Главная arrow Архив газеты arrow 2019arrow 05arrow Як підприємцю відобразити «роздрібну» виручку в Книзі облікуДЛЯ ВСЕХ ЧАСТНЫХ ПРЕДПРИНИМАТЕЛЕЙ
Як підприємцю відобразити «роздрібну» виручку в Книзі обліку

Запитання: ФОП використовує РРО. Як заповнювати Книгу обліку, якщо він отримує оплату як готівкою, так і платіжними картками?

Відповідь: Покупці-громадяни при придбанні товарів (послуг) розраховуються з продавцем-підприємцем як готівкою, так і за допомогою платіжних карток через термінал. При цьому слід врахувати, що згідно із Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 6 липня 1995 року № 265/95-ВР (далі — Закон № 265) використання платіжних карток є безготівковим розрахунком. У цій консультації проаналізуємо, як правильно відображати ФОП-продавцю доходи від продажу товарів (послуг) покупцям-громадянам.

1. Заповнення Книги обліку 

Порядок відображення готівкових і «картково-термінальних» доходів у Книзі обліку має нюанси, які залежать від системи оподаткування. 

Спрощена система
При отриманні єдинником протягом дня доходу у готівковій та безготівковій формах, кожен такий вид доходу відображається в Книзі окремо (окремим рядком) підсумково за день (такий порядок ведення книги обліку передбачений у наказі Мінфіну від 19 червня 2015 року № 579). ГУ ДФС у м. Києві в листі від 13 жовтня 2016 року № 6642/В/26-15-13-02-15 повідомляє, що такий же порядок застосовується і до підсумкових записів за місяць, квартал, рік.

Загальна система
Для загальносистемників такої вимоги не існує — вони відображають усю отриману протягом дня суму доходу, не розділяючи його на готівковий та безготівковий.

Висновки
Сума отриманого доходу (у тому числі як готівкового, так і безготівкового) відображається:

  • єдинниками — у графі 2 розділу І Книги обліку доходів і витрат (третьогрупники — платники ПДВ) та у графі 2 Книги обліку доходів (першо-, друго- та третьогрупники, які не є платниками ПДВ);
  • загальносистемниками — у графі 2 Книги обліку доходів і витрат.
2. Особливості відображення доходу
Розглянемо порядок виникнення доходу за­лежно від способу розрахунків покупців-громадян з ФОП-продавцями.