Главная arrow Архив газеты arrow 2018arrow 24arrow Мораторій на перевірки у 2019 році не діє — Голова ДержрегуляторслужбиПРАВОВАЯ ШКОЛА ЧАСТНЫХ ПРЕДПРИНИМАТЕЛЕЙ
Мораторій на перевірки у 2019 році не діє — Голова Держрегуляторслужби

Відповідно до Закону України «Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 3 листопада 2016 року № 1728-VIII (далі — Закон № 1728) до 31 грудня 2018 року діяв мораторій на проведення органами держнагляду планових перевірок у сфері господарської діяльності. Правда, цей мораторій не поширювався на державні органи, перелік яких був затверд­жений постановою Кабінету Міністрів України від 18 грудня 2017 року № 1104 (це зокрема, Держпраці, ДФС, Держпродспоживслужба (в частині заходів із здійснення державного ветеринарно-санітарного контролю, державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства, безпечністю та окремими показниками якості харчових продуктів, дотриманням законодавства про захист прав споживачів, державного нагляду у сферах карантину та захисту рослин)).

Однак законодавці мораторій не продов­жили, тому Закон № 1728 втратив чинність у зв'язку із закінченням терміну його дії. Отже, з 1 січня 2019 році всі контролюючі органи можуть проводити планові перевірки. Враховуючи вищезазначене Голова Державної регуляторної служби України Ксенія Ляпіна в програмі «Сьогодні. Зранку»пояснила, що чекає на підприємців після зняття мораторій на перевірки бізнесу.

Термін дії мораторію на перевірки бізнесу закінчується. Що буде далі?
Ксенія Ляпіна: це дуже розгорнуте питання, спробую його висвітлити частинами. По-перше, мораторій ніколи не був абсолютним. Тобто всі ці роки певні перевірки проводились. Мораторій стосувався перш за все планових перевірок. Щодо більшості видів контролю вони були заборонені, але, підкреслюю, не за всіма. Наприклад, безпечність та якість харчових продуктів не була під мораторієм. Коли говорять, що хтось отруївся продуктами і це сталося через те, що не було перевірок — це абсолютний міф. Перевірки були як планові, так і позапланові, хоча насправді перевірки не є гарантією того, що порушення не будуть вчинені.

На що слід звернути увагу бізнесу відносно проведення перевірок у 2019 році?
Ксенія Ляпіна: Закон України «Про ос­новні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 5 квітня 2007 року № 877-V передбачає оприлюднення всіх планових заходів. Зокрема, комплекс­ний план був затверджений 15 листопада, а до 15 грудня — індивідуальний план. Тобто є комплексний план, там, де до бізнесу буде приходити кілька контрольних інстанцій одночасно і проводити заходи контролю. А є індивідуальні плани — це ті бізнеси, які не ввійшли в комплексні. Всі ті плани публікуються заздалегідь*.
Кожен бізнес може себе перевірити в цих планах. Інтернет-портал inspections.gov.ua ство­рений якраз для того, щоб пролити світло на контрольну діяльність. Всі плани там опубліковані, і кожен платник може подивитися та дізнатися, коли і хто збирається його перевіряти. Більше того, перевірка не відбувається через те, що контролер хоче щось перевірити і сам собі придумує, що перевірити. Так не є і не буде. Зараз взагалі це досить жорстко упорядковано. 
Є постанови про так звані ступені ризику. Що це таке? Кожен бізнес за цілою групою критеріїв розсортований на високий, середній і незначний ступінь ризику.
Найвищий ступінь ризику — має високу ймовірність нанесення якихось негативних наслідків, і тому там потрібно вкладати більше коштів, сил і уваги контролюючого органу, щоб не допустити цього. До цього докладається так званий чек-лист, в українській практиці — уніфікований акт. Це перелік питань, які перевіряються. Чому я на цьому наголошую? Кожен бізнес може провести самоперевірку.

За матеріалами Державної регуляторної служби України

* Звертаємо увагу: щодо фіскальної служби публікується окремий план. Так передбачає Податковий кодекс України.
 
 

Rambler's Top100