Содержание

НОВОСТИ ЗАКОНОДАТЕЛЬСТВА
РРО-революція

10 вересня Верховна Рада прийняла за основу законопроекти «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо детінізації розрахунків в сфері торгівлі і послуг» та «Про внесення змін до Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» щодо детінізації розрахунків у сфері торгівлі і послуг».


1 жовтня 2019 року змінюються реквізити бюджетних рахунків для сплати податків

Перехід на міжнародні номери рахунків при обслуговуванні бюджетів за доходами буде здійснюватись Держказначейством з 1 жовтня 2019 року.


Коли почнуть діяти нові ЄСВ-рахунки у зв’язку з введенням стандарту ІВАN

Державна казначейська служба України звертає увагу платників ЄСВ, що з 1 листопада 2019 року в Україні запроваджується міжнародний номер банківського рахунку за стандартом ІВАN, який складатиметься з 29 літерно-цифрових символів.


Змінилась адреса Електронного кабінету платника

У зв’язку з початком роботи Державної податкової служби України (детальніше про це див. на стор. 31 № 16 газети за 2019 рік) відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України «Питання Державної податкової служби України» від 21 серпня 2019 року № 682-р повідомляємо, що вхід до Електронного кабінету здійснюється за адресою: cabinet.tax.gov.ua.


Об’єкти нерухомості розташовані у різних населених пунктах: як розраховувати податок на нерухомість

Як відомо, податок на нерухомість фізичним особам (у тому числі тим, які зареєстровані підприємцями) розраховує контролюючий орган. 

Головне управління ДПС у Луганській області вказує: якщо фізична особа має у власності житлову нерухомість у різних населених пунктах, податок на нерухоме майно обчислюється контролюючим органом за місцем її податкової адреси (місцем реєстрації).


Як повернути гроші за ліцензію, якщо в її видачі відмовлено
Для повернення коштів, сплачених за ліцензії, якщо такі ліцензії не видавались контролюючим органом, суб’єкт господарювання повинен подати заяву про повернення коштів, копію платіжного доручення з відміткою банку про сплату та, за наявності, копію рішення про відмову у видачі ліцензії.

Лікарняний у відпустці

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 11 Закону України «Про відпустки» від 15 листопада 1996 року № 504/96-ВР (далі — Закон № 504) щорічна відпустка має бути перенесена на інший період або продовжена в разі тимчасової непрацездатності працівника, засвідченої у встановленому порядку.


Основні види порушень, виявлені за результатами ФСС-перевірок страхувальників

Починаючи з першого квітня 2019 року Фондом соціального страхування України (далі — ФСС) відновлено планові документальні перевірки страхувальників по коштах ФСС у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності.

Планування таких перевірок передбачено постановою правління ФСС від 22 грудня 2010 року № 29 з урахуванням можливих ризиків щодо неправомірного використання коштів Фонду. Інформацію стосовно планів-графіків перевірок страхувальники можуть переглянути на веб-сайті ФСС.


ПФУ створив новий сервіс — Електронний реєстр листків непрацездатності

Громадяни — користувачі Порталу Електронних Послуг Пенсійного фонду України мають змогу, не виходячи з дому, отримати інформацію про себе з Електронного реєстру листків непрацездатності (далі — ЕРЛН), а страхувальники — відомості з ЕРЛН щодо застрахованих осіб (далі — ЗО), які працюють у страхувальника за трудовою книжкою, та сформувати й роздрукувати заяву-розрахунок.


Наслідки неведення загальносистемником книги обліку доходів і витрат

ГУ ДПС у Запорізькій області пояснює, що у разі нереєстрації (неведення) Книги обліку доходів і витрат до підприємця-загальносистемника застосовуються санкції.


Чи можна здійснювати на території України розрахунки між резидентами в іноземній валюті?

ГУ ДПС у Рівненській області вказує, що гривня є єдиним законним платіжним засобом в Україні (з урахуванням особливостей, встановлених ч. 2 ст. 5 Закону України «Про валюту і валютні операції» від 21 червня 2018 року № 2473-VIII, далі — Закон № 2473) і приймається без обмежень на всій території України для проведення розрахунків (ч. 1 ст. 5 Закону № 2473).


Уряд ліквідував підрозділ поліції, який займався розкриттям економічних злочинів

2 вересня 2019 року на своєму першому засіданні новий Уряд прийняв рішення, яким ліквідував Департамент захисту економіки Національної поліції України.


Індекс інфляції за серпень 2019 року
НБУ зазначає, що у серпні 2019 року споживча інфляція в річному вимірі сповільнилася до 8,8% (9,1% — у липні), тобто у місячному вимірі ціни знизилися на 0,3%.


НАЛОГОВЫЙ КАЛЕНДАРЬ ПРЕДПРИНИМАТЕЛЕЙ
Податковий календар приватних підприємців на жовтень 2019 року
У календарі (див. ТУТ) наведено найпоширеніші для приватних підприємців граничні строки подання звітності та сплати податків (зборів). Для уникнення проблем з контролюючими органами рекомендуємо не відкладати виконання своїх податкових обов’язків на останній день.


ОТЧЁТНОСТЬ ЧАСТНЫХ ПРЕДПРИНИМАТЕЛЕЙ
Листок непрацездатності принесено запізно: виправлення помилок у Звіті за ф. № Д4
Не завжди листок непрацездатності працівник приносить вчасно. Що робити, якщо зарплату вже нараховано і Звіт про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, надбавки, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі — Звіт за ф. № Д4) подано? Як виправити помилку?


ДЛЯ ВСЕХ ЧАСТНЫХ ПРЕДПРИНИМАТЕЛЕЙ
ФОП переходить на спрощену систему з початку наступного року: розраховуємо річний дохід

Запитання: ФОП на загальній системі прийняв рішення про застосування спрощеної системи оподаткування з 1 січня наступного року. Як визначається дохід за попередній календарний рік?


Як доведеться відповідати за несвоєчасно сплачений податок

Відповідно до п. 111.2 Податкового кодексу України (далі — ПК) фінансова відпо­відаль­ність за порушення законів з питань оподаткування та іншого законодавства встановлюється та застосовується згідно з ПК та іншими законами.


Правила визначення податкових зобов’язань з ПДВ

Відповідно до п. 187.1 Податкового кодексу України (далі — ПК) датою виникнення податкових зобов’язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

  • а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку — дата оприбуткування коштів у касі платника, а в разі відсутності такої — дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника;
  • б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів — дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, а для послуг — дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником.

Граничний розмір відрахувань із заробітної плати

Відповідно до ст. 25 Закону України «Про оплату праці» від 24 березня 1995 року № 108/95-ВР забороняється будь-яким способом обмежувати працівника вільно розпоряджатися своєю заробітною платою, крім випадків, передбачених законодавством.


Надання/отримання підприємцем фіндопомоги
У нижчеподаній публікації ГУ ДПС у Черкаській області спочатку навело законодавче трактування допомоги, а потім 12 податкових тез щодо надання та отримання фінансової допомоги.


ВСЁ ДЛЯ ПЛАТЕЛЬЩИКОВ ЕДИНОГО НАЛОГА
Спрощена система очима фіскалів (порядок реєстрації та анулювання «єдиноподаткового» статусу)
Редакція продовжує цикл публікацій, у яких наведено роз’яснення фіскалів щодо застосування спрощеної системи оподаткування (початок див. у № 10–16 газети за 2019 рік). У цьому номері розглянемо консультації із «ЗІР» в підкатегорії 107.09 (порядок реєстрації та анулювання реєстрації платників єдиного податку).


ПРАВОВАЯ ШКОЛА ЧАСТНЫХ ПРЕДПРИНИМАТЕЛЕЙ
Індексація зарплати за вересень 2019 року

Розрахунок сум індексації проводиться за кожним працівником окремо.


Підвищення окладу не з початку місяця: чи нараховується індексація?

Якщо підвищення посадового окладу відбулося не з 1-го числа місяця, то сума індексації розраховується пропорційно часу, відпрацьованому до підвищення посадового окладу.


Податковий борг ФОП: яким майном не можна погашати

ГУ ДПС у Луганській області пояснила, які активи ФОП не можуть бути використані для погашення його податкового боргу.


Матеріальна відповідальність працівника

Розглянемо випадки, коли настає матеріальна відповідальність працівника, який завдав матеріальної шкоди підприємцю та якого вже було притягнуто до дисциплінарної відповідальності за вчинений проступок.