Главная arrow Архив газеты arrow 2019arrow 15arrow Почали діяти нові вимоги до органічного виробництва, обігу та маркування органікиНОВОСТИ ЗАКОНОДАТЕЛЬСТВА
Почали діяти нові вимоги до органічного виробництва, обігу та маркування органіки

2 серпня 2019 року набрав чинності Закон України «Про основні принципи та вимоги до органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції» від 10 липня 2018 року № 2496-VIII (далі — Закон № 2496).

Новий закон встановлює вимоги до виробництва органічної продукції за галузями, її обігу, маркування та реалізації, а також механізм сертифікації органічного виробництва.

Згідно з документом виробники зобов’язані надавати всю належну інформацію про продукцію, щоб споживач зміг самостійно оцінити її користь чи шкоду.

Крім того, Закон № 2496 запроваджує ведення Мінагрополітики реєстрів операторів, органів сертифікації, органічного насіння і садивного матеріалу. Відкритість та загальнодоступність цих реєстрів надасть можливість заінтересованим особам (зокрема, громадянам, суб’єктам ринку органічної продукції, учасникам ринку тощо) отримувати достовірну інформацію з цього питання. Завдяки цьому автори Закону № 2496 сподіваються підвищити прозорість органічного ринку, відповідальність його учасників, забезпечити захист операторів від недобросовісної конкуренції та посилити довіру споживача до продукції маркованої як органічна.

Відповідно до положень Закону № 2496 повноваження здійснювати державний контроль (нагляд) у сфері органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції надано Держпродспоживслужбі, яка перевірятиме діяльність операторів та органів сертифікації, а також проводитиме планові та позапланові заходи моніторингу органічної продукції на ринку з метою запобігання потраплянню на ринок неорганічної продукції, маркованої як органічна.

Також слід звернути увагу, що ст. 40 Закону № 2496 встановлено відповідальність за порушення законодавства у сфері органічного виробництва. Так, суб’єкти господарювання, які реалізують продукцію, марковану як органічна нестимуть відповідальність за введення в обіг або реалізацію продукції без відповідного сертифіката. За це порушення на ФОП накладатимуть штраф у розмірі п’яти мінімальних заробітних плат.

Довідково. У 2017 році загальна площа сільськогосподарських земель з органічним статусом становила близько 289 тис. га (0,7% від загальної площі земель сільськогосподарського призначення України), а кількість операторів — 504, що у порівнянні з 2016 роком більше на 78.