Главная arrow Архив газеты arrow 2018arrow 06arrow З 1 липня 2018 року в Україні застосовуватимуться правила заокруглення загальних сум готівкових розрахунківНОВОСТИ ЗАКОНОДАТЕЛЬСТВА
З 1 липня 2018 року в Україні застосовуватимуться правила заокруглення загальних сум готівкових розрахунків

Національний банк України ухвалив постанову «Про оптимізацію обігу монет дрібних номіналів» від 15 березня 2018 року № 25, якою з 1 липня 2018 року передбачається:

1. НБУ припиняє карбувати монети номіналами 1, 2, 5 та 25 копійок. Водночас усі ці номінали розмінних монет і надалі залишатимуться в обігу. Проте у подальшому готівковий обіг не буде поповнюватися новими монетами зазначених номіналів.

2. Монети номіналами 1, 2, 5 та 25 копійок продовжуватимуть виконувати функцію засобу платежу (гривня і надалі дорівнюватиме 100 копійкам).

3. Для спрощення розрахунків встановлюватимуться правила заокруглення загальної суми покупки:

  • сума, що закінчується від 1 до 4 копійок, заокруглюється в сторону зменшення до найближчої суми, яка закінчується на 0 копійок;
  • сума, що закінчується від 5 до 9 копійок, заокруглюється в сторону збільшення до найближчої суми, яка закінчується на 0 копійок.
Наприклад, якщо купувати лише одиницю товару, припустимо, 1/4 частину хліба вартістю 3,14 грн., то покупка буде заокруглена до 3,10 грн. у бік покупця. Аналогічно 1 пляшка мінеральної води вартістю 8,14 грн. буде заокруглена до 8,10 грн. в бік покупця, 1 літр молока вартістю 17,69 грн. — до 17,70 грн. в бік продавця, 1/2 батона вартістю 4,36 грн. — до 4,40 грн. в бік продавця, cірники (1 коробка) вартістю 0,39 грн. заокруглюється до 0,40 грн. в бік продавця. 1 пачка кам’яної солі вартістю 6,59 грн. заокруглюється до 6,60 грн. в бік продавця. Однак 1 пачка масла «Селянське» вартістю 32,30 грн. не підлягає заокругленню.
Якщо купувати зазначені вище товари однією покупкою, то загальна вартість їх становитиме 72,61 грн. і буде заокруглена в бік покупця до 72,60 грн.
 
4. У разі наявності у покупця монет дрібних номіналів він і надалі може ними розраховуватися, а у разі наявності таких монет у продавця він може видати покупцеві решту цими номіналами.
 
5. Під час безготівкових розрахунків заокруглення не здійснюватиметься.
 
6. Населення і надалі зможе використовувати розмінні монети дрібних номіналів, а торговельна мережа — встановлювати маркетингові ціни, які закінчуються на 99 коп.
 
Голова Національного банку Яків Смолій зазначив: «Якщо екстраполювати ці рішення на сьогоднішню структуру готівки в обігу, з нього зникне майже 47% від загальної кількості монет в обігу — це понад вісім мільярдів монет дрібних номіналів. Водночас, більш ніж один мільярд банкнот буде замінено монетами. Тож середня кількість монет, що припадають на одного українця, скоротиться вдвічі, а банкнот в обігу стане на 40% менше. І цей ефект ми побачимо вже через два-три роки».
 
Ще керівник НБУ запевнив, що запровадження правил заокруглення не матиме впливу на інфляцію як прямо, так і опосередковано, оскільки йдеться про правила заокруглення всіх товарів у чеку, а не про ціни на окремі товари. 
 

Rambler's Top100