Главная arrow Архив газеты arrow 2019arrow 16arrow Як правильно звільнити працівника за прогулПРАВОВАЯ ШКОЛА ЧАСТНЫХ ПРЕДПРИНИМАТЕЛЕЙ
Як правильно звільнити працівника за прогул

Запитання: Працівник не з’являвся на роботі кілька днів. Чи маю я право звільнити його за це, якщо він не надав ніяких документів, які б підтвердили поважність відсутності?

Відповідь: Насамперед зазначимо, що відповідно до п. 4 ст. 40 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП) прогул (у тому числі відсутність на роботі більше трьох годин протягом робочого дня) без поважних причин — обґрунтована підстава для розірвання трудового договору з ініціативи підприємця. 

Не є прогулом невихід працівника на роботу з поважних причин, тобто коли в його діях відсутня провина. Обов’язково в працівника має бути підтвердження «поважності» своєї відсутності. Інакше роботодавець цілком законно може звільнити працівника. 

У кожному окремому випадку наявність поважних причин або те, що їх немає, визначає роботодавець.

Якщо виникає спір про звільнення, то вже суд визначає, наскільки причина відсутності на роботі поважна. Наприклад, до поважної причини (не повинно виникнути спорів щодо її поважності) відноситься хвороба або догляд за членом родини, що захворів. Її підтверджують листком непрацездатності або відповідною довідкою, виданою лікувальною установою.

Чи зобов’язаний ФОП-роботодавець звільняти працівника за прогул без поважних причин?

Звільнити працівника з роботи можна за разовий випадок тригодинного прогулу без поважних причин. Але це право, а не обов’язок підприємця, і тому замість звільнення (розір­вання договору) роботодавець може застосовувати інші засоби дисциплінарного або громадського стягнення чи впливу.

Також у публікації розглянуто:

  • кого роботодавець не має права звільняти зі своєї ініціативи;
  • строки звільнення;
  • як підтверджується факт відсутності працівника на роботі;
  • чи повинен роботодавець вимагати від прогульника письмове пояснення для звільнення;
  • нюанси з’ясування підстав відсутності працівника на роботі;
  • порядок оформлення наказу/розпорядження про звільнення.