Содержание

НОВОСТИ ЗАКОНОДАТЕЛЬСТВА
З 1 грудня змінюються розміри прожиткового мінімуму

З 1 грудня 2019 року місячний розмір прожиткового мінімуму становить:

  • загальний показник — 2027 грн.;
  • для дітей до 6 років — 1779 грн.;
  • для дітей віком від 6 до 18 років — 2218 грн.;
  • для працездатних осіб — 2102 грн.;
  • для осіб, які втратили працездатність — 1638 грн.

Розмір прожиткового мінімуму впливає на низку податкових показників.


Затверджено нову форму платіжного доручення

НБУ оновив форму платіжного доручення, платіжної вимоги-доручення, платіжної вимоги, роз­рахункового чеку тощо. У розрахункових документах на переказ коштів буде виключено реквізит «Код банку», оскільки міжнародний номер банківського рахунку IBAN вже містить у собі цю інформацію.


Безготівковий розрахунок не потребує РРО

Керівник Державної податкової служби України роз’яснив норми РРО-законодавства (у тому числі з урахуванням положень Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» та інших законів України щодо детінізації розрахунків у сфері торгівлі та послуг» від 20 вересня 2019 року № 128-ІХ).


Нове у порядку ведення касових операцій

НБУ постановою від 7 листопада 2019 року № 131 (далі — Положення № 131) затвердив зміни до Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління НБУ від 29 грудня 2017 року № 148.


Особливості заокруглення сум при розрахунках з Фондом соцстраху

Вимоги Податкового кодексу України не передбачають сплату податків та обов’язкових платежів у менших сумах, ніж визначено законодавством. Банки від платників податків приймають готівкою суму, яка дозволить повністю сплатити податок.

Отже, сума страхових коштів, яка надійшла від страхувальника в меншому обсязі, не вважається такою, що погасила заборгованість боржника повністю.


Прийнято зміни до Закону про держреєстрацію: аналіз нововведень

2 листопада 2019 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту прав власності» від 3 жовтня 2019 року № 159-ІХяким, зокрема, внесено зміни до Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань» від 15 травня 2003 року № 755-IV.


Єдиний державний реєстр підприємців та компаній відкритий у повному обсязі

Тепер українці зможуть стежити за новими параметрами: номером реєстрації ФОП та підприємств. Мін’юст видав наказ від 6 листопада 2019 року № 3412/5 щодо переліку інформації, що підлягає оприлюдненню у формі відкритих даних з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань. Наведемо дані та циклічність оновлення інформації щодо ФОП.


Індекс інфляції за жовтень 2019 року
За даними Держстату індекс споживчих цін (індекс інфляції) за жовтень 2019 року становить 100,7% (у відсотках до попереднього місяця).

Чому профспілка проти нового Трудового кодексу

На зміну звичному Кодексу законів про працю України планують прийняти новий Трудовий кодекс України. Нові трудові норми, які запропоновані Урядом у відповідному законопроекті, на думку профспілок, обмежують права працівників на користь роботодавців.

Попрощатися зі старими трудовими нормами влада планує через їх «архаїчність». Якщо парламентарії приймуть новий Трудовий кодекс найближчим часом, то діяти він буде вже в 2020 році.


Рада у першому читанні підтримала відкриття ринку землі

Законопроектом пропонується визначити особливості правового регулювання обігу земельних ділянок сільськогосподарського призначення на основі ринкових механізмів переходу прав на земельні ділянки.


Зарплата молоді без податків: законопроект

До Верховної Ради внесено законопроект «Про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо сприяння працевлаштуванню студентів і молодих фахівців, детінізації ринку зайнятості і доходів населення, зупинці відтоку українських фахівців за кордон)» № 2250 (далі — Законопроект № 2250).

Внесена пропозиція звільнити роботодавців від сплати ЄСВ за працівників, що не досягли 27-річного віку. ЄСВ за таких осіб сплачується за умови їх добровільної участі в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування. Крім того, у Законопроекті № 2250 передбачена нульова ставка ПДФО для вищезазначених працівників.ОТЧЁТНОСТЬ ЧАСТНЫХ ПРЕДПРИНИМАТЕЛЕЙ
Як правильно заповнити форму № 1ДФ: нестандартні ситуації

Розглянемо деякі запитання, що виникають у суб’єктів господарювання при заповненні Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку (ф. № 1ДФ). Механізм заповнення ф. № 1ДФ затверджено наказом Мінфіну від 13 січня 2015 року № 4.ДЛЯ ВСЕХ ЧАСТНЫХ ПРЕДПРИНИМАТЕЛЕЙ
Які РРО-зміни чекають на підприємців
У попередніх номерах газети ми вже коротко розглядали нововведення, що передбачають Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» та інших законів України щодо детінізації розрахунків у сфері торгівлі та послуг» від 20 вересня 2019 року № 128-IX (далі — Закон № 128) та Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо детінізації розрахунків у сфері торгівлі і послуг» від 20 вересня 2019 року № 129-IX. 
В публікації редакція детально розгляне основні РРО-зміни.


ВСЁ ДЛЯ ПЛАТЕЛЬЩИКОВ ЕДИНОГО НАЛОГА
Єдинник змінив групу: рекомендації щодо заповнення декларації

Як ФОП заповнити податкову декларацію платника єдиного податку — фізичної особи — підприємця (далі — Декларація ЄП) в разі зміни ним протягом року групи єдинника? Який термін подання Декларації ЄП?ПРАВОВАЯ ШКОЛА ЧАСТНЫХ ПРЕДПРИНИМАТЕЛЕЙ
Виплата зарплати на картку працівника: чи потрібна його згода

Чи має право роботодавець перераховувати зарплату на рахунки платіжних карток працівників без їхньої згоди через відсутність посади касира? Чи зобов’язаний роботодавець виплачувати заробітну плату двічі на місяць незалежно від того, одержує працівник заробітну плату на руки або вона перераховується на платіжні картки?


Чи може продавець працювати за цивільно-­правовим договором?

Цілком логічно, що підприємці намагаються зменшити свій податковий тягар. Але іноді вони припускаються прикрих помилок, які призводять до суттєвих штрафів. У зв’язку з цим у публікації розглянемо типовий випадок, який стався на практиці. Сподіваємося, що ця консультація допоможе ФОП-роботодавцям уникнути порушень трудового законодавства.


Платник несвоєчасно сплатив податок: чи може він самостійно нарахувати штраф

Запитання: Чи має право суб’єкт господарювання самостійно нарахувати та сплатити штрафні санкції за несвоєчасну сплату податкових (грошових) зобов’язань?