Содержание

НОВОСТИ ЗАКОНОДАТЕЛЬСТВА
Уряд затвердив положення для податкової та митної служб

Спочатку 18 грудня 2018 року Кабмін ухвалив постанову № 1200 про реорганізацію Державної фіскальної служби шляхом поділу на Державну податкову службу (далі — ДПС) і Державну митну службу (далі — ДМС) (детальніше про це див. у № 2 газети за 2019 рік). А тепер КМУ прийняв постанову від 6 березня 2019 року № 227 (далі — Постанова № 227), якою затверджені:

  • Положення про Державну податкову службу України;
  • Положення про Державну митну службу України.

Кабмін скасував Книгу відгуків і пропозицій: що далі?
Книга відгуків і пропозицій запроваджена ще за радянських часів з метою захисту прав споживачів. Мінекономрозвитку вважає, що така форма захисту є неефективною і жодним чином не вирішує  проблем споживачів. На його думку, існує низка сучасних і більш дієвих інструментів для споживачів захистити свої права: можливість залишати відгуки на сайтах самих закладів або ж на інших спеціалізованих сайтах, прямі звернення до Держпродспоживслужби, ДФСУ, суду. 

Чи може жінка працювати після настання строку відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами?
Управління Держпраці у Хмельницькій області зазначило, що чинним законодавством не передбачено права одночасного отримання працівником виплат за загальнообов’язковим соціальним страхуванням та заробітної плати за виконану роботу. Розмір зазначеної допомоги надається застрахованій особі за фактичний період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами.

За відсутність правил внутрішнього трудового розпорядку ФОП-роботодавця чекають штрафи
ФОП у розумінні норм КЗпП виступає роботодавцем, тому він має розробляти правила внутрішнього трудового розпорядку.

Особливості роботи працівників у нічний час
Нічним вважається час з 10 години вечора до 6 години ранку (ст. 54 Кодексу законів про працю України, далі — КЗпП). При роботі в нічний час встановлена тривалість роботи (зміни) скорочується на одну годину. Це правило не поширюється на працівників, для яких уже передбачено скорочення робочого часу (див. у п. 2 ч. 1 і ч. 3 ст. 51 КЗпП).

27,3% перевірених Фондом листків непрацездатності видані з порушеннями
Фонд соціального страхування України повідомив, що упродовж 2018 року було здійснено перевірки 207495 листків непрацездатності. У тому числі під час перевірок страхувальників (роботодавців) проаналізовано 31481 лікарняний листок, з яких 27,3% видані з порушенням Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров’я України, Міністерства праці та соціальної політики України, Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності України, Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 3 листопада 2004 року № 532/274/136-ос/1406.

Фондом відновлено планові перевірки страхувальників
Фондом соціального страхування України з березня 2019 року відновлено проведення планових перевірок страхувальників щодо використання ними коштів Фонду.


ДЛЯ ВСЕХ ЧАСТНЫХ ПРЕДПРИНИМАТЕЛЕЙ
Головні правила виплати зарплати (продовження)
У попередніх номерах розглянуто порядок обчислення та виплати авансів, у цьому перейдемо до порядку розрахунку місячної суми зарплати, а також порядку оподаткування зарплати (за першу та другу половину місяця).


ДЛЯ ЧАСТНЫХ ПРЕДПРИНИМАТЕЛЕЙ НА ОБЩЕЙ СИСТЕМЕ
Механізм виправлення загальносистемником помилок в річній Декларації про доходи
Якщо Ви виявили помилку щодо ПДФО та військового збору (далі — ВЗ), не кваптеся її виправляти. Подивіться, коли її було допущено. Уся справа в тому, що згідно з п. 102.1 Податкового кодексу України (далі — ПК) контролюючий орган має право самостійно визначити суму грошових зобов’язань платника не пізніше закінчення 1095 дня, що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації та/або граничного строку сплати грошових зобов’язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо таку звітність було надано пізніше, — за днем її фактичного подання.


ВСЁ ДЛЯ ПЛАТЕЛЬЩИКОВ ЕДИНОГО НАЛОГА
Фізособа надала нерухомість в оренду як громадянин і як ФОП-­єдинник: податкові наслідки
Запитання: В Єдиному державному реєстрі та Реєстрі платників єдиного податку у ФОП-єдинника вказаний код КВЕД 68.20 «Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна». Чи може ця особа надати нерухомість в оренду: одне майно як громадянин, а інше як ФОП-єдинник? При цьому загальна площа майна, яке передано в оренду (як громадянин і як ФОП-єдинник), не перевищує норм, зазначених у пп. 291.5.3 Податкового кодексу України.

Виправлення помилок у «єдиноподатковій» декларації

ФОП першої та другої групи повинні подавати Податкову декларацію платника єдиного податку — фізичної особи — підприємця (далі — Декларація єдинника) (її форма затверджена наказом Мінфіну України від 19 червня 2015 року № 578) щорічно не пізніше, ніж протягом 60 календарних днів після закінчення звітного року (при переході у вищу групу або на загальну систему потрібно подавати квартальну Декларацію єдинника — не пізніше, ніж протягом 40 календарних днів після закінчення відповідного кварталу).

Платники третьої групи подають Декларацію єдинника щоквартально — не пізніше, ніж протягом 40 календарних днів після закінчення звітного кварталу.

У разі якщо у майбутніх податкових періодах платник податків самостійно виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним Декларації єдинника, він має право самостійно виправити помилку одним із трьох варіантів, зазначених у п. 50.1 Податкового кодексу України (далі — ПК):

  • подати уточнюючу Декларацію єдинника за формою, чинною на час подання уточнюючого розрахунку;
  • відобразити уточнені показники у складі поточної Декларації єдинника (якщо виправлення помилок за минулі звітні періоди здійснюється у складі звітної декларації);
  • подати нову звітну Декларацію єдинника з виправленими показниками до закінчення граничного строку подання декларації за цей же звітний період. Для цього у полі, де вказується тип декларації, потрібно зробити відмітку «звітна нова». Тоді раніше подана Декларація єдинника анулюється, остання вважається дійсною (у законодавстві не має обмежень щодо кількості разів подання нової звітної декларації, головна вимога — дотримання строків їх подання).