Главная arrow Архив газеты arrow 2019arrow 06arrow Кабмін скасував Книгу відгуків і пропозицій: що далі?НОВОСТИ ЗАКОНОДАТЕЛЬСТВА
Кабмін скасував Книгу відгуків і пропозицій: що далі?

Книга відгуків і пропозицій запроваджена ще за радянських часів з метою захисту прав споживачів. Мінекономрозвитку вважає, що така форма захисту є неефективною і жодним чином не вирішує  проблем споживачів. На його думку, існує низка сучасних і більш дієвих інструментів для споживачів захистити свої права: можливість залишати відгуки на сайтах самих закладів або ж на інших спеціалізованих сайтах, прямі звернення до Держпродспоживслужби, ДФСУ, суду. 

Слід зазначити, що Держпродспоживслужба проти скасування обов’язкового ведення Книги відгуків і пропозицій (див. у № 21 газети за 2018 рік). Вона вважає, що Книга відгуків і пропозицій є одним із механізмів відстоювання споживачами своїх прав та інтересів перед недобросовісними суб’єктами господарювання, а також одним із шляхів врегулювання спірної ситуації без звернення споживача до органів контролю чи суду.

Мінекономрозвитку на своєму сайті вказав, що КМУ в постанові від 6 березня 2019 року № 168 (далі — Постанова № 168) скасував норму щодо обов’язкового ведення Книги відгуків і пропозицій (тобто позиція Мінекономрозвитку перемогла). Це відбулось шляхом внесення змін до Порядку провадження торговельної діяльності та правил торговельного обслуговування на ринку споживчих товарів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 червня 2006 року № 833 (да­лі — Порядок № 833), у старій редакції якого було зазначено, що суб’єкти господарювання повинні забезпечити наявність на видному та доступному місці в куточку споживача Книги відгуків і пропозицій. Однак Постановою № 168 цю вимогу прибрали.

Незважаючи на те що Мінекономрозвитку на своєму сайті вказав, що КМУ скасував норму щодо обов’язкового ведення Книги відгуків і пропозицій, поки існує багато документів, в яких вказано, що Книга відгуків і пропозицій повинна знаходитися в куточку споживача на видному та доступному для покупців місці (зокрема, в Правилах роздрібної торгівлі нафтопродуктами, затверджених постановою КМУ від 20 грудня 1997 року № 1442, в Інструкції про книгу відгуків і пропозицій на підприємствах роздрібної торгівлі та у закладах ресторанного господарства, затвердженої наказом Міністерства зовнішніх економічних зв'язків і торгівлі України від 24 червня 1996 року № 349, в Правилах роботи закладів (підприємств) ресторанного господарства, затверджених наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України від 24 липня 2002 року № 219).

На думку редакції, для того щоб скасувати обов’язкове ведення Книги відгуків і пропозицій, необхідно внести відповідні зміни не тільки до Порядку № 833, а й до інших нормативних актів, у яких є вимога щодо наявності цієї книги. Вважаємо, що ситуація навколо обов’язкового ведення Книги відгуків і пропозицій заплутана і потребує офіційного роз’яснення.