Содержание

ГОРЯЧАЯ ТЕМА
Закон про мову: що він регулює і як це працюватиме

Нещодавно прийнято Закон України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» від 25 квітня 2019 року № 2704-VIII (далі — Закон № 2704).

Потім 15 травня 2019 року його підписав президент Петро Порошенко.

16 липня 2019 року Закон № 2704 набрав чинності (окрім низки норм, які стають чинними у термін від 6 місяців до 10,5 років).НОВОСТИ ЗАКОНОДАТЕЛЬСТВА
Затверджено нові форми акцизних накладних

У попередньому номері ми вже писали, що Державна регуляторна служба проінформувала про погодження проекту наказу Мінфіну, яким затверджують такі форми:

 • Заявка на поповнення (коригування) залишку спирту етилового.
 • Заявка на поповнення (коригування) залишку пального.
 • Акцизна накладна форми «П».
 • Розрахунок коригування акцизної накладної форми «П».
 • Акцизна накладна форми «С».
 • Розрахунок коригування акцизної накладної форми «С».

Учаснику аукціону повернули гарантійний внесок: податкові наслідки для ФОП-єдинників
ДФСУ («ЗІР», підкатегорія 107.04) вказує: суми гарантійних внесків, сплачені для участі в аукціоні та повернуті після його проведення учасникам аукціону, які не були визнані переможцями, не включаються до складу доходу ФОП — платника єдиного податку, оскільки такі внески не є оплатою за товари (роботи, послуги).

Нюанси подання заяви про застосування спрощеної системи через Електронний кабінет

Для обрання або переходу на сплату єдиного податку суб’єкт господарювання подає до контролюючого органу заяву про застосування спрощеної системи оподаткування (далі — Заяву ЄП) (пп. 298.1.1 Податкового кодексу України). Якщо Заяву ЄП подає загальносистемник, який бажає стати єдинником, то до неї додається розрахунок доходу за попередній календарний рік, що передує року переходу на спрощену систему оподаткування (далі — Розрахунок доходу). 


Суд про умови для звільнення єдинника від сплати земельного податку

Верховний Суд України у постанові від 10 червня 2019 року в справі № 826/14513/16 (адміністративне провадження №  К/9901/30920/18) зазначив: умовою несплати земельного податку (згідно з п. 297.1 Податкового кодексу України, далі — ПК) є використання ФОП-єдинником (власником чи користувачем) земельної ділянки для проведення господарської діяльності. 


Страховий стаж працівника при розрахунку суми лікарняних у 2019 році

Розмір допомоги по тимчасовій непрацездатності залежить від страхового стажу працівника: чим більший стаж — тим більший відсоток виплати. Отже, роботодавцям потрібно враховувати вплив страхового стажу на розмір лікарняних.


Калькуляції, технологічні картки, картки розкрою не є первинними документами

Верховний Суд (постанова від 10 червня 2019 року в справі № 804/5840/16, адміністративне провадження № К/9901/35378/18)  вказав: калькуляції, лімітно-забірні картки, технологічні картки, картки розкрою тощо не є первинними бухгалтерськими документами з огляду на вимоги Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16 липня 1999 року № 996-XIV.


Запроваджено електронну форму ТТН

Міністерство інфраструктури наказом від 3 червня 2019 року № 413 (далі — Наказ № 413) внесло зміни до Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, затверджених наказом Міністерства транспорту від 14 жовтня 1997 року № 363 (далі — Правила).

Наказ № 413 набрав чинності 12 липня 2019 року.

Слід зазначити, що форму товарно-транспортної накладної (далі — ТТН) викладено у новій редакції (додаток 7 до Правил).


Механізм скасування реєстрації РРО

У Головному управлінні ДФС у Луганській області проінформували, що в разі потреби скасування реєстрації РРО суб’єкт господарювання (або його представник) подає до контролюючого органу за місцем реєстрації РРО заяву за формою № 4-РРО та реєстраційне посвідчення.


Відеозйомку перевіряльники використовують для доказу приховування трудових відносин

Під час здійснення одного із інспекційних відвідувань інспекторами Управління Держпраці у Черкаській області зафіксовано такі порушення.ДЛЯ ВСЕХ ЧАСТНЫХ ПРЕДПРИНИМАТЕЛЕЙ
Повідомлення про прийняття працівника на роботу: головні нюанси

Наведемо основні моменти, пов’язані з поданням повідомлення про прийняття працівника на роботу.ВСЁ ДЛЯ ПЛАТЕЛЬЩИКОВ ЕДИНОГО НАЛОГА
Спрощена система оподаткування очима фіскалів (ставки єдиного податку, порядок нарахування та сплати єдиного податку)
Редакція продовжує цикл публікацій, у яких наведено роз’яснення фіскалів щодо застосування спрощеної системи (початок див. у № 10–13 газети за 2019 рік).

Єдинник не надав заяву про зміну видів діяльності: які наслідки

Доходи від нових видів діяльності мають бути зазначені в Єдиному державному реєстрі (далі — ЄДР) до моменту їх одержання. Якщо нового виду діяльності там немає, то єдинник повинен внести відповідні зміни до ЄДР. Для цього ФОП треба подати державному реєстраторові картку за формою № 11 (яка затверджена наказом Мін’юсту від 18 листопада 2016 року № 3268/5).ПРАВОВАЯ ШКОЛА ЧАСТНЫХ ПРЕДПРИНИМАТЕЛЕЙ
Шпаргалка від Держпраці: від прийняття до звільнення працівника

Прийняття на роботу працівника, як пра­вило, проводиться у такий спосіб:

 • громадянин подає відповідні документи щодо працевлаштування та пише заяву на прийняття його на посаду;
 • укладається трудовий договір з праців­ни­ком, на підставі якого роботодавцем оформлюється наказ/розпорядження про прийняття на роботу;
 • роботодавець ознайомлює працівника з правилами внутрішнього трудового розпорядку, посадовою інструкцією, а також проводить інструктування працівника з техніки безпеки, виробничої санітарії, гігієни праці і протипожежної охорони тощо;
 • роботодавець до початку роботи надсилає до фіскального органу повідомлення про прийняття працівника;
 • роботодавець оформляє трудову книжку відповідно до вимог чинного законодавства, заповнює особову картку типової форми № П-2, формує особову справу працівника (див. на стор. 24 примітку редакції № 1);
 • в подальшому відпрацьовані дні працівника заносяться роботодавцем до табеля обліку використання робочого часу;
 • заробітна плата (посадовий оклад / тариф­на ставка) повинна бути зазначена у штатному розписі (див. на стор. 24 примітку редакції № 2).