Главная arrow Архив газеты arrow 2018arrow 20arrow Сумісник не зобов’язаний повідомляти роботодавця про звільнення з основного місця роботиНОВОСТИ ЗАКОНОДАТЕЛЬСТВА
Сумісник не зобов’язаний повідомляти роботодавця про звільнення з основного місця роботи

Як відомо, працівник має право укладати трудовий договір з одним або одночасно з декількома роботодавцями, якщо інше не передбачене законодавством, колективним договором або угодою сторін (ст. 21 Кодексу законів про працю України, далі — КЗпП). Тобто працівник має право виконувати роботу на умовах сумісництва.

Управління Держпраці у Хмельницькій області пояснило, що законодавством про працю не встановлено:

  • обов’язку працівника щодо повідомлення роботодавця, де він працює за сумісництвом, про звільнення з основного місця роботи;
  • відповідальності роботодавця за неповідомлення його сумісником про звільнення з основного місця роботи.

Зазначимо: теоретично неможливо, щоб у працівника було тільки сумісництво без основного місця роботи. 

На думку редакції, у випадку коли зарплата сумісника менше мінімалки, роботодавцю краще знати про звільнення працівника за основним місцем роботи. Адже у такому разі фіскали скоріш за все будуть вимагати від роботодавця нараховувати ЄСВ виходячи із мінімальної заробітної плати, а не зарплати. Навряд чи податківців задовольнять пояснення роботодавця, що він порушив законодавство, оскільки нічого не знав.

Виникає запитання: як оформити зміну сумісництва на основне місце.

Деякі фахівці вважають, що це можна зробити за згодою працівника шляхом його переведення згідно зі ст. 32 «Переведення на іншу роботу. Зміна істотних умов праці» КЗпП (за винятком випадків, передбачених законодавством).

Однак Верховний Суд України (п. 31 постанови пленуму «Про практику розгляду судами трудових спорів» від 6 листопада 1992 року № 9) пояснив, що переведенням на іншу роботу вважається доручення працівникові роботи, що не відповідає спеціальності, кваліфікації чи посаді, визначеній трудовим договором. Тому Міністерство соціальної політики України (лист від 18 жовтня 2017 року № 446/0/22-17/134) вказує: якщо працівник залишиться працювати на тій самій посаді у цього ж роботодавця, це не вважається переведенням у розумінні ст. 32 КЗпП. Міністерство вважає, що у такому випадку працівника доцільно звільнити з посади за сумісництвом, а потім прийняти на основне місце роботи за новим трудовим договором.
 
 

Rambler's Top100