поточними рахунками в національній валюті фізичних осіб — резидентів здійснюються всі види розрахунково-касових операцій відповідно до умов договору та вимог законодавства України, які не пов’язані із здійсненням підприємницької діяльності (п. 7.8 глави 7 Інструкції № 492).

Ситуація 2: фізособа використовує «підприємницький» рахунок для власних потреб (тобто у «громадянських» цілях)
Підприємництво здійснюється на основі вільного розпорядження прибутком, що залишається у підприємця після сплати податків/зборів.
ГУ ДФС у Запорізькій області зазначає, що підприємець має право вільно користуватися коштами з розрахункового рахунку, який відкрито для здійснення підприємницької діяльності, за умови сплати всіх податків/зборів, зборів та інших платежів, передбачених чинним законодавством. Цей висновок відповідає положенням ст. 44 Господарського кодексу України.