Содержание

НОВОСТИ ЗАКОНОДАТЕЛЬСТВА
Кабмін запустить електронні акцизні марки

Кабінет Міністрів у своїй постанові від 12 лютого 2020 року № 97 (далі — Постанова № 97) затвердив зміни до Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів. Нова система передбачає низку особливостей, які запроваджуватимуться поетапно. 


Три відповіді фіскалів щодо використання ЕЦП

ДФСУ надала відповіді на такі запитання:

  • Чи має право платник визначити уповноважену особу (аудиторську фірму тощо), яка отримала сертифікат електронного цифрового підпису (кваліфікованого елект­ронного підпису), і делегувати їй право підпису з метою подання звітності в електронному вигляді та яким чином про це повідомляється конт­ролюючий орган? 
  • Чи може ФОП, який отримав посилені сертифікати відкритих ключів для подання звітності в електронному вигляді, скористатись цими ключами для подання звітності як фіз­особа? 
  • Чи скріплюють ФОП та фіз­особи, які здійснюють незалежну професійну діяльність, податкову звітність печаткою (у тому числі в електронному вигляді) за її наявності?

Платник направив звіт декілька разів: який із них буде оригіналом
Обмежень щодо надсилання платником протягом одного дня звітних документів в електронному вигляді за різними податковими деклараціями, розрахунками, звітами немає. Крім того, платник має право повторно їх відправляти в разі виправлення помилок до закінчення граничного строку подання, вказавши при цьому тип документа «звітний новий». Після закінчення граничних строків помилку можна виправити або у «звітній» або в «уточнюючій» податковій декларації.

Рекомендації фіскалів щодо оформлення заяви для отримання «дитячих» ПСП

Якщо працівниця(ик) утримує двох чи більше дітей віком до 18 років, то вона (він) має право на застосування податкової соціальної пільги (далі — ПСП) (пп. 169.1.2 Податкового кодексу України, далі — ПК). Додатково у пп. 169.4.1 ПК передбачено, що одному з батьків надається право на збільшений граничний розмір доходу (у 2019 році визначається як добуток 2690 грн. та відповідної кількості дітей).

Разом з тим, якщо у 2019 році дохід одного із батьків не більше 2690 грн., а у іншого не більше 2690 грн. х кількість дітей, то вони обидва зможуть скористатися правом на ПСП. Для цього підвищеним граничним розміром місячного доходу (за правилом збільшення дозволених доходів кратно кількості дітей) для отримання ПСП повинен користуватися той, хто має більший дохід.

ДФСУ («ЗІР», підкатегорія 103.08.03) розглянула, як працівниці(ку) у такому випадку пра­вильно оформити заяву про самостійне обрання місця застосування ПСП (далі — ПСП-зая­ва). 


Платник виявив недоплату, але наявність переплати не рятує від пені

Як відомо, свої помилки платник виправляє в уточнюючій декларації (розрахунку) або у складі звітної (нової звітної) декларації.

Якщо помилка збільшує податкові зобов’язання, то після спливу 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов’язання, платник розраховує пеню.

ДФСУ («ЗІР», підкатегорія 138.02) підкреслює, що пеню треба нараховувати навіть, якщо у платника обліковуються надміру сплачені суми з відповідного платежу.


Загальносистемник неправильно перерахував військовий збір у 2019 році: що робити
21 лютого 2019 року сплив граничний термін сплати, зокрема, військового збору, зазначеного підприємцями-загальносистемниками у податковій декларації про майновий стан і доходи за 2018 рік. При цьому слід врахувати, що з 3 січня 2019 року діють нові рахунки для перерахування декларантами військового збору за результатами обов’язкового декларування (код класифікації доходів бюджету 11011001 «Військовий збір, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування»).

Скільки зберігати документи після держреєстрації припинення підприємницької діяльності
ДФСУ («ЗІР», підкатегорія 135.01) пояснила, які терміни передбачені для зберігання документів, пов’язаних з обчисленням і сплатою податків/зборів ФОП у випадку проведення процедури державної реєстрації припинення діяльності (в тому числі коли перевірка контролюючим органом не проводилась більше 1095 днів)?

Місцева рада не переглянула ставки на 2019 рік: як розраховувати туристичний збір

З 1 січня 2019 року набув чинності Закон України від 23 листопада 2018 року № 2628-VIII, яким, зокрема, внесено зміни щодо порядку розрахунку туристичного збору.

Обов’язок з прийняття рішень про встановлення місцевих податків/зборів відповідно до п. 12.3 Податкового кодексу України (далі — ПК) покладено на сільські, селищні, міські ради та ради об’єднаних територіальних громад (далі — місцеві ради).

ДФСУ («ЗІР», підкатегорія 123.02) зазначила: для забезпечення умов справляння туристичного збору у 2019 році місцеві ради повинні не тільки затвердити ставки збору, а й запровадити (або не запровадити) авансові внески, визначити та оприлюднити перелік податкових агентів.


Чи можна використовувати громадянський рахунок з підприємницькою метою

При відкритті рахунку фізособа зобов’язана письмово повідомити банк про наявність або відсутність статусу підприємця або особи, яка провадить незалежну професійну діяльність (абз. 2 п. 1.14 глави 1 Інструкції про порядок відкриття, використання і закриття рахунків у національній та іноземних валютах, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 12 листопада 2003 року № 492, далі — Інструкція № 492).

Забороняється використовувати поточні рахунки фізичних осіб для проведення операцій, пов’язаних із здійсненням підприємницької та незалежної професійної діяльності (п. 7.7 глави 7 Інст­рукції № 492).


Розрахунок доходу єдинником — податковим агентом
ДФСУ («ЗІР», підкатегорія 107.04) зробила висновок: не є доходом суми податків/зборів, утримані/нараховані єдинником під час здійснення ним функцій податкового агента (п. 292.10 Податкового кодексу України, далі — ПК).

Як єдиннику визначити експортний дохід
Обов’язковому продажу на валютному ринку підлягає частина надход­жень в іноземній валюті з-за кордону на користь, зокрема, фізичних осіб — підприємців (пп. 1 п. 24 розділу ІІІ Положення про заходи захисту та визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валюті, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 2 січня 2019 року № 5, далі — Положення № 5) (з 7 по 28 лютого 2019 року в розмірі 50%, з 1 березня 2019 року — в розмірі 30%).

Чи можна уникнути застосування РРО при перевищенні мільйонного обороту
Як відомо, якщо обсяг доходу в календарному році перевищить 1 млн грн., то застосування РРО для платника єдиного податку другої–четвертої групи є обов’язковим (з першого числа першого місяця кварталу, наступного за виникненням такого перевищення).

Продаж ветеринарних лікарських засобів та препаратів: чи треба єдинникам використовувати РРО
ДФСУ («ЗІР», підкатегорія 109.04) зазначила: при реалізації у ветеринарних аптеках (пунктах) ветеринарних лікарських засобів та ветеринарних препаратів, що використовуються у ветеринарній медицині та тваринництві, РРО єдинники не застосовують. Однак якщо на господарському об’єкті платники єдиного податку одночасно реалізують як товари, продаж яких має здійснюватися із обов’язковим застосування РРО (наприклад, вироби медичного призначення), так і будь-які інші товари, то повинен застосовуватись РРО (належним чином зареєстрований та переведений у фіскальний режим) під час продажу всіх наявних на господарському об’єкті товарів.

Нюанси направлення у відрядження матерів-працівниць
Службовим відрядженням вважається поїздка працівника за розпорядженням роботодавця за рахунок його коштів на певний строк до іншого населеного пункту для виконання службового доручення поза місцем своєї постійної роботи. Порядок відправлення у відрядження регулює Інструкція про службові відрядження в межах України та за кордон, затверджена наказом Міністерства фінансів України від 13 березня 1998 року № 59.

Індекс інфляції за лютий 2019 року
Державна служба статистики України повідомила, що індекс інфляції (індекс споживчих цін) за лютий 2019 року — 100,5% (у відсотках до попереднього місяця).


НАЛОГОВЫЙ КАЛЕНДАРЬ ПРЕДПРИНИМАТЕЛЕЙ
Податковий календар приватних підприємців на квітень 2019 року
У календарі (див. ТУТ) наведено найпоширеніші для приватних підприємців граничні строки подання звітності та сплати податків (зборів).


ДЛЯ ВСЕХ ЧАСТНЫХ ПРЕДПРИНИМАТЕЛЕЙ
Головні правила виплати зарплати (продовження)

У попередньому номері розглянуто:

  • законодавче регулювання порядку виплати зарплати;
  • строки виплати зарплати;
  • періодичність виплати зарплати;
  • порушення при виплаті зарплати;
  • що чекає за несвоєчасну виплату зарплати. 
Зараз наведемо особливості розрахунку авансів, а в наступному номері — порядок їх оподаткування.

Судові баталії навколо права ФОП на податковий кредит при придбанні транспортних засобів
Верховний Суд України протягом останнього часу прийняв два протилежних висновки щодо права ФОП — платника ПДВ на податковий кредит у разі придбання транспортних засобів. 

Як підприємцю відобразити «роздрібну» виручку в Книзі обліку
Запитання: ФОП використовує РРО. Як заповнювати Книгу обліку, якщо він отримує оплату як готівкою, так і платіжними картками?

Алгоритм отримання соцдопомоги ФОП

Приватні підприємці, які сплачують ЄСВ «за себе», є застрахованими особами. То­му вони мають право на матеріальне забезпечення за рахунок Фонду соціального страхування (далі — Фонд) (зокрема, у зв’язку із тимчасовою непрацездатністю; вагітністю та пологами).ПРАВОВАЯ ШКОЛА ЧАСТНЫХ ПРЕДПРИНИМАТЕЛЕЙ
Індексація зарплати за березень 2019 року
Розрахунок сум індексації проводиться за кожним працівником окремо.