Главная arrow Архив газеты arrow 2019arrow 05arrow Як єдиннику визначити експортний дохідНОВОСТИ ЗАКОНОДАТЕЛЬСТВА
Як єдиннику визначити експортний дохід

Юридичні нюанси

Обов’язковому продажу на валютному ринку підлягає частина надход­жень в іноземній валюті з-за кордону на користь, зокрема, фізичних осіб — підприємців (пп. 1 п. 24 розділу ІІІ Положення про заходи захисту та визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валюті, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 2 січня 2019 року № 5, далі — Положення № 5) (з 7 по 28 лютого 2019 року в розмірі 50%, з 1 березня 2019 року — в розмірі 30%). 

Решта надходжень в іноземній валюті залишається в розпорядженні платника (п. 25 розділу ІІІ Положення № 5).

Банк зобов’язаний попередньо зараховувати надходження в іноземній валюті, які підлягають обов’язковому продажу, на розподільчий рахунок (п. 28 розділу ІІІ Положення № 5). А потім банк здійснює обов’язковий продаж валютних надходжень (п. 29 розділу ІІІ Положення № 5):

  • без доручення клієнта;
  • виключно наступного робочого дня після дня зарахування таких надходжень на розподільчий рахунок.

На поточні рахунки в іноземній валюті зараховуються кошти, зокрема, перераховані з-за кордону нерезидентами за зовнішньоекономічними контрактами (договорами, угодами) через розподільчі рахунки (п. 5.3 глави 5 Інструкції про порядок відкриття, використання і закриття рахунків у національній та іноземних валютах, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 12 листопада 2003 року № 492, далі — Інструкція № 492). Зарахування коштів на поточний рахунок в іноземній валюті та використання коштів з цього рахунку у ФОП здійснюється в режимі, який встановлений для юросіб-резидентів (п. 5.6 глави 5 Інструкції № 492).

Оподаткування

У нижченаведеній таблиці систематизуємо висновки ДФСУ (які вона зробила в індивідуальній податковій консультації від 29 січня 2019 року № 296/6/99-99-13-01-03-15/ІПК та в «ЗІР», підкатегорія 107.04) щодо порядку обчислення доходів єдинника в іноземній валюті від здійснення операцій з експорту товарів (робіт, послуг).

Вид рахунку

Як визначається дохід

 

Поточний рахунок 
у гривнях

 

До складу доходу включається сума коштів, яка надійшла на поточний рахунок у гривнях від обов’язкового продажу на міжбанківському валютному ринку України

Поточний рахунок в іноземній валюті

Валютні кошти перераховуються у гривні за офіційним курсом НБУ на дату надходження їх на валютний рахунок фізичної особи — підприємця