Главная arrow Архив газеты arrow 2019arrow 15arrow Мінфін затвердив нову форму Декларації про доходиНОВОСТИ ЗАКОНОДАТЕЛЬСТВА
Мінфін затвердив нову форму Декларації про доходи

Законодавство постійно змінюється, тому цілком логічно, що Міністерство фінансів України відповідно до Законів України від 10 липня 2018 року № 2497-VIII, від 6 вересня 2018 року № 2530-VIII, від 23 листопада 2018 року № 2628-VIII підкоригувало свій нормативний акт.

Наведемо нововведення, затверджені наказом Мінфіну від 25 квітня 2019 року № 177 (далі — Наказ № 177).

По-перше, оновлено форми податкової декларації про майновий стан і доходи (далі — Декларація про доходи) та додатків:
  • Додаток Ф1 «Розрахунок податкових зобов’язань з податку на доходи фізичних осіб та військового збору з доходів, отриманих від операцій з інвестиційними активами»;
  • Додаток Ф2 «Розрахунок податкових зобов’язань з податку на доходи фізичних осіб та військового збору з доходів, отриманих самозайнятою особою»;
  • Додаток Ф3 «Розрахунок суми податку, на яку зменшуються податкові зобов’язання з податку на доходи фізичних осіб, у зв’язку з використанням права на податкову знижку».
Серед найцікавіших змін у звітності такі.
  • 1. У формі Декларації про доходи введена нова категорія платника — «особа, яка заявляє право на податкову знижку».
  • 2. У попередній редакції у складі Декларації про доходи не було Додатка Ф3. Але Мінфін вирішив виокремити порядок розрахунку суми ПДФО, на яку зменшуються податкові зобов’язання у зв’язку із використанням права на податкову знижку.
По-друге, у новій редакції викладено Інструкцію щодо заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи, затверджену наказом Міністерства фінансів України від 2 жовтня 2015 року № 859 (далі — Інструкція).

На жаль, в оновленій редакції Інструкції залишилась вимога запов­нювати Додаток Ф2 в розрізі доходів і витрат за кожним окремим видом діяльності згідно з КВЕД. Раніше редакція неодноразово писала, що це необґрунтована вимога, яка не підкріплена нормами Податкового кодексу України (далі — ПК). Можна було сподіватись, що у Наказі № 177 не буде цих неправомірних вимог. Але цього не відбулось. Незрозуміло, навіщо Мінфін наполегливо продовжує вимагати відображати в Додатку Ф2 ті дані, яких немає в Книзі обліку доходів і витрат. Фактично, щоб заповнити розділ I Додатка Ф2, підприємцеві потрібно переглянути всі доходи та витрати за рік. Оскільки, якщо не зробити цього, ФОП порушить норми п. 3 розділу IV Інструкції (детальніше про це див. на стор. 18–25 № 24 за 2018 рік).

Наказ № 177 набрав чинності з 7 серпня 2019 року (з дня, наступного за днем його офіційного опуб­лікування). 

Якщо виходити із п. 46.6 ПК, то вперше Декларацію про доходи потрібно подавати за 2020 рік (тобто не пізніше 9 лютого 2021 року). Однак, якщо спиратися на попередній досвід, то скоріш за все фіскали будуть рекомендувати подавати Декларацію про доходи за новою формою вже за 2019 рік. Як тільки з’являться офіційні роз’яснення, редакція обов’язково про це повідомить своїх читачів.