Главная arrow Архив газеты arrow 2018arrow 15arrow Новий порядок отримання соцдопомог від ФондуНОВОСТИ ЗАКОНОДАТЕЛЬСТВА
Новий порядок отримання соцдопомог від Фонду

Фонд соціального страхування затвердив три документи, які змінять механізм надання соц­виплат, а саме: 

  • Порядок призначення, перерахування та проведення страхових виплат, затверджений постановою правління Фонду соціального страхування України від 19 липня 2018 року № 11 (далі — Порядок № 11) (його дія поширюється на потерпілих від нещасного випадку на виробництві та/або професійного захворювання та осіб, які мають право на страхові виплати в разі втрати годувальника);
  • Порядок фінансування страхувальників для надання матеріального забезпечення застрахованим особам у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та окремих виплат потерпілим на виробництві за рахунок коштів Фонду соціального страхування України, затверджений постановою правління Фонду соцстраху від 19 липня 2018 року № 12 (далі — Порядок № 12);
  • Положення про комісію (уповноваженого) із страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності, затверджене (у новій редакції) постановою правління Фонду соціального страхування України від 19 липня 2018 року № 13 (далі — Порядок № 13).

Порядок № 11 та Порядок № 12 набувають чинності з 1 жовтня 2018 року, а Порядок № 13 — вже діє.

Наведемо найважливіші нововведення.

По-перше, вводиться у дію нова форма заяви-розрахунку для надання матеріального забезпечення застрахованим особам та окремих виплат потерпілим на виробництві. Документ оформлює та подає до Фонду страхувальник (роботодавець). Оформлена заява-розрахунок може бути передана в електронному вигляді із застосуванням електронного цифрового підпису.

По-друге, впроваджується система оперативного інформування Фонду роботодавцями про здійснення виплат працівникам. Тобто після проведення виплат за рахунок коштів Фонду страхувальник повинен буде надсилати повідомлення (далі — Повідомлення) (за формою, наведеною у додатку 2 до Порядку № 12).

Повідомлення про проведення виплат може бути подано роботодавцем до Фонду трьома способами: 

  • через інтернет в електронному вигляді з використанням електронного цифрового підпису; 
  • поштою; 
  • надано безпосередньо.

Строк надсилання Повідомлення — упродовж місяця з дня проведення виплат.

У підприємців не повинно виникнути труднощів із заповненням Повідомлення, оскільки його форма нескладна.

«Головна мета нововведення — зменшити ризик затримок при виплатах за лікарняними листками. Цей документ дозволить збільшити контроль за дотриманням роботодавцями прав застрахованих осіб. І одночасно допомогти роботодавцям завдяки заміні перевірок використання коштів Фонду на попередній контроль для упередження помилок. Тобто знизити для них ризик накладення штрафів. А в подальшому також зменшити навантаження. Зокрема, працюємо над вилученням звіту № Ф-4 (примітка редакції: вважаємо, що мається на увазі звіт за формою № Ф4-ФСС з ТВП) про використання коштів Фонду», — зазначив голова правління Фонду соціального страхування України Володимир Саєнко.

За новим порядком Фонд після надходження заяви-розрахунку здійснюватиме перевірку інформації, наведеної в ній, зокрема: правильність нарахування виплат; наявність даних про страхувальника в Державному реєстрі загальнообов’язкового державного соціального страхування; дані про сплату ЄСВ тощо.

Цілком логічно, що з 1 жовтня 2018 року також почне діяти нова форма заяви-розрахунку (зокрема, вона може бути передана роботодавцем і прийнята Фондом соцстрахування не тільки особисто у паперовій формі, а й в електронному вигляді із застосуванням електронного цифрового підпису).

При виявленні помилок та/або недостовірних відомостей заява-розрахунок повертається страхувальнику з рекомендаціями щодо їх усунення. 

Перевірка заяви-розрахунку, надання рекомендацій за її результатами та фінансування для здійснення виплати застрахованій особи здійснюються Фондом упродовж 10 робочих днів після надходження заяви-розрахунку від роботодавця.

Допомога по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах виплачується застрахованим особам у найближчий після дня призначення допомоги строк, установлений для виплати зарплати.