Главная arrow Архив газеты arrow 2018arrow 12arrow Нові правила оприбуткування готівки для фізосіб-­підприємцівДЛЯ ВСЕХ ЧАСТНЫХ ПРЕДПРИНИМАТЕЛЕЙ
Нові правила оприбуткування готівки для фізосіб-­підприємців
Підприємцям вже вдруге в 2018 році змінюють правила роботи з готівковими коштами. Спочатку постановою НБУ від 29 грудня 2017 року № 148 було затверджено нове Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні (далі — Положення № 148), яке запрацювало з 5 січня 2018 року. Тепер з 1 червня 2018 року постановою Нацбанку «Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів Національного банку України» від 24 травня 2018 року № 54 (далі — Зміни № 54) цей порядок був доповнений й уточнений.

Чітко визначено необхідність КОРО 
Змінами № 54 передбачено, що суб’єкти господарювання, які проводять готівкові розрахунки із застосуванням РРО та/або КОРО, використовують КОРО для:
  • 1) підклеювання та зберігання фіскальних звітних чеків на відповідних сторінках КОРО;
  • 2) здійснення операцій із розрахунковими квитанціями в разі виходу з ладу РРО чи відключення електроенергії;
  • 3) обліку ремонтів, робіт з технічного обслуговування, перевірок конструкцій та програмного забезпечення РРО.
Новий порядок оприбуткування готівки
Найголовніше нововведення: відповідно до Змін № 54 був переписаний п. 11 Положення № 148, у якому тепер передбачається три основних способи оприбуткування готівки в касах (див. нижче).

Способи оприбуткування готівки в касах

Спосіб № 1: підприємства та їх відокремлені підрозділи, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги, здійснюють облік готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів (цей спосіб не поширюється на ФОП).

Спосіб № 2: підприємці, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх товарними чеками (квитанціями), здійснюють облік готівки в повній сумі її фактичних надходжень у книзі обліку доходів і витрат (або книзі обліку доходів) на підставі товарних чеків (квитанцій).

Спосіб № 3: підприємці, які проводять готівкові розрахунки із застосуванням РРО та/або КОРО без ведення касової книги, здійснюють облік готівки в повній сумі її фактичних надходжень на підставі даних розрахункових документів шляхом формування та друку фіскальних звітних чеків і їх підклеювання до відповідних сторінок КОРО/занесення даних розрахункових квитанцій до КОРО.

Вважаємо таке нововведення доцільним, оскільки в оновленому Положенні № 148 чіт­ко зазначені способи оприбуткування готівки для ФОП. А це допоможе підприємцям уникнути спорів з перевіряльниками щодо порядку документального оформлення та відображення в обліку готівкових надходжень.

Граничні суми готівкових розрахунків — нагадування про нормативи та новація

Законодавством передбачено ліміти щодо готівкових розрахунків.

Нагадаємо, що і до, і після прийняття Змін № 54 суб’єкти господарювання (ФОП та підприємства) проводять готівкові розра­хун­ки протягом одного дня за одним або кількома платіжними документами (п. 6 Положення № 148):
  • між собою — у розмірі не більше 10000 грн.;
  • з фізособами — у розмірі не більше 50000 грн.

У Змінах № 54 наведено у новій редакції п. 7 Положення № 148, де йтиметься про готівково-розрахункові обмеження для фіз­осіб:

  • із суб’єктами господарювання протягом одного дня за одним або кількома платіжними документами — у розмірі до 50000 грн.;
  • між собою за договорами купівлі-продажу, які підлягають нотаріальному посвідченню — у розмірі до 50000 грн.

Як бачимо, і до, і після 1 червня 2018 року вищезазначені граничні суми не змінились.

Що ж нового? Річ у тім, що у старому Положенні № 148 було чітко вказано, що суб’єкти господарювання при розрахунках з фізособами повинні дотримуватися «п’яти­десятитисячного» обмеження, а для фізичних осіб така вимога прямо не була вказана. Тепер НБУ виправив цю неточність та зазначив, що це обопільний обов’язок як підприємств/ФОП, так і фізичних осіб.

Наведені вище готівкові обмеження, як і раніше, не стосуються:

  • розрахунків суб’єктів господарювання з бюджетами та державними цільовими фондами;
  • добровільних пожертвувань та благодійної допомоги;
  • видачі працівнику готівки на відряд­ження.

Редакція газети «Консультант приватного підприємця»
 
 

Rambler's Top100