Главная arrow Архив газеты arrow 2019arrow 01arrow Що треба знати загальносистемнику про річний ЄСВ-­звітДЛЯ ЧАСТНЫХ ПРЕДПРИНИМАТЕЛЕЙ НА ОБЩЕЙ СИСТЕМЕ
Що треба знати загальносистемнику про річний ЄСВ-­звіт

 Форма та строки подання звітності за 2018 рік

Кожен підприємець на загальній системі повинен подавати до податкової річний Звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску (форма № Д5) (далі — Звіт № Д5) «за себе». 

У Звіті № Д5 загальносистемник розраховує суму ЄСВ за звітний рік.

Форму Звіту № Д5 наведено в додатку 5 до Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Мінфіну України від 14 квітня 2015 року № 435 (далі — Порядок № 435).

Міністерство фінансів України у наказі від 15 травня 2018 року № 511 оновило форму Звіту № Д5. Отже, за 2018 рік підприємці повинні подавати цю звітність за новою формою (див. роз’яснення ДФСУ в «ЗІР», підкатегорія 301.06).

Граничний строк подання річного Звіту № Д5 (з типом форми «початкова») — до 10 лютого року, наступного за звітним (п. 2 р. ІІІ Порядку № 435). Тому останній день подання Звіту № Д5 за 2018 рік — 11 лютого 2019 року (оскільки 9 і 10 лютого є вихідними: відповідно субота та неділя).

Коли загальносистемник може не подавати ЄСВ-звітність «за себе»

Загальносистемник повинен подати Звіт № Д5 «за себе», незалежно від того, чи була в нього господарська діяльність у звітному році; чи є най­мані працівники; чи змінювалася протягом року система оподаткування. Виняток з правил: від обов’язкової сплати ЄСВ «за себе» та подання Звіту № Д5 звільняються ФОП, які є особами, що отримують пенсію за віком, або є особами з інвалідністю, або досягли віку, встановленого ст. 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV, та отримують відповідно до зако­ну пенсію або соціальну допомогу (ч. 4 ст. 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 8 липня 2010 року № 2464-VI (далі — Закон № 2464), п. 3 р. ІІІ Порядку № 435).

Пільговики можуть стати платниками ЄСВ лише добровільно (за самостійним рішенням) й тоді їм доведеться: сплачувати ЄСВ і подавати Звіт № Д5. Хоча бути «ЄСВ-добровольцем» недоцільно.

Зверніть увагу, якщо пільговик надасть заповнений Звіт № Д5 навіть помилково, то фіскали (див. «ЗІР», підкатегорія 301.09) вва­жатимуть, що він добровільно нарахував собі ці суми ЄСВ. Несплата або несвоєчасна сплата самостійно нарахованих сум ЄСВ буде покарана штрафами.

Строки сплати ЄСВ «за себе»

Загальносистемники сплачують ЄСВ «за себе» щокварталу. Останній строк — до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується ЄСВ (ч. 8 ст. 9 Закону № 2464).

Суми ЄСВ, сплачені підприємцями на загальній системі оподаткування протягом року (до 20 квітня, до 20 липня і до 20 жовтня звітного року та до 20 січня року, наступного за звітним роком), враховуються при остаточному розрахунку за календарний рік. Заува­жимо, що в такі строки ФОП повинен сплатити ЄСВ в сумі не менше мінімального страхового внеску за кожний місяць, а остаточно визначити суму за рік він може, порахувавши чистий річний дохід, який відображається в податковій декларації про майновий стан і доходи (пояснення див. нижче).

ДФСУ («ЗІР», підкатегорія 301.04.02) зазначає: «Термін сплати зобов’язань, визначених фізичними особами — підприємцями на загальній системі, у Звіті настає в день подання такого Звіту, відповідно єдиний внесок необхідно сплатити до дати його подання включно».