Главная arrow Архив газеты arrow 2019arrow 05arrow Алгоритм отримання соцдопомоги ФОПДЛЯ ВСЕХ ЧАСТНЫХ ПРЕДПРИНИМАТЕЛЕЙ
Алгоритм отримання соцдопомоги ФОП

Приватні підприємці, які сплачують ЄСВ «за себе», є застрахованими особами. То­му вони мають право на матеріальне забезпечення за рахунок Фонду соціального страхування (далі — Фонд) (зокрема, у зв’язку із тимчасовою непрацездатністю; вагітністю та пологами).

Строки надання соцдопомог та нюанси їх виплати

Страхові випадки для виплати лі­карняних перелічені в ст. 22 Закону України «Про загаль­нообов’язкове державне соціальне страхування» від 23 вересня 1999 року № 1105-XIV (далі — Закон № 1105). Страхові випадки для виплати лікарняних і нюанси їх виплати систематизуємо у нижченаведеній таблиці.

Причина тимчасової непрацездатності

Порядок фінансування лікарняних Фондом соцстрахування

Тимчасова непрацездатність ФОП внаслідок захворювання або травми, не пов’язаної з нещасним випадком на виробництві

     З 6-го дня за увесь період до відновлення працездатності або до встановлення МСЕК інвалідності (ч. 2 ст. 22 Закону № 1105).

Перші 5 календарних днів не оплачуються!
Перші 5 днів тимчасової непрацездатності незалежно від її причини оплачуються коштом роботодавця (у нашому випадку ці кошти ніким не компенсуються підприємцю, оскільки у нього немає роботодавця). Але допомога по тимчасовій непрацездатності по догляду за хворою дитиною чи хворим членом сім’ї оплачується з першого дня за рахунок Фонду

Необхідність догляду за хворою дитиною віком до 14 років

     З 1-го дня періоду, протягом якого дитина потребувала догляду, але не більше ніж за 14 календарних днів.

У разі стаціонарного лікування дитини — з 1-го дня за весь час пе­ребування особи в стаціонарі разом з хворою дитиною (ч. 3 ст. 22 Закону № 1105)
Необхідність догляду за хворим членом сім ’ї (окрім дитини віком до 14 років)

З 1-го дня, але не більше ніж за 3 календарних дні, а у виняткових випадках, з урахуванням тяжкості захворювання члена сім’ї та побутових обставин, — не більше ніж за 7 календарних днів
(ч. 4 ст. 22 Закону № 1105)

Необхідність догляду за дитиною віком до 3 років або дитиною-інвалідом віком до 18 років у разі хвороби матері або іншої особи, що фактично здійснює догляд за такою дитиною

З 1-го дня за увесь період хвороби матері або іншої особи, що фактично здійснює догляд за дитиною (ч. 5 ст. 22 Закону № 1105)

Крім того (див. вище у таблиці), допомога по тимчасовій непрацездатності надається у разі:

  • карантину, накладеного органами санітарно-епідеміологічної служби;
  • тимчасового переведення застрахованої особи відповідно до медичного висновку на легшу, нижчеоплачувану роботу (під сумнівом для застосування ФОП);
  • протезування з поміщенням у стаціонар протезно-ортопедичного підприємства;
  • перебування в реабілітаційних відділен­нях санаторно-курортного закладу після перенесених захворювань і травм.

Допомога по вагітності та пологах застра­хованій особі виплачується за весь період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами, тривалість якої становить 70 календарних днів до пологів і 56 (у разі ускладнених пологів або народження двох чи більше дітей — 70) календарних днів після пологів. Жінкам, віднесеним до 1–3 категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, допомога по вагітності та пологах виплачується за 180 календарних днів зазначеної відпустки (90 — до пологів та 90 — після пологів). Розмір зазначеної допомоги обчислюється сумарно та надається застрахованій особі в повному обсязі незалежно від кількості днів відпустки, фактично використаних до пологів (ст. 25 Закону № 1105).

Отримати декретні жінки-ФОП можуть на підставі листка непрацездатності. Його видають на кількість днів, що відповідають періоду відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами, зазвичай 126 календарних днів (як правило, видають з 30-го тижня вагітності).

Етапи, які треба пройти ФОП для отримання соцдопомоги

Наведемо етапи, через які потрібно пройти для отримання соцдопомоги страхувальнику в разі настання страхового випадку у зв’язку із тимчасовою непрацездатністю, а також вагітністю та пологами.