Главная arrow Архив газеты arrow 2019arrow 14arrow Відеозйомку перевіряльники використовують для доказу приховування трудових відносинНОВОСТИ ЗАКОНОДАТЕЛЬСТВА
Відеозйомку перевіряльники використовують для доказу приховування трудових відносин

Під час здійснення одного із інспекційних відвідувань інспекторами Управління Держпраці у Черкаській області зафіксовано такі порушення.

1. Порушення щодо працівника № 1
Підприємець уклав трудовий договір з працівником і оформив наказ про прийняття на роботу працівника (продавця магазину). При цьому повідомлення про прийняття працівника на роботу до фіскального органу направлено після початку роботи працівника. Тобто ФОП порушив вимоги законодавства (ст. 24 Кодексу законів про працю України) — несвоєчасно подав вищевказане повідом­лення.

2. Порушення щодо працівника № 2
ФОП уклав з громадянином цивільно-правовий договір (далі — ЦПД) на виконання робіт із сортування та розпакування товару, викладки товару, прибирання внутрішніх та зовнішніх приміщень. Однак у ЦПД відсутні будь-які відомості про те, який саме результат робіт повинен передати виконавець замовнику. Також цей ЦПД не містить відомостей щодо обсягу виконаних робіт у вигляді конкретних фізичних величин, що підлягають вимірюванню, їх якісних та кількісних характеристик. Тобто положення цього ЦПД мають ознаки трудового договору. Ось аргументи. По-перше, предметом договору є процес праці, що не передбачає кінцевого результату. По-друге, функції, які виконує громадянин згідно з цим ЦПД, відповідають кваліфікаційній характеристиці одразу двох професій «продавець» та «прибиральник». Окрім того, відеозйомкою, що здійснювалася посадовими особами Держпраці під час проведення інспекційного відвідування, зафіксовано, що вказана особа працювала за касою, яка належить ФОП-роботодавцю. А це повністю спростовує твердження позивача про надання громадянином виключно послуг на підставі укладеного ЦПД.

3. Порушення щодо інших працівників
Решта працівників, за твердженням ФОП-порушника, перебувають у трудових відносинах з іншим роботодавцем, що орендує частину приміщення магазину. Водночас засобами відеофіксації зафіксовано факт виконання вказаними особами трудових функцій на робочих місцях, що належать безпосередньо ФОП-порушнику.

Висновки
У зв’язку із вищезазначеним Управління Держпраці у Черкаській області при проведенні інспекційного відвідування наклало штрафи на ФОП. За кожного працівника, з яким не укладено трудового договору (у тому числі при укладенні ЦПД, який можна трактувати як трудовий договір) фінштраф 30 мінімальних заробітних плат (у 2019 році цей штраф — 125190 грн.). А за несвоєчасне подання повідомлення про прийняття на роботу — фінансовий штраф у розмірі 1 мінімальної заробітної плати (у 2019 році цей штраф — 4173 грн.). ФОП-роботодавець не погодився та оскаржив ці штрафи у суді. Однак Черкаський окружний адміністративний суд (рішення від 26 червня 2019 року в справі № 580/1381/19), розглянувши наявні в матеріалах справи докази, оцінивши доводи та аргументи сторін, відмовив в задоволенні позовних вимог ФОП.