Главная arrow Архив газеты arrow 2018arrow 22arrow ЄСВ-­звіт «за себе» у єдинника: основні правилаВСЁ ДЛЯ ПЛАТЕЛЬЩИКОВ ЕДИНОГО НАЛОГА
ЄСВ-­звіт «за себе» у єдинника: основні правила

За якою формою подають ЄСВ-звітність «за себе»

Усі приватні підприємці повинні подавати до податкової річний Звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску (форма № Д5 (річна)) (далі — Звіт № Д5) «за себе». Його форму наведено в додатку 5 до Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Мінфіну України від 14 квітня 2015 року № 435 (далі — Порядок № 435).

Міністерство фінансів України у наказі від 15 травня 2018 року № 511 оновило форму Звіту № Д5. Отже, за 2018 рік підприємці повинні подавати цю звітність за новою формою (див. «ЗІР», підкатегорія 301.06).

Коли єдинник може не подавати ЄСВ-звітність «за себе»

Єдинник повинен подати Звіт № Д5 «за себе», незалежно від того, чи була в нього діяльність у звітному році; чи є наймані працівники; чи змінювалася протягом року система оподаткування. Виняток з правил: ФОП (у тому числі єдинники), які звільняються від обов’язкової сплати ЄСВ «за себе» (а саме: особи, які отримують пенсію за віком, або є особами з інвалідністю, або досягли віку, встановленого ст. 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV, та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу), Звіт № Д5 не подають (ч. 4 ст. 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 8 липня 2010 року № 2464-VI (далі — Закон № 2464), п. 3 р. ІІІ Порядку № 435). Пільговики можуть стати платниками ЄСВ добровільно (за самостійним рішенням) й то­ді їм доведеться: сплачувати ЄСВ і подавати Звіт № Д5. Хоча бути «ЄСВ-добровольцем» недоцільно. 

Зверніть увагу, якщо пільговик надасть заповнений Звіт № Д5 навіть помилково, то фіскали вважатимуть, що він добровільно нарахував собі ці суми ЄСВ. Несплата або несвоєчасна сплата нарахованих сум ЄСВ буде покарана штрафами (див. «ЗІР», підкатегорія 301.09).

Граничний строк подання річного Звіту № Д5 (тобто з типом «початкова») — до 10 лютого року, наступного за звітним (п. 2  р. ІІІ Порядку № 435). Тобто у нашому випадку останній день подання Звіту № Д5 за 2018 рік — 11 лютого 2019 року (оскільки 9 і 10 лютого є вихідними: відповідно субота та неділя).

Строки сплати ЄСВ

Єдинники сплачують ЄСВ «за себе» щокварталу. Останній строк — до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується ЄСВ (ч. 8 ст. 9 Закону № 2464).

Який розмір ЄСВ «за себе» у єдинника

Для всіх платників єдиного податку (незалежно від того, на якій групі вони перебувають; який у них розмір виручки; чи ведуть вони господарську діяльність) діє однаковий порядок обчислення ЄСВ.

Отже, єдинники самостійно визначають базу для обкладання ЄСВ «за себе» (п. 4 р. ІІІ Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Мінфіну від 20 квітня 2015 року № 449), але вона має бути у межах «верхнього» та «нижнього» коридору. Відповідно місячна сума ЄСВ буде:

 • не менше мінімального страхового внеску;
 • не більше суми ЄСВ, розрахованої виходячи з максимальної величини для обкладання ЄСВ.

Увага! З 1 січня 2018 року першогрупники не мають пільги, яка дозволяла їм сплачувати лише 50% від мінімального страхового внеску із розрахунку за місяць.

Нагадаємо порядок обчислення основ­них ЄСВ-показників у 2018 році.
1. Мінімальний страховий внесок = Мінімальна заробітна плата (далі — МЗП) х Ставка ЄСВ.
2. Максимальний граничний розмір для обкладання ЄСВ = 15 МЗП.
3. Максимальний місячний внесок = Максимальний граничний розмір для обкладання ЄСВ х Ставка ЄСВ.

Систематизуємо в нижченаведеній таблиці основні ЄСВ-показники для єдинників.

Період

Мінімальна база місячних доходів, які обкладаються ЄСВ (МЗП)

Мінімальний страховий внесок за місяць

Максимальний розмір місячних доходів, які обкладаються ЄСВ
(15 МЗП)

Максимальний
місячний внесок

2018 рік

3723,00 грн.

3723,00 грн. х 22% =
819,06 грн.

3723,00 грн. (МЗП) х 15 =
55845,00 грн.

55845,00 грн. х 22% =
12285,90 грн.

 Таким чином, єдинник сплачує ЄСВ у тому розмірі, який вважає за потрібне, але в дозволених межах.

Як заповнювати Звіт № Д5

Що нового для ФОП у титульному аркуші Звіту № Д5

Принципово новими показниками, які з’яви­лись на титульному аркуші Звіту № Д5, зокрема, є:
 • «Код основного виду економічної діяльності» (цю інформацію треба взяти із Єдиного державного реєстру, далі — ЄДР);
 • «Тип платника та період перебування (мі­сяць)». Раніше підприємець не зазначав, на якій системі оподаткування він перебуває, але заповнював «свою» таблицю, яка відповідала його типу платника (таблиця 1 — для загальносистемників; таблиця 2 — для єдинників; таб­лиця 3 — для осіб, які провадять незалежну професійну діяльність). Зараз усі ці таблиці об’єднали, тому при зміні типу платника достатньо заповнити одну таблицю 1, зробивши відповідні відмітки на титульному аркуші. ГУ ДФС в Одеській області в індивідуальній податковій консультації від 24 жовтня 2018 року № 4530/ІПК/15-32-13-01-10 пояснило, що період заповнюється у числовому форматі «Число.Місяць.Рік» (наприклад, з 01.01.2018 по 31.12.2018) (його текст див. нижче);
 • «Дата державної реєстрації припинення або дата подання до органу доходів і зборів заяви про зняття з обліку платника єдиного внеску» (спеціально для заповнення типу форми «ліквідаційна» у титульному аркуші додали це поле).

Які таблиці заповнюються у Звіті № Д5

В оновленому Звіті № Д5 замість чотирьох таблиць існує тільки дві, а саме:

 • таблиця 1. Нарахування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (раніше було три окремі таблиці: для загальносистемників, для єдинників, для осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, а зараз їх об’єднали в одну таблицю; плюс додали нових платників — членів фермерського господарства);
 • таблиця 2. Наявність підстав для обліку стажу окремим категоріям осіб відповідно до законодавства*.

* Форма таблиці 2 Звіту № Д5 практично не змінилась. Як і раніше, вона подається підприємцями, які мають право на спеціальний стаж. Для її заповнення слід користуватися Довідником кодів підстав для обліку стажу окремим категоріям осіб. У разі відсутності таких пільг таблиця 2 Звіту № Д5 не формується і не подається до фіскальних органів (п. 11 р. IV Порядку № 435).

Який тип форми зазначати у Звіті № Д5

Існує три типи форми:

 • 1) «початкова» (її заповнюють підприємці у стандартних випадках);
 • 2) «призначення пенсії» (якщо протягом року подається Звіт № Д5 за період до дати формування заяви на призначення пенсії);
 • 3) «ліквідаційна» (подається за останній звітний період до дати державної реєстрації припинення підприємницької діяльності).

Механізм заповнення єдинником таблиці 1 Звіту № Д5 

Для підприємців головною є таблиця 1, то­му наведемо механізм її заповнення.

Витяг із таблиці 1 Звіту № Д5

Як заповнювати

Показник

Номер графи

Код категорії ЗО

2

У додатку 2 до Порядку № 435 наведена Таблиця відповідності кодів категорій застрахованих осіб та кодів бази нарахування і розмірів єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування. Згідно з нею код категорії застрахованої особи для ФОП на спрощеній системі — «6»

Сума чистого доходу (прибутку), заявлена в податковій декларації / Самостійно визначена сума доходу / Частка розподіленого доходу

3

Єдинники зазначають самостійно визначену суму, на яку нараховується ЄСВ «за себе», але у межах «верхнього» (15 МЗП = 55845,00 грн.) та «нижнього»
(1 МЗП = 3723,00 грн.) діапазону (див. вище таблицю).
Як правило, єдинники вказують мінімальну базу (у розмірі МЗП) для обкладання ЄСВ «за себе»

Сума доходу, на яку нараховується єдиний внесок, з урахуванням максимальної величини

4

Оскільки єдинник самостійно визначає базу для обкладання ЄСВ «за себе» у межах «верхнього» та «нижнього» діапазону, то вона не більше «верхнього» значення. Тобто у графі 4 дублюються показники із графи 3

Розмір єдиного внеску

5

Підприємці (у тому числі єдинники) застосовують ставку ЄСВ у розмірі 22%

Сума нарахованого єдиного внеску
(графа 3 х графа 4)

6

У самій формі в графі 6 помилково прописана формула розрахунку суми нарахованого ЄСВ (у розрізі місяців звітного року): гр. 3 х гр. 4.
ГУ ДФС в Одеській області в індивідуальній податковій консультації від 24 жовтня 2018 року № 4530/ІПК/15-32-13-01-10 зазначило: «... формула для розрахунку ЄСВ, що міститься у назві графи 6 таблиці 1 № Д5, наведена з помилкою, яку необхідно ігнорувати як таку, що не відповідає вимогам Закону № 2464. Зазначений показник розраховується за формулою:
гр. 4 х гр. 5 / 100»

Приклад заповнення Звіту № Д5

Наведемо умовний приклад заповнення Звіту № Д5 підприємцем — платником єдиного податку «за себе».

Підприємець увесь 2018 рік перебував на спрощеній системі та сплачував ЄСВ «за себе» у розмірі мінімального страхового внеску.

Код основного виду економічної діяльності (зазначений у ЄДР) — 45.31 «Оптова торгівля деталями та приладдям для автотранспортних засобів». 

У підприємця немає підстав для отримання спецстажу, тому таблиця 2 Звіту № Д5 не заповнюється. 

Звіт № Д5 підприємець-єдинник подав 15 січня 2019 року (на момент подання Звіту № Д5 за 2018 рік ЄСВ сплачено повністю).

Нижче заповнимо Звіт № Д5 (ТУТ).

  _______________________________________________________________

ГОЛОВНЕ УПРАВЛІННЯ ДФС В ОДЕСЬКІЙ ОБЛАСТІ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ

від 24.10.2018 р. № 4530/ІПК/15-32-13-01-10

Щодо порядку заповнення звітності по єдиному внеску

Головне управління ДФС в Одеській області розглянуло звернення ФОП щодо надання податкової консультації у порядку ст. 52 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI зі змінами і доповненнями (далі — ПК), з питання порядку заповнення таблиці 1 Додатка 5 Звіту про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, надбавки, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування фізичними особами — підприємцями, які у звітному році неодноразово змінювали систему оподаткування, та керуючись ст. 52 ПК повідомляє наступне.

Порядок формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі — ЄСВ) затверджено наказом Міністерства фінансів України від 14 квітня 2015 року № 435 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 15 травня 2018 року № 511) (далі — Порядок № 435).

Цей Порядок визначає процедуру, форму, строки подання звіту щодо сум нарахованого ЄСВ (далі — Звіт) до Державної фіскальної служби України.

Фізичні особи — підприємці, у тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, формують та подають самі за себе до органів доходів і зборів Звіт згідно з додатком 5 (далі — форма № Д5) до Порядку № 435.

Алгоритм складання Звіту форми № Д5 передбачає проставляння у рядку 6 «Тип платника та період перебування (місяць)» відмітки «X» у комірці, яка відповідає типу платника ЄСВ та прописується період перебування на обраній системі оподаткування.

У Вашому випадку відмітка «X» проставляється у комірці «ФО — на загальній системі оподаткування» із зазначенням періоду перебування на загальній системі оподаткування з 01.01.2018 по 31.12.2018 та комірці «ФО — на спрощеній системі оподаткування» із зазначенням періоду перебування на спрощеній системі оподаткування з 01.07.2018 по 30.09.2018.

У таблиці 1 форми № Д5 під час заповнення графи 2 навпроти відповідних місяців зазначається код категорії застрахованої особи згідно з Таблицею відповідності кодів категорій застрахованих осіб згідно з додатком 2 до Порядку № 435, а саме: ФО — підприємці на загальних підставах — категорія 5; ФО — підприємці на спрощеній системі оподаткування — категорія 6.

У графі 6 таблиці 1 форми № Д5 зазначається сума нарахованого ЄСВ у розрізі місяців звітного року, яка розраховується відповідно до вимог пункту 2 та 3 частини 1 статті 7 та пункту 5 статті 8 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р. № 2464-VI зі змінами та доповненнями (далі — Закон № 2464), а саме, ЄСВ для платників, зазначених у статті 4 цього Закону, встановлюється у розмірі 22 відсотки до визначеної статтею 7 Закону № 2464 бази нарахування єдиного внеску.

Отже, ЄСВ нараховується:
 • для платників, зазначених у пунктах 4 (крім фізичних осіб — підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування) та 5 частини першої статті 4 цього Закону, — на суму доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб. При цьому сума ЄСВ не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску на місяць. У разі якщо таким платником не отримано дохід (прибуток) у звітному кварталі окремого місяця звітного кварталу, такий платник зобов’язаний визначити базу нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої Законом № 2464. При цьому сума ЄСВ не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску;
 • для платників, зазначених у пункті 4 частини першої статті 4 Закону № 2464, які обрали спрощену систему оподаткування, — на суми, що визначаються такими платниками самостійно для себе, але не більше максимальної величини бази нарахування ЄСВ, встановленої Законом № 2464. При цьому сума ЄСВ не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.
Таким чином, формула для розрахунку ЄСВ, що міститься у назві графи 6 таблиці 1 № Д5, наведена з помилкою, яку необхідно ігнорувати як таку, що не відповідає вимогам Закону № 2464.
Зазначений показник розраховується за формулою: гр. 4 х гр. 5 / 100.

Згідно із статтею 52 ПК податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.