Содержание

НОВОСТИ ЗАКОНОДАТЕЛЬСТВА
РРО-закони підписані президентом: чого слід чекати підприємцям

Президент підписав Закони України «Про внесення змін до Податкового кодексу щодо детінізації розрахунків у сфері торгівлі і послуг» від 20 вересня 2019 року № 129-IX (законопроект № 1073) і «Про внесення змін до Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування і послуг» щодо детінізації розрахунків у сфері торгівлі і послуг» від 20 вересня 2019 року № 128-IX (законопроект № 1053-1) (далі — РРО-закони).

Редакція вже аналізувала ці законопроекти (див. на стор. 3–4 № 18 газети за 2019 рік), а Держрегуляторслужба висловила свої застереження щодо їх прийняття (див. на стор. 10–16 № 18 газети за 2019 рік).

Нагадаємо нововведення, прийняті в РРО-законах (за деякими винятками чинності вони наберуть через 6 місяців з дня їх опублікування). 


Затверджені нові форми реєстраційних документів для єдинників

Мінфін наказом «Про затвердження форм заяви про застосування спрощеної системи оподаткування, розрахунку доходу за попередній календарний рік, запиту про отримання витягу з Реєстру платників єдиного податку та витягу з Реєстру платників єдиного податку» від 16 липня 2019 року № 308 (далі — Наказ № 308) затвердив нові форми реєстраційних документів для платників єдиного податку.


Погляд фіскалів щодо заокруглення загальних сум у РРО-чеках

ДПСУ в своєму листі «Щодо заокруглення загальних (у чеку) сум розрахунків готівкою за товари» від 10 жовтня 2019 року № 700/6/99-00-05-04-01-15/ІПК надала відповіді на запитання, які стосуються заокруглення загальних (у чеку) сум розрахунків готівкою за товари.


Глава держави завізував Закон про захист бізнесу

16 жовтня президент підписав Закон України «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо посилення захисту суб’єктів господарювання від неправомірних дій або бездіяльності дозвільних органів» від 3 жовтня 2019 року № 165-IX (законопроект № 0889). Основні тези законопроекту редакція розглянула на стор. 7 № 19 газети за 2019 рік.


Президент ініціює запровадження дворічного мораторію на РРО-перевірки ФОП

Президент підписав Указ «Про невідкладні заходи щодо забезпечення сприятливих умов для діяльності фізичних осіб — підприємців» від 17 жовтня 2019 року № 761/2019.


Кабмін схвалив Закон про легалізацію грального бізнесу

29 вересня на своєму засіданні Кабінет Міністрів схвалив законопроект про легалізацію грального бізнесу, який буде поданий до Верховної Ради.ОТЧЁТНОСТЬ ЧАСТНЫХ ПРЕДПРИНИМАТЕЛЕЙ
Правила надсилання звітності поштою

Пунктом 49.3 Податкового кодексу Украї­ни (далі — ПК) встановлено, що податкова декларація, розрахунок, звіт (далі — податкова декларація) подається за вибором платника податків, якщо інше не передбачено ПК, в один із таких способів:

  • особисто платником податків або упов­новаженою на це особою;
  • надсилається поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення;
  • засобами електронного зв’язку в елект­ронній формі з дотриманням вимог законів України «Про електронні документи та елект­ронний документообіг» від 22 травня 2003 року № 851-IV та «Про електронні довірчі послуги» від 5 жовтня 2017 року № 2155-VIII.


ДЛЯ ВСЕХ ЧАСТНЫХ ПРЕДПРИНИМАТЕЛЕЙ
Дії підприємця після припинення господарської діяльності

Зняття з обліку ФОП в контролюючому органі здійснюється у порядку, встановленому п. 65.10 Податкового кодексу України (далі — ПК), розд. ХІ Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 9 грудня 2011 року  № 1588 (далі — Порядок № 1588).

Підставою для зняття ФОП як платника податків з обліку у відповідному контролюючому органі є відомості про державну реєст­рацію припинення підприємницької діяльності ФОП за її рішенням (розділ XI Порядку № 1588).

Дата зняття з обліку ФОП відповідає даті отримання відомостей про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності.ДЛЯ ЧАСТНЫХ ПРЕДПРИНИМАТЕЛЕЙ НА ОБЩЕЙ СИСТЕМЕ
Нюанси обов’язкової ПДВ­-реєстрації: пам’ятка для загальносистемника
Під обов’язкову реєстрацію як платника ПДВ підпадає ФОП на загальній системі, у якого загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню ПДВ, нарахована (сплачена)  протягом останніх 12 календарних місяців, сукупно перевищує 1 млн грн. (без урахування ПДВ).

Чи можливо бухгалтерські послуги віднести до витрат

ФОП на загальній системі оподаткування не має права зараховувати до складу витрат вартість бухгалтерських послуг, наданих на його користь іншим суб’єктом господарювання (оскільки їх немає у вищезазначеному переліку витрат).


Як загальносистемнику відобразити збиток у декларації

ФОП на загальній системі оподаткування у графі 9 «Сума чистого оподатковуваного доходу» розділу І додатка Ф2 до Декларації про доходи зазначає суму чистого оподатковуваного доходу, а у разі якщо за результатами господарської діяльності отримано збиток, то графа 9 прокреслюється.ВСЁ ДЛЯ ПЛАТЕЛЬЩИКОВ ЕДИНОГО НАЛОГА
ФОП-­єдинник тимчасового припинив госпдіяльність: чи треба сплачувати земельний податок

Підприємці-єдинники — власники земельних ділянок у разі припинення господарської діяльності повинні сплачувати земельний податок на загальних підставах. Наприклад, якщо підприємець перебував у так званій податковій відпустці у зв’язку з хворобою та/або відпусткою, пільга, передбачена пп. 4 п. 297.1 ПК, не спрацьовує.


Переказ коштів між власними підприємницькими рахунками: що з оподаткуванням

Запитання: У єдинника 2 групи має місце переказ коштів між власними банківськими рахунками, відкритими для провадження підприємницької діяльності. Чи оподатковувати повторно ці перекази?


Відповідальність за несвоєчасну сплату єдиного податку першо- та другогрупниками

Несплата (неперерахування) платником єди­ного податку 1 та 2 груп авансових внесків єдиного податку в порядку та у строки, визначені ПК, тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 50% ставки єдиного податку, обраної таким платником. Також у разі несвоєчасної сплати єдиного податку підприємцями 1 та 2 груп нараховується пеня.


Спрощена система очима фіскалів (нестандартні ситуації)
Редакція завершує цикл публікацій, у яких наведено роз’яснення фіскалів щодо застосування спрощеної системи оподаткування (початок див. у № 10–19 газети за 2019 рік).


ПРАВОВАЯ ШКОЛА ЧАСТНЫХ ПРЕДПРИНИМАТЕЛЕЙ
Головне про строкові трудові договори

Трудовий договір — це угода між працівником і роботодавцем, за якою працівник зобов’язується виконувати роботу, визначену цією угодою, з підляганням внутрішньому трудовому розпорядкові, а роботодавець зобов’язується виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю і угодою сторін.


Чи можна звільнити працівника під час відпустки?

Законодавством не заборонено звільняти працівника за його бажанням не з останнього дня наданої йому щорічної відпустки, а з дати, вказаної в заяві про звільнення.


Щорічна основна відпустка одразу після декрету

Роботодавець зобов’язаний за заявою жінки надати їй щорічну відпустку безпосередньо перед відпусткою у зв’язку з вагітністю та пологами або після неї незалежно від тривалості її роботи протягом поточного робочого року. 


Банкрутство фізичної особи за новими правилами

Із 21 жовтня 2019 року набрав чинності Кодекс України з процедур банкрутства (да­лі — КПБ), книга четверта якого містить нові для вітчизняної правової площини норми, покликані регулювати процедуру відновлення платоспроможності чи визнання банкрутом фізичної особи.


Чи може роботодавець запитувати жінку про її вагітність при прийнятті на роботу?

Під час працевлаштування в Україні жінок часто запитують про те, що не має ніякого відношення до професійних характеристик, але порушує їхній особистий простір (наприклад — запитання про стан жінки, в якому вона перебуває на момент працевлаштування).