Главная arrow Архив газеты arrow 2018arrow 16arrow Особливості заповнення таблиць 1 та 6 в оновленій ЄСВ­-звітностіОТЧЁТНОСТЬ ЧАСТНЫХ ПРЕДПРИНИМАТЕЛЕЙ
Особливості заповнення таблиць 1 та 6 в оновленій ЄСВ­-звітності

Мінфін України наказом від 15 травня 2018 року № 511 (далі — Наказ № 511) оновив форми ЄСВ-звітності.

Як Ви знаєте, приватні підприємці подають звітність:

  • «за себе» (строк подання: щорічно до 10 лютого року наступного за звітним) (форма № Д5 (річна));
  • при використанні праці фізосіб (крім ФОП-виконавців, які виконують роботи чи надають послуги, що зазначені у витягу з Єдиного державного реєстру) (строк подання: щомісячно не пізніше 20 календарних днів після закінчення звітного місяця) (форма № Д4 (місячна)).

Отже, зараз нас більше цікавлять ЄСВ-звіти для ФОП-роботодавців, оскільки до подання підприємницького звіту «за себе» ще майже півроку (потім ми докладно проаналізує­мо зміни, які внесені до форми № Д5 (річна)). Згідно з роз’ясненнями ДФСУ подавати онов­лену форму № Д4 треба починаючи зі звітності за серпень 2018 року (граничний термін подання — 20 вересня 2018 року), а форму № Д5 — за 2018 рік (не пізніше 11 лютого 2019 року, оскільки 9 та 10 лютого — вихідні).

Почнемо знайомитися з основними новаціями, які відбулися у таблицях 1 та 6. Їх слід розглядати у комплексі, оскільки таблиця 1 заповнюються на підставі таблиці 6 (тобто в таблиці 6 персоніфікована інформація, а в таблиці 1 — зведена).

Таблиця 1 форми № Д4

Звернемо увагу на два нововведення у таблиці 1.

По-перше, в заголовній частині таблиці 1 тепер в реквізиті 15 зазначається не штатна чисельність працівників (раніше), а облікова кількість штатних працівників (тепер).
Також назва показника «Кількість застрахованих осіб у звітному періоді, яким нараховано виплати» змінилась на «Кількість застрахованих осіб у звітному періоді, яким нараховано заробітну плату (крім осіб, яким у звітному періоді нараховане грошове забезпечення)». ДФСУ («ЗІР», підкатегорія 301.06.01) зазначила, що показник «Кількість застрахованих осіб у звітному періоді, яким нараховано заробітну плату (крім осіб, яким у звітному періоді нараховано грошове забезпечення)» включає осіб, за яких подаються відомості до системи персонiфiкованого облiку.

По-друге, змін зазнала таблична частина: з’явилися рядки, в яких потрібно буде відображати суми ЄСВ, розраховані виходячи зі ставки 22% до усієї бази (зарплати, лікарняних, декретних) осіб з інвалідністю (яким нараховують понижену ставку: 8,41%, 5,3% 5,5%). У зв’язку з цим до рядка 3 додані три підрядки: 3.2.1, 3.3.1, 3.4.1. Як роз’яснюють в усних консультаціях працівники Пенсійного фонду, ці підрядки заповнюють як довідкові, тому вони не потрапляють до загальної суми нарахованого ЄСВ (рядок 3 таблиці 1). Більш того, це нововведення не зачіпає ФОП, які застосовують тільки ставку в розмірі 22%. Тобто підприємці не заповнюють підрядки 3.2.1, 3.3.1, 3.4.1, оскільки вони не мають пільгових ставок ЄСВ відносно доходів працівників-інвалідів.

Таблиця 6 форми № Д4

Сама таблична частина форми принципово не змінилася. Однак є незначне позатабличне нововведення. У реквізиті 10 «Код типу нарахувань» таблиці 6 форми № Д4 вводиться новий код «14». Його можна застосовувати тільки в одному випадку: коли працівник отримав відпускні та відгуляв дні відпустки за наступні місяці робочого року, але до кінця робочого року звільняється, а у зв’язку зі сторнуванням суми відпускних змінився розмір додаткової бази для обкладання ЄСВ (різниця між розміром мінімальної заробітної плати та фактично нарахованої заробітної плати (доходу)) чи виникла необхідність в її визначенні.

Ще в Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженому наказом Мінфіну від 14 квітня 2015 року № 435 (у редакції Наказу № 511), пояснено, що «Кількість днів без збереження заробітної плати» (реквізит 14 таблиці 6) — це кількість календарних днів відпустки без збереження заробітної плати та/або кількість днів звільнення від роботи згідно з довідкою про тимчасове звільнення від роботи по догляду за хворою дитиною.

Числовий приклад

У серпні 2018 року в підприємця працювало лише два працівника:

  • Іваненко Іван Іванович (реєстраційний номер облікової картки платника податків — 1234567890), заробітна плата за серпень 2018 року — 4000,00 грн., працює за основним місцем роботи, інвалід ІІІ групи;
  • Петренко Петро Петрович (реєстраційний номер облікової картки платника податків — 2233445566), зарплата за серпень 2018 року — 2000,00 грн., працює за сумісництвом неповний робочий день.

Працівники у серпні 2018 року не перебували ані у відпустці, ані на лікарняному. 

Договорів цивільно-правового характеру на виконання робіт (надання послуг) роботодавець не укладав з фізособами-непідприємцями.

Витяг із таблиці 1 (див. ТУТ)  та 6 форми № Д4 (див. ТУТ)