Содержание

НОВОСТИ ЗАКОНОДАТЕЛЬСТВА
НБУ знизив облікову ставку до 17,5%
Правління Національного банку ухвалило рішення від 25 квітня 2019 року № 311-рш, яким передбачено зниження облікової ставки до 17,5% річних з 26 квітня 2019 року. Це зниження обумовлено стійкою тенденцію щодо уповільнення інфляції в економіці до запланованої цілі у розмірі 5%.

Відображення у ф. № 1ДФ зарплати за сумісництвом і за основним місцем

Доходи у вигляді заробітної плати, нараховані (виплачені) працівнику відповідно до умов трудового договору (як за основним місцем роботи, так і за сумісництвом), зазначаються в податковому розрахунку за формою № 1ДФ під ознакою доходу «101».


Як розраховує єдиний податок підприємець — платник турзбору

Особливість справляння туристичного збору полягає у тому, що обов’язок щодо нарахування податкового зобов’язання зі збору та сплати його до відповідного місцевого бюджету має податковий агент, а платник туристичного збору сплачує його податковому агенту.


Тимчасова втрата працездатності у зв’язку з вагітністю та пологами: коли діє «єдиноподаткова» пільга

Першо- та другогрупники, які не використовують працю найманих осіб, звільняються від сплати єдиного податку протягом одного календарного місяця на рік на час відпустки, а також за період хвороби, підтвердженої копією листка (листків) непрацездатності, якщо вона триває 30 і більше календарних днів (п. 295.5 ПК).


РРО-нововведення

Затверджені нові порядки ведення Реєстру екземплярів реєстраторів розрахункових операцій (далі — Реєстр екземплярів РРО) та Реєстру центрів сервісного обслуговування реєстраторів розрахункових операцій (далі — Реєстр ЦСО). Відповідний наказ Міністерства фінансів України від 13 лютого 2019 року № 64 (далі — Наказ № 64) набрав чинності з 19 квітня 2019 року (з дня його офіційного опублікування).


Документи, які потрібно зберігати власнику РРО

ГУ ДФС у Тернопільській області вказує, що суб’єкти господарювання, які використовують РРО для реєстрації розрахункових операцій у готівковій та/або безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, зобов’язані (п. 4 розділу III Порядку реєстрації та застосування реєстраторів розрахункових операцій, що застосовуються для реєстрації розрахункових операцій за товари (послуги), затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 14 червня 2016 року № 547), зокрема:

  • у кінці робочого дня (зміни) друкувати на РРО (за винятком автоматів з продажу товарів/послуг) фіскальні звітні чеки у разі здійснення розрахункових операцій;
  • забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі кош­тів, яка зазначена в денному звіті РРО, а у випадку використання розрахункової книжки — загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня;
  • друкувати X-звіти, Z-звіти та інші документи, що передбачені документацією на РРО, відповідно до законодавства;
  • зберігати на місці проведення розрахунків реєстраційне посвідчення та останню довідку про опломбування РРО або їх копії.

Нюанси застосування РРО при безготівкових розрахунках

В індивідуальній податковій консультації від 13 березня 2019 року № 1027/6/99-99-14-05-01-15/ІПК ДФСУ зробила 2 висновки для платників, які повинні застосовувати РРО відповідно до Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 6 липня 1995 року № 265/95-ВР.


До Державного реєстру РРО включено новітні моделі

ДФСУ включено до Державного реєстру РРО 8 новітніх моделей програмних/програмно-технічних комплексів, призначених для реєстрації розрахункових операцій, які беруть участь у експериментальному проекті. Саме ці моделі застосовуватимуть у своїй діяльності користувачі-учасники експериментального проекту з впровадження інноваційних технологічних рішень для реєстрації розрахункових операцій у сфері торгівлі (у тому числі інтернет-торгівлі), громадського харчування, торгівлі через автомати для продажу товарів (послуг), перевезення пасажирів тощо.


Які існують вимоги до оформлення оголошення про працевлаштування

У рекламі про вакансії (прийняття на роботу) роботодавцям забороняється зазначати вік кандидатів, пропонувати роботу лише жінкам або чоловікам, висувати вимоги, що надають перевагу жіночій або чоловічій статі, представникам певної раси, кольору шкіри, щодо політичних, релігійних та інших переконань, членства у професійних спілках або інших об’єднаннях громадян, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками (крім випадків, визначених законодавством, та випадків специфічної роботи, яка може виконуватися тільки особами певної статі) (ст. 11 Закону України «Про зайнятість населення» від 5 липня 2012 року № 5067-VI, ч. 1 ст. 24-1 Закону України «Про рекламу» від 3 липня 1996 року № 270/96-ВР, далі — Закон № 270).


Працівник захворів у відпустці: як коригувати відпускні

У разі тимчасової непрацездатності працівника (засвідченої у встановленому порядку) щорічна відпустка має бути перенесена на інший період або продовжена (ст. 11 Закону України «Про відпустки» від 15 листопада 1996 року № 504/96-ВР).

Строки, на які переноситься або продовжується відпустка, установлюються за угодою між працівником та роботодавцем. Це оформляється новим наказом (розпорядженням) на підставі листка непрацездатності та заяви працівника.


ТОП-5 сфер, де зафіксовано найбільшу кількість легалізованих працівників
ДФСУ повідомляє, що завдяки запровадженим заходам з детінізації відносин у сфері зайнятості населення та посиленню роз’яснювальної роботи роботодавці продовжують активно оформлювати трудові відносини з найманими працівниками.


ОТЧЁТНОСТЬ ЧАСТНЫХ ПРЕДПРИНИМАТЕЛЕЙ
Чому платники отримали попередження у квитанціях від податківців

З 16 квітня 2019 року (орієнтовно — з другої половини дня) у відповідь на всі документи, які направлені на Єдине вікно, та у разі, якщо ці документи підписані особистими ключами (кваліфікованими електронними підписами, далі — КЕП), які знаходяться на незахищених носіях інформації (токенах), буде приходити Квитанція № 1 з попередженням такого змісту:

«Порушено вимоги Закону України «Про електронні довірчі послуги», а саме: сертифікат не містить ознаку «Приватний ключ згенерований у пристрої» (див. нижче Приклад 1 Квитанції № 1). 

Пізніше текст повідомлення було змінено на:

«Додатково повідомляємо: особистий ключ електронного підпису розміщено на незахищеному носії інформації, при цьому відповідно до вимог Закону України «Про електронні довірчі послуги» — особистий ключ кваліфікованого електронного підпису повинен зберігатись у захищеному носії інформації (у кваліфікованому засобі електронного підпису)» (див. нижче Приклад 2 Квитанції № 1).ДЛЯ ВСЕХ ЧАСТНЫХ ПРЕДПРИНИМАТЕЛЕЙ
Як ФОП оподатковувати соцдопомогу «для себе»

У попередніх публікаціях ми розглянули етапи, які повинен пройти ФОП для отримання соцдопомоги (№ 5 газети за 2019 рік); числовий приклад розрахунку соцдопомоги із заповненням заяви-розрахунку та повідомлення про виплату коштів застрахованим особам (№ 7 газети за 2019 рік). Тепер перейдемо до податкових нюансів.ДЛЯ ЧАСТНЫХ ПРЕДПРИНИМАТЕЛЕЙ НА ОБЩЕЙ СИСТЕМЕ
Облік витрат у загальносистемника

У № 7 газети за 2019 рік ми розглянули нюанси, пов’язані з визначенням доходів. А тепер пере­­йдемо до витрат. Для підприємця важливо правильно визначити витрати, адже вони зменшують чистий дохід загальносистемника, який є податковою базою для обчислення: ПДФО, військового збору та ЄСВ. Фіскали при перевірках дуже прискіпливо перевіряють саме витрати. На жаль, підприємці часто помиляються, адже норми податкового законодавства не зовсім чіткі.


Головне про основні засоби та нематеріальні активи у загальносистемників

Ця публікація буде цікава загальносистемникам, яким з 1 січня 2017 року дозволили відносити на витрати суму амортизації, яка обчислюється виходячи із вартості основних засобів (далі — ОЗ) й нематеріальних активів (далі — НА) та строку їх корисного використання.ВСЁ ДЛЯ ПЛАТЕЛЬЩИКОВ ЕДИНОГО НАЛОГА
Правила використання РРО: пам’ятка від фіскалів для єдинників
У публікації наведено 7 найцікавіших випадків, у яких надається відповідь: чи треба застосовувати РРО ФОП-єдинникам (у розрізі їхніх груп).


ПРАВОВАЯ ШКОЛА ЧАСТНЫХ ПРЕДПРИНИМАТЕЛЕЙ
Нюанси надання відпустки під час карантину
Управління Держпраці у Запорізькій області надало відповідь на три запитання.

Кодекс з процедур банкрутства: коли запрацює та яких нововведень слід чекати

19 квітня 2019 року президент нарешті підписав Кодекс України з процедур банкрутства від 18 жовтня 2018 року № 2597-VIII (законопроект від 26 лютого 2018 року № 8060) (далі — КПБ).