Главная arrow Архив газеты arrow 2019arrow 16arrow Як Держпраці перевірятиме бізнес — нова постанова КМУПРАВОВАЯ ШКОЛА ЧАСТНЫХ ПРЕДПРИНИМАТЕЛЕЙ
Як Держпраці перевірятиме бізнес — нова постанова КМУ

На сайті Урядового веб-порталу оприлюднено текст постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання здійснення державного нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю» від 21 серпня 2019 року № 823 (далі — Постанова № 823).

Постановою № 823 затверджено:

  • Порядок здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю;
  • Порядок здійснення державного нагляду за додержанням законодавства про працю.
Постанова № 823 також відновлює право органів місцевого самоврядування здійс­нювати контроль за працею з питань:
  • своєчасної та у повному обсязі оплати праці;
  • дотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці;
  • оформлення трудових відносин.

Слід звернути вашу увагу, що перевірки, як і раніше, будуть проводитись через інспекційні відвідування та невиїзні інспектування, що проводять інспектори праці Держ­праці та органів місцевого самоврядування.

Зокрема, інспектори мають право в будь-яку годину доби з урахуванням вимог законодавства про охорону праці проходити до будь-яких виробничих, службових, адміністративних приміщень об’єкта відвідування, в яких використовується наймана праця, а також ознайомлюватися з будь-якими книгами, реєстрами та документами, ведення яких передбачено законодавством про працю, що містять інформацію/відомості з питань, які є предметом інспектування.

При виявленні порушень в сфері праці інспектор спочатку вносить припис на їх усунення і визначає строк для цього. 

Якщо роботодавець усуне порушення трудового законодавства у визначений строк, його не оштрафують. Проте це не стосується випадків, коли інспектор виявив неоформлених працівників (притягнення роботодавця та його посадових осіб до відповідальності у такому випадку вживатимуться одночасно із внесенням припису незалежно від факту усунення виявлених порушень у ході інспекційного відвідування або невиїзного інспектування). У такому разі доведеться не тільки усунути порушення, а й сплатити фінансовий штраф понад 125 тис. грн. (цей розмір штрафу діє у 2019 році) за кожного неоформленого працівника. Також інспектор передає матеріали до суду, і суд вирішуватиме питання про адміністративну відповідальність винуватця порушення (фактичний допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору)адмінштраф від 8500 грн. до 17000 грн. (за пов­торне протягом року вчинення порушення — адмінштраф від 17000 грн. до 34000 грн.).

Примітка

Припис є обов’язковою для виконання у визначені строки письмовою вимогою інспектора праці про усунення об’єктом відві­дування порушень вимог законодавства про працю, виявлених під час інспекційного відвідування або невиїзного інспектування.

Припис вноситься об’єкту відвідування не пізніше ніж протягом наступного робочого дня після підписання акта (відмови від підписання), а в разі наявності зауважень — нас­тупного дня після їх розгляду.

У приписі зазначається строк для його виконання. У разі встановлення строку більше ніж три місяці у приписі визначається графік та заплановані заходи щодо усунення виявлених порушень з відповідним інформуванням інспектора праці згідно з визначеною у приписі періодичністю.

Редакція газети «Консультант приватного підприємця»