Архив газеты
2019
20
Дії підприємця після припинення господарської діяльності Підстава для зняття з обліку в ДПС
Зняття з обліку ФОП в контролюючому органі здійснюється у порядку, встановленому п. 65.10 Податкового кодексу України (далі — ПК), розд. ХІ Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 9 грудня 2011 року № 1588 (далі — Порядок № 1588).
Підставою для зняття ФОП як платника податків з обліку у відповідному контролюючому органі є відомості про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності ФОП за її рішенням (розділ XI Порядку № 1588).
Дата зняття з обліку ФОП відповідає даті отримання відомостей про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності.
Подання «ліквідаційної» звітності
Дані про зняття з обліку ФОП передаються контролюючим органом за основним місцем обліку такого платника податків до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань (далі — ЄДР) із зазначенням:
Після державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізична особа продовжує обліковуватись у контролюючих органах як фізична особа — платник податків, яка отримувала доходи від провадження підприємницької діяльності.
Така фізична особа має забезпечити остаточні розрахунки з податків від провадження підприємницької діяльності, повинна закрити усі рахунки, відкриті у фінансових установах (крім рахунків, відкритих для зарахування коштів на вимогу фізичних осіб) та в установлені строки подати відповідному контролюючому органу таку звітність.
1. Повідомлення за формою № 20-ОПП з оновленою інформацією про закриття об’єкта оподаткування (у разі наявності), протягом 10 робочих днів після його закриття.
2. Податкову декларацію за останній базовий звітний період.
Так, фізичні особи, які перебували на загальній системі, щодо яких до ЄДР внесено запис про припинення підприємницької діяльності, враховуючи п. 177.11 ПК, подають ліквідаційні податкові декларації про майновий стан і доходи щодо отриманих доходів на загальній системі оподаткування востаннє за останній звітний період (з дня, наступного за днем закінчення попереднього базового податкового періоду до останнього дня календарного місяця, в якому проведено державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності) протягом 30 календарних днів з дня проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності.
Фізичні особи, які застосовували спрощену систему оподаткування, враховуючи пункт 294.6 ПК, подають податкові декларації платника єдиного податку востаннє за податковий (звітний) квартал, в якому проведено державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності, з наростаючим підсумком з початку року (у строки, визначені пп. 49.18.2 ПК) протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу.
3. Звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску (далі — Звіт за ф. № Д5) із зазначенням типу форми «ліквідаційна», де останнім звітним періодом є період з дня закінчення попереднього звітного періоду до дня державної реєстрації припинення підприємницької діяльності платниками ЄСВ (ФОП як на загальній, так і на спрощеній системі оподаткування), подається протягом 30 календарних днів з дня проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності.
Останнім періодом, за який необхідно обчислити та сплатити ЄСВ, буде період з дня закінчення попереднього звітного періоду до дня державної реєстрації припинення. Сплачується ЄСВ протягом 10 календарних днів після граничного строку подання Звіту за ф. № Д5 із зазначенням типу форми «ліквідаційна».
Дії контролюючих органів
Зняття з обліку ФОП — платників ЄСВ здійснюється контролюючими органами на підставі відомостей з реєстраційної картки, наданих державним реєстратором, після проведення передбачених законодавством перевірок платників та проведення остаточного розрахунку (ст. 5 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 8 липня 2010 року № 2464-VI). Такі перевірки проводяться у порядку, встановленому ПК.
Рішення про проведення документальної позапланової перевірки платника податків — фізичної особи приймається керівником контролюючого органу (його заступником або уповноваженою особою) з урахуванням вимог ст. 78–82 ПК, яке оформлюється наказом. При цьому термін, протягом якого приймається рішення про призначення документальної позапланової перевірки, зокрема, при припиненні діяльності ФОП, ПК не визначено. Дані про зняття з реєстрації підприємця як платника податків та як платника ЄСВ передаються контролюючим органом до ЄДР та оприлюднюються на порталі електронних сервісів ЄДР.
ГУ ДПС у Тернопільській області