Содержание

НОВОСТИ ЗАКОНОДАТЕЛЬСТВА
Нацбанк продовжив перехідний період на IBAN-рахунки до 12 січня 2020 року

Із 5 серпня 2019 року всі банки відкривають клієнтам нові рахунки лише за стандартом IBAN, а діючі рахунки до 31 жовтня 2019 року змінюють відповідно до вимог цього стандарту.


Які державні соціальні стандарти заплановані на 2020 рік

Уряд розробив та направив до парламенту законопроект про Державний бюджет України на 2020 рік (далі — Законопроект). У зв’язку з цим Мінфін (лист від 5 вересня 2019 року № 05110-14-6/22263) довів до відома основні показники соціальних стандартів на 2020 рік, які зазначені в Законопроекті. Наведемо їх.


Банки отримали право заокруглювати суми у зв’язку з вилученням монет 1, 2 та 5 копійок

Нацбанк повідомляє: з 1 жовтня 2019 року при здійсненні готівкових розрахунків не використовують монети 1, 2 та 5 копійок. Ці монети будуть вилучені з готівкового обігу та перестануть бути платіжних засобом.


Наслідки для ФОП при укладанні договору стажування з працівником

Під час інспекційного відвідування працівниками Управління Держпраці у Хмельницькій області з’ясовано, що трудові відносини між працівником-продавцем млинців у кіоску та ФОП-роботодавцем не були належно оформлені. Стало відомо, що підприємець ніяких договорів із найманим працівником щодо працевлаштування не укладав, була лише усна домовленість про проходження стажування.


Верховна Рада підтримала створення Бюро фінансових розслідувань

2 жовтня Верховна Рада схвалила у першому читанні законопроект № 1208-2 «Про Бюро фінансових розслідувань». Законопроект розроблено з метою розділення сервісної та правоохоронної функцій податкової служби, ліквідації податкової міліції, оптимізації структури та чисельності органів, які ведуть боротьбу зі злочинами у сфері фінансів, усунення дублювання їх функцій.


Держава планує послабити контроль за грошовими переказами

У Верховній Раді зареєстрований законопроект, який покликаний удосконалити законодавство в сфері фінансового моніторингу. Йдеться про прийняття нового Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» (законопроект від 25 вересня 2019 року № 2179).


Ухвалено Закон про посилення захисту платників від неправомірних дій дозвільних органів

Інформаційне управління Апарату Верховної Ради України пояснило основні нюанси законодавчих новацій. 


Законопроект: борг буде прощений для ФОП, які не вели діяльності та не сплачували ЄСВ

Данило Гетманцев, Голова Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики, вніс до парламенту законопроект № 2190 «Про внесення змін до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (щодо справедливості справляння єдиного соціального внеску)».

Нагадуємо: що з 1 січня 2017 року особи, які провадять незалежну професійну діяльність, та ФОП на загальній системі, що не отримують доходу від здійснюваної підприємницької діяльності, повинні сплачувати ЄСВ у розмірі не меншому, ніж мінімальний страховий внесок (у розрахунку на місяць).

У пояснювальній записці до законопроекту № 2190 зазначено: існує значна кількість самозайнятих осіб та ФОП, які не отримують доходу і фактично не здійснюють будь-якої підприємницької діяльності, досі не ініціювали процедуру державної реєстрації припинення підприємницької діяльності чи зняття з обліку, як самозайнятих осіб, а отже, таким особам буде нараховано штрафні санкції та пеню за несплату ЄСВ. Цей законопроект розроблено з метою унеможливлення застосування штрафних санкцій щодо ФОП та самозайнятих осіб, які не сплачували ЄСВ за періоди, протягом яких ними не було отримано доходів.НАЛОГОВЫЙ КАЛЕНДАРЬ ПРЕДПРИНИМАТЕЛЕЙ
Податковий календар приватних підприємців на листопад 2019 року
У календарі (див. ТУТ) наведено найпоширеніші для приватних підприємців граничні строки подання звітності та сплати податків (зборів). Для уникнення проблем з контролюючими органами рекомендуємо не відкладати виконання своїх податкових обов’язків на останній день.


ДЛЯ ВСЕХ ЧАСТНЫХ ПРЕДПРИНИМАТЕЛЕЙ
Податкові нюанси заокруглення копійок при роздрібному продажу товарів

Державна податкова служба України в індивідуальній податковій консультації від 16 вересня 2019 року № 243/6/99-00-07-01-01-15/ІПК роз’яснила нюанси заокруглення копійок з точки зору застосування податкового законодавства і виконання РРО-правил.


Головні нюанси роздрібної торгівлі «алкококтейлями»
Для визначення поняття «алкогольний напій» вирішальний критерій — вміст спирту етилового у розмірі понад 0,5% об’ємних одиниць та віднесення до однієї з товарних позицій 2203, 2204, 2205, 2206, 2208 згідно з УКТ ЗЕД, а за товарними позиціями 2103 90 30 00, 2106 90 — 8,5% об’ємних одиниць і більше (ст. 1 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» від 19 грудня 1995 року № 481/95-ВР).


ВСЁ ДЛЯ ПЛАТЕЛЬЩИКОВ ЕДИНОГО НАЛОГА
Спрощена система очима фіскалів (нестандартні ситуації)

Редакція продовжує цикл публікацій, у яких наведено роз’яснення фіскалів щодо застосування спрощеної системи оподаткування (початок див. у № 10–18 газети за 2019 рік).ПРАВОВАЯ ШКОЛА ЧАСТНЫХ ПРЕДПРИНИМАТЕЛЕЙ
Індексація зарплати за жовтень 2019 року

Розрахунок сум індексації проводиться за кожним працівником окремо.


ФСС про соцпомилки платника

У попередньому номері ми розпочали публікувати консультації Фонду соціального страхування (далі — ФСС) та розглянули особливість визначення страхового стажу для обчислення помилок.


Перевірки дотримання роботодавцями трудового законодавства: що змінилося
Кабмін в своїй постанові «Деякі питання здійснення державного нагляду і контролю за дот­риманням законодавства про працю» від 21 серпня 2019 року № 823 поновив Порядок здійс­нення державного контролю за додержанням законодавства про працю, який діє з 30 серпня 2019 року.

Встановлення неповного робочого дня працівнику з інвалідністю

Чи повинен підприємець виконувати рекомендації МСЕК відносно працівника з інвалідністю в частині встановлення йому неповного робочого дня?


Право працівника розірвати трудовий договір за власним бажанням

Чи має право працівник розірвати трудовий договір за власним бажанням, попередивши роботодавця за два тижні? Чи обов’язково відпрацьовувати ці два тижні? Як бути працівникові, який не бажає цього робити, а роботодавець наполягає на відпрацюванні?