Главная arrow Архив газеты arrow 2018arrow 24arrow Роботодавцеві про працевлаштування осіб з інвалідністюДЛЯ ВСЕХ ЧАСТНЫХ ПРЕДПРИНИМАТЕЛЕЙ
Роботодавцеві про працевлаштування осіб з інвалідністю

Наявність найманих працівників накладає на роботодавців, у тому числі на підприємців як на загальній, так і на спрощеній системі, низку обов’язків. Зокрема, вони повинні дотримуватися не тільки трудового, податкового та соціального законодавства, а ще й норм, що стосуються працевлаштування інвалідів.
Перед тим як перейти до розгляду тематики, що нас цікавить, нагадаємо про діючі обмеження щодо дозволеної кількості найманих працівників. Так, ФОП-єдинники:

  • першогрупники взагалі не мають права використовувати найману працю;
  • другогрупники можуть мати не більше 10 працівників;
  • третьогрупники не мають обмежень щодо чисельності працівників. 
А ось загальносистемники можуть мати стільки працівників, скільки потрібно, адже законодавство у цьому питанні не встановлює ніяких вимог.

Розпочнемо з азів. Так, для роботодавців встановлено норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів — 4% середньооблікової кількості штатних працівників облікового складу (далі — СКШП) за рік (ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» від 21 березня 1991 року № 875-XII, далі — Закон № 875). У разі якщо у ФОП працює від 8 до 25 осіб, норматив становить 1 робоче місце.

Як бачите, якщо у ФОП за основним місцем працює 7 осіб або менше, ніяких інвалідів працевлаштовувати не потрібно. 

Важливо знати, що якщо працівник працює у ФОП за зовнішнім сумісництвом, то його не враховують при підрахунку СКШП. Інакше кажучи, підприємцю не треба працевлаштовувати інваліда, якщо у нього працює 7 працівників за основним місцем і хоч 100 працівників за зовнішнім сумісництвом. 

Внутрішніх сумісників ураховують як одну одиницю за основним місцем роботи.

Довідка. Існує зовнішнє та внутрішнє сумісництво.
Під внутрішнім сумісництвом, зокрема, розуміється виконання роботи за сумісництвом у свого ж роботодавця, де працівник оформлений за основним місцем, у вільний від основної роботи час. Наприклад, за основним місцем жінка працює продавцем з 9:00 до 12:00, а з 13:00 до 18:00 у того ж роботодавця вона працює прибиральницею за внутрішнім сумісництвом.
Під зовнішнім сумісництвом розуміється виконання роботи у двох (або декількох) роботодавців, в одного з яких місце роботи є основним, а у інших — роботою за зовнішнім сумісництвом.

Отже, у публікації розкрито такі нюанси:

  • коли ФОП-роботодавцю потрібно працевлаштовувати інвалідів;
  • як підрахувати середньооблікову кількість штатних працівників облікового складу;
  • порядок реєстрації ФОП в «інвалідному» Фонді;
  • відповідальність за порушення «інвалідного» законодавства;
  • коли роботодавець звільняється від «інвалідних» штрафів;
  • порядок заповнення Звіту за ф. № 10-ПІ. 
 

Rambler's Top100