Главная arrow Архив газеты arrow 2019arrow 08arrow Головне про основні засоби та нематеріальні активи у загальносистемників



ДЛЯ ЧАСТНЫХ ПРЕДПРИНИМАТЕЛЕЙ НА ОБЩЕЙ СИСТЕМЕ
Головне про основні засоби та нематеріальні активи у загальносистемників

Ця публікація буде цікава загальносистемникам, яким з 1 січня 2017 року дозволили відносити на витрати суму амортизації, яка обчислюється виходячи із вартості основних засобів (далі — ОЗ) й нематеріальних активів (далі — НА) та строку їх корисного використання.

Наведемо основні терміни, які повинні знати платники.

1. ОЗ — матеріальні активи, що відповідають таким критеріям:

  • призначаються платником для використання у господарській діяльності;
  • мають вартість понад 6000 грн., яка поступово зменшується у зв’язку з фізичним або моральним зносом;
  • мають очікуваний строк корисного використання більше одного року з дати введення в експлуатацію (або операційного циклу, якщо він довший за рік) (пп. 14.1.138 Податкового кодексу України, далі — ПК).

2. НА — актив, який не має матеріальної форми та може бути ідентифікований (п. 5.3 ПК, п. 4 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 8 «Нематеріальні активи», зат­вердженого наказом Міністерства фінансів України від 18 жовтня 1999 року № 242, далі — П(С)БО 8)*. Як приклад НА можна навести: веб-сайти, комп’ютерну програму, ноу-хау тощо.

* У ПК немає визначення НА, тому його доводиться брати у П(С)БО 8.

3. Амортизація — систематичний розподіл вартості ОЗ/НА, що амортизується, протягом строку їх корисного використання (експлуатації) (пп. 14.1.3 ПК). Тобто вартість ОЗ/НА переноситься на витрати не одразу, а поступово за допомогою нарахованої амортизації.

Отже, підприємцю спочатку треба перевірити, чи відповідає об’єкт визначенню ОЗ/НА. Якщо так, то він має право нараховувати амортизацію, але за умови виконання низки правил.

Далі у публікації наведено:

  • податкові правила обчислення амортизації;
  • додаткові правила нарахування амортизації від ДФСУ;
  • алгоритм обчислення амортизації;
  • приклад розрахунку амортизації ОЗ.