Содержание

НОВОСТИ ЗАКОНОДАТЕЛЬСТВА
За яких умов підприємець може бути єдинником-чотиригрупником?

Відповідно до пп. «б» пп. 4 п. 291.4 Податкового кодексу України (далі — ПК) до платників єдиного податку четвертої групи належать підприємці, які провадять діяльність виключно в межах фермерського господарства (зареєстрованого відповідно до Закону України «Про фермерське господарство» від 19 червня 2003 року № 973-IV), за умови виконання сукупності таких вимог:

 • здійснюють виключно вирощування, відгодовування сільськогосподарської продукції, збирання, вилов, переробку такої власновирощеної або відгодованої продукції та її продаж;
 • провадять господарську діяльність (крім постачання) за місцем податкової адреси;
 • не використовують працю найманих осіб;
 • членами фермерського господарства є лише члени сім’ї (визначені у ч. 2 ст. 3 Сімейного кодексу України) чотирьохгрупника;
 • площа сільськогосподарських угідь та/або земель водного фонду у власності та/або користуванні членів фермерського господарства становить не менше 2 га, але не більше 20 га.

Загальносистемнику про нюанси відображення у витратах суми сплаченого у 2019 році ЄСВ за 2018 рік

Головне управління ДФС у Запорізькій області пояснює, що загальносистемники зобов’язані сплачувати ЄСВ «за себе», нарахований за календарний рік на підставі даних річного Звіту про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску (форма № Д5) (далі — Звіт № Д5), до 10 лютого наступного року.

Підприємець подає річний Звіт № Д5 «за себе» до 10 лютого року, наступного за звітним періодом.


Наслідки скасування рішення про «єдиноподаткове» анулювання

Ситуація: фіскальний орган анулював реєстрацію платника єдиного податку (тобто примусово перевів його на загальну систему оподаткування). Однак платник оскаржив (в адміністративному або судовому порядку) це рішення контролюючого органу.

Виникає запитання: за якими правилами будуть оподатковуватися доходи підприємця за час оскарження, якщо платник виграє спір?


Працівник є пенсіонером за віком: як роботодавцю нараховувати ЄСВ?

Головне управління ДФС у Запорізькій області пояснило, що для роботодавців не діє пільгова ставка для нарахування ЄСВ на заробітну плату пенсіонерів, які є найманими працівниками. До зазначених виплат застосовується ставка 22%.


Що є предметом камеральної перевірки

Камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника, та даних системи електронного адміністрування ПДВ (даних рахунків платників у системі електронного адміністрування ПДВ, Єдиного реєстру податкових накладних, митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та системи електронного адміністрування реалізації пального.


Наслідки для працівників за запізнення на роботу

Відповідно до ст. 139 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП) одним із головних обов’язків працівника, зокрема, є додержання трудової і технологічної дисципліни.

Роботодавець може розірвати трудовий договір у разі прогулу (в тому числі відсутності на роботі більше трьох годин протягом робочого дня)працівника без поважних причин (ст. 40 КЗпП). При цьому Управління Держпраці в Кіровоградській області роз’яснило, що чинним законодавством не передбачено застосування фінансових санкцій до працівника за запізнення на роботу.


Як уряд рекомендує переносити робочі дні у 2019 році

Згідно із розпорядженням КМУ від 10 січня 2019 року № 7-р (далі — Розпорядження № 7-р) роботодавцям (за винятком органів Пенсійного фонду України, Укрпошти, Держказначейслужби та банківських установ) рекомендовано перенести у 2019 році робочі дні з:

 • вівторка 30 квітня на суботу 11 травня;
 • понеділка 30 грудня на суботу 21 грудня;
 • вівторка 31 грудня на суботу 28 грудня.

Як проводиться реєстрація/перереєстрація РРО?

Головне управління ДФС у Тернопільській області повідомляє, що для реєстрації/перереєстрації реєстратора розрахункових операцій, крім заяви (форма № 1-РРО), суб’єкт господарювання повинен подати ще 4 документи:

 • копію документа, що підтверджує факт купівлі або безоплатного отримання РРО у власність, або іншого документа, що підтверджує право власності або користування РРО;
 • копію документа на право власності або іншого документа, що дає право на розміщення господарської одиниці, де буде використовуватися РРО;
 • копію паспорта (формуляра) РРО та копію паспорта модема (при застосуванні зовнішнього модема);
 • копію договору суб’єкта господарювання з Центром сервісного обслуговування про технічне обслуговування та ремонт РРО.

Єдинник торгує «складними» товарами з простроченою гарантією: чи потрібен РРО
Як відомо, підприємці-єдинники, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг), зобов’язані у разі здійснення реалізації технічно складних побутових товарів, які підлягають гарантійному ремонту (обслуговуванню) або гарантійній заміні (згідно з переліком, затвердженим постановою КМУ від 16 березня 2017 року № 231) (далі — «складні» товари) проводити розрахункові операції через зареєстровані, опломбовані та переведені у фіскальний режим роботи РРО.

Парламент розблокував Закон про мораторій на продаж сільськогосподарської землі

Верховна Рада України 20 грудня 2018 року прийняла законопроект «Про внесення змін до розділу Х «Перехідні положення» Земельного кодексу України щодо продовження заборони відчуження сільськогосподарських земель» від 4 грудня 2018 року № 9355-5 (далі — Закон про мораторій),згідно з яким мораторій на відчуження сільськогосподарських земель продовжено до 2020 року.

Однак депутати від Блоку Петра Порошенка внесли до парламенту дві постанови про скасування  результатів голосування за Закон про мораторій. Це заблокувало продовження мораторію на продаж сільськогосподарських земель. Адже згідно з регламентом Верховної Ради спікер і президент не можуть підписати Закон про мораторій до того, як парламент розгляне ці постанови.

І ось у січні 2019 року парламент не підтримав постанови про скасування результатів голосування за Закон про мораторій. Отже, Закон про мораторій розблоковано — 18 січня 2019 року спікер підписав цей Закон.


Валютні послаблення із 7 лютого 2019 року: НБУ затвердив нормативні акти

Національний банк України затвердив і оприлюднив усі нормативно-правові акти, які є основою для нової системи валютного регулювання, передбаченої Законом України «Про валюту і валютні операції» від 21 червня 2018 року № 2473-VIII.

Нова система складається з 8 основних постанов Правління НБУ, які замінили попередню базу з 56 нормативно-правових актів у сфері валютного регулювання.


Опубліковано кабмінівську постанову про розподіл ДФСУ на дві окремі служби
Раніше редакція вже писала про те, що Кабмін прийняв постанову про реорганізацію фіскальної служби шляхом розділу ДФСУ на Державну податкову і Державну митну служби (як окремі центральні органи виконавчої влади) (див. на стор. 6 № 24 газети за 2018 рік). Однак сам текст документа чомусь офіційно не публікувався. І ось майже через місяць після його прийняття, а саме 15 cічня 2019 року, в «Урядовому кур’єрі» було надруковано постанову КМУ від 18 грудня 2018 року № 1200 (далі — Постанова № 1200).


ОТЧЁТНОСТЬ ЧАСТНЫХ ПРЕДПРИНИМАТЕЛЕЙ
Податкова адреса ФОП = місцю проживання

Запитання: Як визначається податкова адреса підприємця при заповненні податкової звітності?


ЄСВ-­звітність для ФОП за 2018 рік: зразки заповнення від фіскалів
ДФСУ підготувала вісім різних випадків запов­нення Звіту про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єди­ного внеску за формою № Д5 (далі — Звіт № Д5) за 2018 рік для підприємців.

Платник може отримати копію раніше поданого звіту
Запитання: Чи може суб’єкт господарювання отримати (завірити) копію податкової звітності, що була раніше подана до контролюючого органу, у випадку її втрати?


ДЛЯ ВСЕХ ЧАСТНЫХ ПРЕДПРИНИМАТЕЛЕЙ
Посадові оклади: що треба зробити у 2019 році
Згідно зі ст. 96 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП) мінімальний посадовий оклад (тарифна ставка) встановлюється у розмірі, не меншому за прожитковий мінімум для працездатних осіб (далі — ПМПО) станом на 1 січня календарного року. Тобто при визначенні мінімального посадового окладу (тарифної ставки) треба відштовхуватися від ПМПО, а не від мінімальної заробітної плати (далі — МЗП).


ВСЁ ДЛЯ ПЛАТЕЛЬЩИКОВ ЕДИНОГО НАЛОГА
Річна декларація єдинників третьої групи: пам’ятка для ФОП

Як відомо, у ФОП-єдинників першої–третьої групи одна форма звітності — Податкова декларація платника єдиного податку — фізичної особи — підприємця (далі — Декларація єдинника). Її затверджено наказом Міністерства фінансів України від 19 червня 2015 року № 578. 

Платники третьої групи подають Декларацію єдинника протягом 40 днів після закінчення календарного кварталу. Також квартальний строк подання звітності буде й у першо- та другогрупників при переході у старшу групу або на загальну систему оподаткування.ПРАВОВАЯ ШКОЛА ЧАСТНЫХ ПРЕДПРИНИМАТЕЛЕЙ
Головне про соцвідпустки

У публікації розкрито такі нюанси:

 • хто має право на соцвідпустку на дітей;
 • яка тривалість соцвідпустки на дітей та підстави для її надання;
 • коли надається соцвідпустка на дітей;
 • визначення віку дітей для права на отримання соціальної відпустки;
 • перенесення соцвідпустки на дітей з ініціативи роботодавця;
 • поділ соцвідпустки на дітей;
 • строк давності для соцвідпусток на дітей;
 • чи можна отримати компенсацію за невикористану соцвідпустку на дітей.