Главная arrow Архив газеты arrow 2019arrow 06arrow Виправлення помилок у «єдиноподатковій» деклараціїВСЁ ДЛЯ ПЛАТЕЛЬЩИКОВ ЕДИНОГО НАЛОГА
Виправлення помилок у «єдиноподатковій» декларації

Варіанти виправлення помилок у звіті

ФОП першої та другої групи повинні подавати Податкову декларацію платника єдиного податку — фізичної особи — підприємця (далі — Декларація єдинника) (її форма затверджена наказом Мінфіну України від 19 червня 2015 року № 578) щорічно не пізніше, ніж протягом 60 календарних днів після закінчення звітного року (при переході у вищу групу або на загальну систему потрібно подавати квартальну Декларацію єдинника — не пізніше, ніж протягом 40 календарних днів після закінчення відповідного кварталу).

Платники третьої групи подають Декларацію єдинника щоквартально — не пізніше, ніж протягом 40 календарних днів після закінчення звітного кварталу.

У разі якщо у майбутніх податкових періодах платник податків самостійно виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним Декларації єдинника, він має право самостійно виправити помилку одним із трьох варіантів, зазначених у п. 50.1 Податкового кодексу України (далі — ПК):
 • подати уточнюючу Декларацію єдинника за формою, чинною на час подання уточнюючого розрахунку;
 • відобразити уточнені показники у складі поточної Декларації єдинника (якщо виправлення помилок за минулі звітні періоди здійснюється у складі звітної декларації);
 • подати нову звітну Декларацію єдинника з виправленими показниками до закінчення граничного строку подання декларації за цей же звітний період. Для цього у полі, де вказується тип декларації, потрібно зробити відмітку «звітна нова». Тоді раніше подана Декларація єдинника анулюється, остання вважається дійсною (у законодавстві не має обмежень щодо кількості разів подання нової звітної декларації, головна вимога — дотримання строків їх подання).

Помилку за кожний окремий звітний період треба виправити за допомогою одного уточнюючого або поточного звіту. Тобто заборонено виправляти в одному звіті помилки за два окремих періоди. 

Головні правила виправлення помилок
Виправляючи помилки, слід платнику врахувати таке.

1. Помилки потрібно виправляти за ті періоди, за які не минув строк податкової давності згідно зі ст. 102 ПК. Цей термін спливає після закінчення 1095 дня, що настає за останнім днем граничного строку подання Декларації єдинника. Отже, підприємець повинен усе зважити, і якщо він бачить, що незабаром спливає термін податкової давності, то:

 • повинен поспішати, якщо помилка призвела до переплати єдиного податку;
 • може взагалі не виправляти помилку, як­що вона призвела до недоплати єдиного податку (правда, тут головне, щоб до спливу строку податкової давності фіскали не прий­шли на перевірку).

2. У разі виправлення помилки за допомогою уточнюючого розрахунку або поточної декларації контролюючий орган має право визначити суму податкових зобов’язань за таким виправляючим звітом протягом 1095 днів з дня його подання.

3. Якщо помилка призвела до переплати податку, то ніяких штрафів та пені сплачувати не потрібно, незалежно від способу її виправлення.

4. У разі виправлення помилок, пов’язаних з недоплатою, важливо знати, що розмір штра­фу залежить від обраного Вами варіанту. Так, якщо виправлення відбувається за допомогою:

 • нової звітної декларації — штрафів не буде взагалі;
 • уточнюючого звіту — штраф 3% від су­ми недоплати;
 • поточної декларації — штраф 5% від суми недоплати. 

Разом з тим слід розуміти, що для подання нової звітної декларації діє малий часовий відрізок — до закінчення граничних строків подання звіту за відповідний період. Наприклад, третьогрупник 3 травня подав з помилкою Декларацію єдинника за І квартал 2019 року. У такому разі можна представити нову звітну декларацію тільки по 10 травня 2019 року (включно), тобто до останнього строку подання.

5. Найвигідніший варіант виправлення помилки, яка призвела до заниження податкових зобов’язань, — подання нової звітної декларації, оскільки немає ніяких штрафів. Але що робити, коли підприємець не встиг ним скористатися. Якщо обирати між двома варіантами, що залишились, то редакція рекомендує виправляти помилки за допомогою уточнюючого звіту, а не поточної декларації. По-перше, штраф при виправленні помилки щодо недоплати податку у поточній декларації (5%) вище, ніж в уточнюючій (3%). По-друге, підприємець за допомогою уточнюючого розрахунку може виправити помилку в будь-який час. Адже при виправленні помилок в поточній декларації платнику слід дотримуватися граничних строків їх подання за відповідний період. Це, зокрема, дозволить у разі недоплати податку зменшити суму пені або взагалі не допустити її нарахування.

Далі у публікації розглянуто:

 • строки сплати недоплати, штрафу та пені; 
 • які помилки потрібно виправляти, а які необов’язково; 
 • порядок нарахування пені;
 • виправлення помилок в уточнюючій декларації;
 • особливості виправлення помилок в уточнюючому звіті третьогрупником;
 • числовий приклад заповнення уточнюючій декларації.