Главная arrow Архив газеты arrow 2019arrow 06arrow Фізособа надала нерухомість в оренду як громадянин і як ФОП-­єдинник: податкові наслідки



ВСЁ ДЛЯ ПЛАТЕЛЬЩИКОВ ЕДИНОГО НАЛОГА
Фізособа надала нерухомість в оренду як громадянин і як ФОП-­єдинник: податкові наслідки
Запитання: В Єдиному державному реєстрі та Реєстрі платників єдиного податку у ФОП-єдинника вказаний код КВЕД 68.20 «Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна». Чи може ця особа надати нерухомість в оренду: одне майно як громадянин, а інше як ФОП-єдинник? При цьому загальна площа майна, яке передано в оренду (як громадянин і як ФОП-єдинник), не перевищує норм, зазначених у пп. 291.5.3 Податкового кодексу України.

Відповідь: Підприємець не може перебувати на 1–3 групі єдиного податку, якщо надає в оренду (пп. 291.5.3 Податкового кодексу України, далі — ПК):

  • земельні ділянки, загальна площа яких перевищує 0,2 га;
  • житлові приміщення та/або їх частини, загальна площа яких перевищує 100 кв. м;
  • нежитлові приміщення (споруди, будівлі) та/або їх частини, загальна площа яких перевищує 300 кв. м.

В Узагальнюючій податковій консультації щодо застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності фізичними особами — підприємцями, які здійснюють діяльність з надання нерухомого майна в оренду, затвердженій наказом ДПС України від 20 лютого 2012 року № 136 (далі — Наказ № 136), вказано: «якщо площа майна, яке належить на правах власності фізичній особі та надається в оренду (частина здається фізичною особою — підприємцем, а частина фізичною особою — не суб’єктом господарювання), перевищує норми, встановлені пп. 3 п. 291.5  Кодексу, то така фізична особа — підприємець, що здійснює діяльність з надання в оренду власної нерухомості, не має права перебувати на спрощеній системі оподаткування». 

Як бачимо, у Наказі № 136 розглянута ситуація, коли перевищуються граничні норми, і нічого не сказано про те, коли норми виконуються. Між тим із положень Наказу № 136 напрошується непрямий висновок про те, що можна одночасно надавати в оренду майно як громадянин і як ФОП-єдинник. 

Після прийняття Наказу № 136 минуло 7 років. На сьогодні у «ЗІР» (підкатегорія 107.03) викладена нова позиція фіскалів, яка вказує, що громадянин може надавати в оренду майно або як громадянин, або як ФОП-єдинник.

Чи має право ФОП — платник єдиного податку здавати в оренду частину нерухомого майна як фізособа, а іншу частину як ФОП, якщо площа такої нерухомості не перевищує норми, встановлені пп. 291.5.3 ПК? 
Відповідь: Фізична особа, якій належить нерухоме майно (житлові приміщення або нежитлові приміщення), загальна площа якого не перевищує норми, встановлені пп. 291.5.3 Податкового кодексу України, не має права надавати одну частину нерухомого майна в оренду як фізична особа — не суб’єкт господарювання, а іншу частину як фізична особа — підприємець на спрощеній системі оподаткування.
Така фізична особа може надавати нерухоме майно (житлового або нежитлового призначення) в оренду як фізична особа — підприємець на спрощеній системі оподаткування або як фізична особа — не суб’єкт господарювання.

ДФСУ («ЗІР», підкатегорія 107.03)

На думку редакції, позиція фіскалів неправильна, оскільки у ПК нічого не сказано про те, що не можна одночасно надавати в оренду майно як фізособа і як ФОП-єдинник. Більш того, у фіскалів немає ніякої обґрунтованої аргументації на користь своєї позиції. 

Повернемося до нашої ситуації з точки зору ДФСУ. У «ЗІР» (підкатегорія 107.12) вказано: «Фізична особа — підприємець — платник єдиного податку другої групи, яка обрала вид господарської діяльності «Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна», не має права надавати в оренду нерухомість юридичній особі як фізична особа».

Далі у публікації проаналізовано, які наслідки з точки зору ДФСУ чекають орендодавця (як ФОП-єдинника, так і громадянина) за отримані орендні доходи залежно від того, чи є у ФОП-єдинника код КВЕД 68.20 «Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна» в Єдиному державному реєстрі та Реєстрі платників єдиного податку.