Главная arrow Архив газеты arrow 2019arrow 01arrow Відображення доходів працівника-­інваліда в ЄСВ­-звітіДЛЯ ВСЕХ ЧАСТНЫХ ПРЕДПРИНИМАТЕЛЕЙ
Відображення доходів працівника-­інваліда в ЄСВ­-звіті

З 1 січня 2019 року фізичні особи — підприємці почали застосовувати ставку ЄСВ до доходів працівників — осіб з інвалідністю у розмірі 8,41%. Відповідні зміни до ч. 13 ст. 8 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 8 липня 2010 року № 2464-VI (далі — Закон № 2464) внесено Законом України від 23 листопада 2018 року № 2628-VIII.

Нагадуємо: до 1 січня 2019 року ставка ЄСВ у розмірі 8,41% до доходів працівників — осіб з інвалідністю поширювалась тільки на юридичних осіб. А роботодавці-підприємці сплачували ЄСВ за загальною ставкою 22%.

Увага! До доходів працівників з інвалідністю, які нараховані до 1 січня 2019 року (наприклад, зарплата за грудень 2018 року), застосовується ставка ЄСВ в розмірі 22%, навіть, якщо ці доходи виплачують після 1 січня 2019 року.

Особливості заповнення ЄСВ-звіту

У зв’язку із вищезазначеним у підприємців-роботодавців змінився порядок заповнення таблиці 1 та таб­лиці 6 Звіту про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, надбавки, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за формою № Д4 (далі — форма № Д4) (інші таблиці форми № Д4 це нововведення не зачіпає). 

Таблиця 1

До бази ЄСВ-нарахування (зарплати, лікарняних, декретних) для працівників з інвалідністю ФОП-роботодавці застосовують понижену ставку — 8,41%. 

Одночасно з цим у таблиці 1 форми № Д4 є рядки, в яких відображають довідкові суми ЄСВ, які не сплачують, але розраховують виходячи зі ставки 22% до усієї бази обкладання (зарплати, лікарняних, декретних) осіб з інвалідністю. Для цього у рядку 3 форми № Д4 є підрядки (для ФОП-роботодавців — це підрядок 3.2.1), суми з яких не потрапляють до загальної суми нарахованого ЄСВ (рядок 3 таблиці 1).

Раніше ФОП-роботодавці підрядок 3.2.1 форми № Д4 не заповнювали, адже вони застосовували тільки ставку в розмірі 22%. Але з 1 січня 2019 року ситуація змінилась.

Ще слід зазначити, що в таблиці 1 є спеціальні рядки, які заповнюють роботодавці щодо працівників з інвалідністю. Але в них вказано, що ставка ЄСВ у розмірі 8,41% поширюється на підприємства, установи, організації, і нічого не сказано про ФОП. Це пояснюється тим, що після внесення змін до Закону № 2464 Мінфін поки що не відкоригував норми Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Мінфіну від 14 квітня 2015 року № 435 (далі — Порядок № 435). Редакція вважає, що ФОП-роботодавці повинні використовувати відповідні рядки. Сподіваємося, що в подальшому наша позиція буде підтверджена офіційними роз’ясненнями.

Таблиця 6

Звернемо увагу лише на особливості заповнення графи 9 таблиці 6 форми № Д4. У ній слід зазначити код категорії застрахованої особи (далі — ЗО) згідно з додатком 2 до Порядку № 435. Працівникові з інвалідністю, на доходи якого нараховується ЄСВ за пільговою ставкою (8,41%), відображаємо суму:

  • зарплати — з кодом категорії ЗО «2»;
  • лікарняних — з кодом категорії ЗО «36»;
  • допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами — з кодом категорії ЗО «43».
У розшифровці вищенаведених кодів вказується, що вони поширюються на підприємства, установи, організації, і нічого не сказано про ФОП. Також як і в ситуації із рядками таблиці 1 форми № Д4, редакція вважає, що ФОП-роботодавці повинні використовувати зазначені коди.