Главная arrow Архив газеты arrow 2018arrow 22arrow РРО-нюанси при заокругленні цін: пам’ятка від фіскалівНОВОСТИ ЗАКОНОДАТЕЛЬСТВА
РРО-нюанси при заокругленні цін: пам’ятка від фіскалів

Нагадаємо, що з 1 липня 2018 року для спрощення готівкових розрахунків суб’єктам господарювання дозволяється (у випадку відсутності монет дрібних номіналів) проводити заокруглення загальних у чеку сум розрахунків готівкою за товари (роботи, послуги) та загальних сум розрахунків в акті про видачу коштів чи іншому документі, що оформляється під час повернення коштів у разі повернення товару, за такими правилами:

  • сума, що закінчується від 1 до 4 копійок, заокруглюється в сторону зменшення до найближчої суми, яка закінчується на 0 копійок;
  • сума, що закінчується від 5 до 9 копійок, заокруглюється в сторону збільшення до найближчої суми, яка закінчується на 0 копійок.
Цей механізм передбачений постановою Національного банку України «Про оптимізацію обігу монет дрібних номіналів» від 15 березня 2018 року № 25 (далі — Постанова № 25).

На жаль, у Постанові № 25 вказані лише загальні правила заокруглення, які не дають відповідей на специфічні нюанси (зокрема, в сфері застосування РРО та «алко-тютюновому» регулюванню цін). У зв’язку із цим для платників корисна буде індивідуальна податкова консультація Державної фіскальної служби України від 14 листопада 2018 року № 4820/6/99-99-14-05-01-15/ІПК, в якій надано низку відповідей щодо порядку заокруглення цін. Наведемо чотири найцікавіші з них.

Заокруглення у фіскальному чеку

Запитання 1: Як відображається у фіскальному чеку сума до та після заокруглення?
Відповідь ДФСУ: Розрахункові документи, що друкуються РРО, можуть містити додаткові дані про проміжний підрахунок загальної суми за чеком, суму здачі й інші дані, зокрема інформацію, яка визначена технічними вимогами до спеціалізованих реєстраторів розрахункових операцій (п. 5 розділу I Положення про форму і зміст розрахункових документів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 21 січня 2016 року № 13).
Отже, суб’єкти господарювання можуть додатково друкувати в реквізитах розрахункових документів загальну вартість придбаних товарів (отриманих послуг) у межах фіскального чека таким чином:

  • після рядка 7 перед рядком 8 фіскального чека додати нові рядки «Загальна вартість прид­баних товарів (отриманих послуг) за чеком до заокруглення» та «Заокруглена знижка/заокруглена надбавка»;
  • в рядку 8 фіскального чека «СУМА» зазначати «Загальна вартість придбаних товарів (наданих послуг) за чеком після заокруглення». Саме вказана сума вважається сумою розрахунку за відповідним розрахунковим документом.

Яку суму треба вказувати у Z-звіті та X-звіті: до чи після заокруглення

Запитання 2: Яка сума — до чи після заокруглення — з розрахункових документів повинна потрапляти до підсумку розрахункових операцій фіскального звітного чека (Z-звіту) та X-звіту?
Відповідь ДФСУ: До підсумку розрахункових операцій Z-звіту та X-звіту відповідно до пунктів 15 та 17 Вимог щодо реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій для різних сфер застосування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18 лютого 2002 року № 199, має потрапляти загальний підсумок розрахункових операцій за реалізовані товари (надані послуги), тобто сума з розрахункових документів після заокруглення.

Заокруглення у бік зменшення: чи будуть податкові наслідки для покупця

Запитання 3: Чи буде вважатися заокруглення у бік зменшення як додаткове благо громадянина-покупця, яке підлягає обкладанню ПДФО та військовим збором? 
Відповідь ДФСУ: Відповідно до п. 4 Постанови № 25, під заокругленням слід розуміти математичну операцію, яка полягає в заміні числа в бік збільшення або зменшення з відповідною точністю.
Заокруглення не є знижкою або надбавкою, рекламою або стимулюванням продажу товарів (робіт, послуг) у значенні цих термінів, визначених законодавством України.
Таким чином, сума заокруглення у бік зменшення, яка відображена у розрахункових документах при продажу товару (робіт, послуг) фізичній особі за готівку, у розумінні Податкового кодексу Украї­ни (далі — ПК) не є доходом, отриманим таким платником як додаткове благо у вигляді суми знижки звичайної ціни (вартості) товарів, індивідуально призначеної для цього платника.

Особливості заокруглення при продажу алко-тютюнових виробів

Запитання 4: Яким чином продавцю/постачальнику товарів (робіт, послуг) здійснювати заокруглення у випадку, коли в розрахунковому документі міститиметься:

  • лише одна товарна позиція тютюнового виробу, вартість якої до заокруглення становить максимально роздрібну ціну, встановлену виробником/імпортером продукції у порядку, встановленому ПК?
  • одна товарна позиція алкогольного виробу та одна товарна позиція тютюнового виробу, вартість яких до заокруглення становить мінімальну та максимально роздрібну ціну відповідно?
Відповідь ДФСУ: Статтею 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19 грудня 1995 року № 481/95-ВР (далі — Закон № 481) передбачено застосування штрафних санкцій за порушення мінімальних оптово-відпускних або роздрібних цін на алкогольні напої та максимальних роздрібних цін на тютюнові вироби.
У зв’язку з цим для запобігання порушенню суб’єктами господарювання норм ПК та Закону № 481 ДФСУ рекомендує:
  • виробникам та продавцям алкогольних напоїв, керуючись положеннями Постанови № 25, в частині механізму заокруглення загальних сум, ураховувати вимоги постанови Кабінету Міністрів України «Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв» від 30 жовтня 2008 року № 957 щодо встановлення мінімальних оптово-відпускних або роздрібних цін на алкогольні напої не нижче затверджених урядом;
  • виробникам і імпортерам при формуванні максимальної роздрібної ціни на тютюнові вироби керуватися положеннями Постанови № 25 в частині механізму заокруглення загальних сум;
  • для роздрібної торгівлі при продажу тютюнових виробів суб’єктам господарювання, керуючись положеннями Постанови № 25, в частині механізму заокруглення загальних у чеку сум розрахунків готівкою за товари, ураховувати вимоги пп. 14.1.106 та п. 221.3 ПК, а саме: продаж не може здійснюватися за цінами, вищими за максимальні роздрібні ціни, збільшені на суму акцизного податку з роздрібної торгівлі підакцизних товарів.