Главная arrow Архив газеты arrow 2019arrow 06arrow Механізм виправлення загальносистемником помилок в річній Декларації про доходиДЛЯ ЧАСТНЫХ ПРЕДПРИНИМАТЕЛЕЙ НА ОБЩЕЙ СИСТЕМЕ
Механізм виправлення загальносистемником помилок в річній Декларації про доходи

Строк давності для виправлення податкових помилок

Якщо Ви виявили помилку щодо ПДФО та військового збору (далі — ВЗ), не кваптеся її виправляти. Подивіться, коли її було допущено. Уся справа в тому, що згідно з п. 102.1 Податкового кодексу України (далі — ПК) контролюючий орган має право самостійно визначити суму грошових зобов’язань платника не пізніше закінчення 1095 дня, що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації та/або граничного строку сплати грошових зобов’язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо таку звітність було надано пізніше, — за днем її фактичного подання. 

Якщо протягом зазначеного строку контролюючий орган не визначає суму податкових зобов’язань, платник вважається звільненим від цього зобов’язання, а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку. 

Однак у разі виправлення помилки строк давності збільшується: контролюючий орган має право визначити суму податкових зобов’язань за такою помилковою декларацією протягом 1095 днів з дня подання уточнюючого розрахунку.

Таким чином, виходячи із чинного законодавства, після закінчення «1095 днів» помилку щодо ПДФО/ВЗ не виправляють. Цей нюанс слід врахувати.

Тому платник, який виявив помилку, повинен проаналізувати, як йому вигідніше зробити. Якщо в результаті помилки вийшла недоплата і «1095 днів» скоро минуть (наприклад, через півроку), то, можливо, цю помилку щодо ПДФО/ВЗ і не має сенсу виправляти. 

А ось якщо помилка навпаки призвела до завищення податкових зобов’язань, то доцільно поквапитися, щоб вкластися в «1095 днів» (так платник зможе повернути надлишково сплачені податки). Однак платник повинен пам’ятати про збільшення строку податкової давності при виправленні помилок.

Наведемо приклад.
Якщо помилку щодо ПДФО допущено за 2016 рік. Податкова декларація про майновий стан і доходи (далі — Декларація про доходи) подавалася не пізніше 9 лютого 2017 року. Саме від останньої дати й відлічується 1095 днів. Тоді помилку за 2016 рік можна (а іноді навіть і потрібно) виправити до 10 лютого 2020 року.

Переплетіння помилок з ЄСВ і ПДФО/ВЗ «за себе»

Базою обкладання ПДФО, ВЗ і ЄСВ «за себе» є чистий дохід загальносистемника (різ­ниця між доходами і витратами). Хоча щодо ЄСВ є нюанси в обчисленні (місячна сума ЄСВ має бути у межах «верхнього» та «нижнього» діапазону). Отже, навіть якщо у загальносистемника за результатами року будуть збитки або середньомісячний чистий дохід не дотягне мінімальної заробітної плати, то місячна сума ЄСВ має бути не менше мінімального страхового внеску (детальніше про обчислення ЄСВ загальносистемником див. на стор. 20–24 № 1 газети за 2019 рік). 

Отже, помилки щодо ПДФО/ВЗ можуть вплинути на розмір ЄСВ. Причому слід зазначити, що на відміну від ПДФО/ВЗ у ЄСВ немає строків позовної давності (тобто конт­ролюючі органи перевіряють за весь неперевірений період).

Далі у публікації розглянуто:

  • види податкових помилок;
  • варіанти виправлення помилок;
  • виправлення помилок в уточнюючій Декларації про доходи;
  • порядок заповнення Додатка Ф2 при виправленні помилок;
  • приклади заповнення уточнюючої Декларації про доходи.